Wątek dotyczący artykułu

Tomasz Gollob: Ciało odmawia mi posłuszeństwa, ból czuję non-stop, ale zacisnąłem zęby i walczę (wywiad)

- Widziałem na filmach pacjentów szwajcarskiej kliniki, którzy zaczynają chodzić. Dla mnie to jednak nic nie znaczy, bo wszystko zależy od poziomu uszkodzenia kręgosłupa. Mój przypadek jest trudny - opowiada nam Tomasz Gollob.

przeczytaj cały artykuł

Brat Pinio

Po pierwsze, to nie septyczne, a spastyczne (zakładam, że nie za bardzo znając temat, mogłeś się pomylić). Po drugie - skurcze spastyczne nie zawsze są bolesne, a z drugiej strony brak takich skurczy wcale nie gwarantuje, że taki ból się nie pojawi. Tej przykrej dolegliwości doświadczają osoby po amputacjach kończyn i te po poważnym uszkodzeniu rdzenia kręgowego. Nazwano je bólami fantomowymi neurogennymi. O ile po amputacji boli - jakkolwiek to brzmi - tylko kończyna, której fizycznie już nie ma, o tyle w drugim przypadku ból obejmuje nawet cały obszar objęty paraliżem. No i wreszcie po trzecie - całkowite przecięcie rdzenia kręgowego nie uwalnia ani od skurczy spastycznych, ani od opisywanego przez Tomasz Golloba uporczywego bólu. Tyle.
Pozdrawiam.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.

Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.