Wątek dotyczący artykułu

Haniebne zachowanie angielskich kibiców. "Wstydźcie się!"

Premier Wielkiej Brytanii i Związek Piłki Nożnej potępiły rasistowskie zachowania kibiców wymierzone w Jadona Sancho, Marcusa Rashforda i Bukayo Sakę po porażce z Włochami w finale Euro 2020.

przeczytaj cały artykuł

Poot

Kolejny akt gdzie kibice angielscy pokazali swoje ''oblicze''. Przed meczami cyrk: poparciu walki o uprawnieniu, ''walka" o równouprawnienie... a po meczu... Ja o czymś innym. O sprawach związanych z piłką nożną a nie politykowaniem. O sportowych "dramatach" na euro, które związane są z karnymi. Na pewno dla anglików wczorajszy przegrany finał był wielkim dramatem. Trener wyspiarzy wszystko podporządkował sprawie zdobycia tytułu mistrza europy 2021. W 120 minucie na boisko wchodzą Marcus Rashford i Jadon Sancho jako pewni egzekutorzy jedenastek. Są oni tragicznymi ‘’figurami’’ tego spotkania? A może 19-to letni Bukayo Saka, który jako ostatni strzelec pozbawił szans ‘’synów Albionu ‘’ tytułu? Spekulować można wiele ale to pozostawmy angielskim kibicom. Kto lub co przyczyniło się do faktu, że przez kolejny rok zostaną bez tytułu – ich sprawa. Wyszukałem w annałach piłki nożnej inne historie – dramaty przy wykonywaniu ‘’jedenastek’’. Ostatnia wpadka Mbappe – wszyscy pamiętamy.
FINAŁ 1976 ROK. Niemcy mogli swoim drugim udziałem w mistrzostwach europy zdobyć drugi tytuł. Po 90 minutach jak i dogrywce wynik brzmiał 2:2 – przeciwnik: Czechosłowacja. Jako ósmy egzekutor do piłki podszedł Uli Hoenes i… posłał pikę Panu Bogu w okno. Zaraz po tym Antonin Panenka sprytnym lobem pokonał Seppa Maiera. Faworyt odpadł po karnych.
1980 ROK – mecz o 3 miejsce. Włosi po niezbyt efektownej grze i wynikach w fazie grupowej chcieli jako gospodarze pokazać, że ‘’potrafią grać w piłkę’’. W meczu o 3-cie miejsce przeciwnikiem była Czechosłowacja. po nie nierozstrzygniętej grze dopiero 18 rzut karny zadecydował o zwycięstwie Czechosłowaków. Faworyci pokonani. ‘’Tragiczną’’ figurą wg tifosi został ogłoszony Dino Zoff, który swoimi poradami nie spełnił ich oczekiwań. Dla włoskich kibiców – dramat.
PÓŁFINAŁ 1992 ROK. Dziesięć dni przed rozpoczęciem mistrzostw duńczycy dowiadują się, że jako zastępstwo za Jugosławię. W półfinale duński zespół trafia na faworytów – holendrów. Piłkarzom z kraju tulipanów zaczyna komplikować się sprawa już po 5-ciu minutach. Wtedy Henrik Larsen trafia pierwszy raz do bramki. Holendrzy muszą ‘’gonić’’ wynik. 2:2 nie wyłonił zwycięzcy spotkania. Rzuty karne. Jako drugim holenderskim egzekutorem był ówczesny superstar Marco van Basten. Nonszalancki strzał obronił Peter Schmeichel. Duńczycy okazali się skuteczniejszymi egzekutorami. Dramat gwiazdy.
POŁFINAŁ 1996 ROK. Gospodarz Anglia, trafia w półfinale niemiecką drużynę. Po bramkach Shearera oraz Kuntza spotkanie kończy się remisem. Pierwsza seria pięciu rzutów karnych kończy się 5:5. Do szóstego podszedł obecny trener anglików Southgate. Jego strzał obronił niemiecki bramkarz Andy Koepke. Strzał Andreasa Moellera kwalifikuje niemców do finału.
PÓŁFINAŁ 2000. Mecz pomiędzy Włochami a Holandią charakteryzował się stosunkowo dużą liczbą przyznanych rzutów karnych. Włoska drużyna trenera Dino Zoffa została zepchnięta do defensywy w 34. minucie, kiedy to Gianluca Zambrotta otrzymał żółtą kartkę. Włoski bramkarz Francesco Toldo w 39. minucie zatrzymał rzut karny wykonywany przez Franka de Boera. Patrick Kluivert nie wykorzystał kolejnego karnego w 62. minucie, strzelając w słupek. W rzutach karnych, które nastąpiły później, tylko Patrick Kluivert, który wcześniej spudłował, zdobył bramkę dla Holendrów. Francesco Toldo ponownie wyłapał karne: Franka de Boera i Paula Bosvelta, Jaap Stam strzelił nad bramką i Włochy wygrały dzięki trzem bramkom z karnych.
ĆWIERĆFINAŁ 2004. Portugalia vs Anglia. Podobnie jak wczoraj Anglicy zdobywają wcześnie bramkę – 3-cia minuta. W 83 wyrównuje Helder Postiga. W dogrywce obie drużyny zdobywają po jednej bramce. Jako pierwszy w drużynie anglików rzut karny wykonuje David Beckham i… przestrzelił. Portugalczyk Costa równie przestrzeli. Bohaterem portugalczyków okazał się bramkarz Ricardo. Wpierw obronił w szóstej kolejce rzutów karnych strzał Dariusa Vassella, a następnie jako egzekutor pokonał Davida James. Ciekawostką jest to, że bramkarz portugalski karnego Vasseella obronił… bez rękawiczek.
ĆWIERĆFINAŁ 2008. 7,32 szeroka bramka była ‘’za mała’’ dła chorwatów którzy w ćwierćfinale spotkali się z niżej notowanymi Turkami. Po nierozstrzygniętym meczu (1:1) rzuty karne dla chorwatów przestrzelili kolejno: Luca Modric, Ivan Rakitic, Mladen Petric. Chorwacja poza burtą – Turcja awansowała dalej.
PÓŁFINAŁ 2012. Po 120-tu minutach w Doniecku pomiędzy Portugalią a obrońcą tytułu Hiszpanią dochodzi do rozstrzygnięcia – jedenastki. Zaraz na początku Xabi Alonso jak i Joao Moutinho – pudłują. Jako trzeci strzelec zespołu portugalskiego do punktu 11-tu metrów maszeruje Bruno Alves. Był już w polu karnym, kiedy dogonił go kolega z zespołu Nani i… zawrócił Alvesa, ponieważ kolejnym egzekutorem, wg rozstawki miał być...Nani. Strzał wykonał bezbłędnie. Do piłki podchodzi ponownie Alves i… strzela w poprzeczkę. Do finału awansuje Hiszpania, która po raz drugi i jedyny /wtedy/ zdobywa tytuł mistrza europy.
Czy pamięta ktoś inne mecze EURO, które rostrzygane, były rzutami karnymi w dramatycznych, ciekawych okolicznościach?