Wątek dotyczący artykułu

Zaorali tor w Lesznie. Fogo Unia ma ból głowy

- Na teraz nawierzchnia jest tak "rozchrzaniona", że zaczynamy się trochę martwić - mówi Piotr Baron. Czy Fogo Unii Leszno uda się wyjechać na swój domowy tor zgodnie z planem?

przeczytaj cały artykuł


Staniq

Drogi redaktorzyno....
Leszczynianie, to ludzie z Leszczyny, natomiast z Leszna, to Lesznianie.
Czy Wy czasem czytacie to co napiszecie?

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|1)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Sandra21

Szanowny Panie,

Forma "Leszczynianie" jest jak najbardziej poprawna. To "Lesznianie" jest niepoprawną formą. Dlaczego? Już tłumaczę, dawniej miasto Leszno nosiło nazwę "Leszczno" z powodu rosnącej wszędzie leszczyny. Dlatego o mieszkańcach Leszna mówi się "Leszczynianie".

Polecam następnym razem sprawdzić, zanim się zacznie wyzywać redaktorów od najgorszych.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|1)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Staniq

Wielki słownik ortograficzny PWN i inne wydawnictwa podają formę lesznianin. Zdarza się – i to nierzadko – że od nazwy miejscowości możemy utworzyć dwie nazwy mieszkańców, np. rzeszowianin i rzeszowiak, w skrajnym wypadku nawet trzy, np. poznanianin, poznaniak, poznańczyk.
Czasem różnica może wynikać z przyczyn historycznych. Jest tak poniekąd w tym wypadku, bo wyraz leszczynianin powstał od przymiotnika leszczyński, a ten jest tradycyjny, pochodzi bowiem od Leszczno – dawnej formy nazwy miasta. Leszczynianin ma w takim razie uzasadnienie, możemy go zaakceptować na prawach pobocznego wariantu (ale w związku z tym trzeba też upomnieć się o rzadko spotykaną, a prawidłową, formę leszcznianin).
Jeśli jednak uwzględnić funkcjonalność nazwy, trzeba przyznać rację wspomnianemu słownikowi, bo leszczynianin to dla Polaków zwykle mieszkaniec Leszczyna, Leszczyny lub Leszczyn. Natomist lesznianina bez problemu powiążemy nazwą Leszno.
Tak to opisał Pan Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski i myślę, że powinno wystarczyć.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.