Wątek dotyczący artykułu

Finansowe El Dorado. NBA bije na głowę wszystkie ligi w Ameryce

Zaledwie 10 lat wystarczyło, aby średnia wartość klubu występującego w lidze NBA wzrosła blisko sześciokrotnie. Pierwszy raz w historii wycena aż trzech zespołów szacowana jest na ponad 4 miliardy dolarów. Na czele, niezmiennie New York Knicks.

przeczytaj cały artykuł


Marian Paździoch

Absurdem jest, że najbardziej wartościowym zespołem jest NY Knicks czyli drużyna, która przez 20 lat tylko 5 razy awansowała do Play Off a ostatnie 5 lat to w ogóle dno ligi. Zespół od lat nie ma gwiazd, które przyciąłby kibiców a mimo to jest wyceniany wyżej niż najlepsze drużyny w historii NBA jak Lakers (16 tytułów mistrza) czy Celtics (17 tytułów mistrza).

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Wojciech Bielewicz

@Marian Paździoch: Wartości zespołów są kalkulowane na podstawie wielu czynników. W przypadku Knicks mega znaczenie w tym przypadku mają tzw. "fixed revenues", które są bardzo istotne z punktu widzenia inwestorów, a które w żaden sposób nie są powiązane z sukcesami zespołu w NBA (chyba, że spojrzymy na Knicks historycznie). Sama hala Madison Square Garden wyceniana jest na prawie miliard dolarów, czyli 25% wartości klubu, do tego trzeba doliczyć bardzo luksusowe oferty, które są prowadzone w trakcie meczów na jej terenie - dodatkowy zysk. Nowy Jork jest jednym z największych rynków zbytu w Ameryce, a NYK mają też potężne umowy telewizyjne z lokalnymi dostawcami. Warto zwrócić też uwagę na fakt, że zespół jest poniżej progu salary-cap, a więc potencjalny nabywca klubu nie kupuje go razem z podatkami od luksusu, które są bardzo duże chociażby w przypadku Warriors.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.