Wątek dotyczący artykułu

Rafał Bruski: W przyszłym roku opracowanie koncepcji modernizacji bydgoskiego stadionu

W najbliższych latach nie należy spodziewać się generalnego remontu bydgoskiego stadionu. Chociaż ma powstać nowy projekt, to prezydent Rafał Bruski ma sporo wątpliwości.

przeczytaj cały artykuł

gregbyd

Jako kibic żużla oczywiście marzę o pięknym stadionie, ale staram się być obiektywny i nie jestem pewny, czy to dobry pomysł. Po ME w piłce zostały nam piękne obiekty, które dzisiaj są wrzodem na d... władz miast. Koszt utrzymania takiego obiektu jest kolosalny i dopóki nie ma pomysłu na jego utrzymanie, pomysł wydaje się wątpliwy. Motoarena jest niby ok, ale miasto dopłaca do jej utrzymania ok. 50 tys. na miesiąc. Dombrowicz zafundował nam już jednego potwora na Gdańskiej, gdzie na zawody w LA trzeba uczniów na siłę dowozić autokarami, aby zapełnić trybuny. Całe szczęście, że piłka ożywiła trochę ten niepotrzebny obiekt. Przejeżdżając pod koniec wakacji koło stadionu Polonii zadałem sobie pytanie, czy remont jest potrzebny? Niby tak, ale za mało jest imprez i sezon jest zdecydowani za krótki. Już w połowie sierpnia stadion staje się martwy. Gdyby sezon trwał do końca października, to ok, ale inaczej potrzebny jest pomysł na obiekt wielozadaniowy. Dla mnie wystarczy, aby tor na każdych zawodach sprzyjał walce i widowiskowości, a wtedy nawet ławki nie są mi potrzebne. Kiedy ostatnio na lidze oglądaliśmy walkę na dystansie? To jest moim zdaniem problem, a nie obecna infrastruktura. Człowiek chodzi z przyzwyczajenia, a na torze od kilku lat nic się nie dzieje. Powtórzę, że marzą mi się ładne trybuny, ale zacytuję opinię mieszkańca Torunia:
" Żużel? Bez urazy dla tych 5-10 proc. mieszkańców Torunia, dla których jest to całe życie. Są niemalże fanatykami. Przejeżdżałem rowerem kilkadziesiąt razy koło Motoareny. I co? Nic, martwy obiekt. Miasto wybudowało potwora tylko dla żużla. W zasadzie nie można tam zorganizować żadnej masowej imprezy - może poza rzutami piłką lekarską. Ten obiekt nawet na koncerty się nie nadaje, bo akustyka w nim żadna, co już przetestowano i udowodniono. Ot, wydało miasto kilkadziesiąt mln zł, by 15 tys. ludzi miało frajdę 9 razy w roku. Ewenement na skalę światową. Ostatnio oglądałem ligę szwedzką. Tam stadion przypomina bardziej boisko Elany na Armii Ludowej niż kolosalną arenę. A czy Szwedzi są złymi żużlowcami? Trybuny się nie ścigają. Ścigają się zawodnicy na torze. Potrzeba zaplecza socjalnego, toru o bardzo dobrej jakości i zawodników. Taki kolos im nie jest potrzebny. Pewnie za chwilę odezwą się kibice żużla broniący Motoareny. Proste pytanie do nich. Ile razy w roku chodzą na ten obiekt? Jak rozkłada się koszt utrzymania stadionu w porównaniu z przychodami klubu? Tu się temat zaczyna i kończy. Miasto sponsoruje ten sport razem z panem Karkosikiem. Słyszymy o kolejnym obiekcie, który „trzeba” zbudować, póki są pieniądze z Unii. Trzeba jeszcze pamiętać, że ktoś później przez wiele lat będzie musiał taki „pomnik” utrzymywać."

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (4|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Norton82

Dużo rzeczy się buduje i nie chodzi tylko o obiekty sportowe bo są pieniądze z Unii i najgorsze jest to że niestety nie wszystkie inwestycje są przemyślane.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Penhal

Nikt nie chce nowej Moto -Areny czy jeszcze lepszego cuda.Przez dmuchane bandy ogrodzenia z dolnych 6-7 rzędów nic nie widać.Przez zmniejszenie długości toru,bliżej z trybuny do Biedronki jak jak na pierwszym łuku do toru.I remont tych trybun[bo to wszystko na wałach ziemnych ]to wcale nie duży koszt.Wystarczy wały tylko ponieść i przybliżyć.I można to spokojnie robić etapami.I wcale nie potrzebne na tony betonu.Pozdrawiam

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (4|0)
blokuj
gacek

Gorzow zbudowal,zmodernizowal stadion Stal Arene za 40 mln zlotych.....czemu nie wziasc przykladu od nich ,tylko etapami,najpierw prosta ,albo pierwszy luk.....stalowe trybuny na betonowych fundamentach i hejka..zle to nie wyglada i nie jest wcale drogie....po co budowac jakies pomieszczenia pod trybunami..komu to potrzebne i kosztuje dziesiatki milionow.....zrobic typowo zuzlowy stadion na 15 tys ludzi z trybunami blisko toru...jezeli Gorzow zbudowal calosc za 40 mln ,to na poszczegolne etapy napewno co roku znajda sie pieniadze..potrzebna tylko wizja i zapal ..czego w Ratuszu wyraznie brakuje....i od tego trzeba zaczac ten temat....

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (5|0)
blokuj
Liberate

Ale Polonia to nie tylko żużel i o tym się ustawicznie zapomina. Jeśli dodać do tego mecze KP Polonia, to okazuje się, że stadion może żyć także poza meczami żużlowymi!!!

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)
blokuj
wyan

Pytam bez żadnej złośliwości,lecz z czystej ciekawości.Czy (pod mostem?wiaduktem?)widokowa ścieżka rowerowa została wyprostowana?Czy jest tak jak w planach.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj
Pietrov

nikt tu nie mówi o budowie nowego stadionu jak w Toruniu tylko o modernizacji starego on niema wyglądać jak santiago bernabeu tylko ma poprawić jakość oglądania i nie wydaję mi się żeby przez remont miały jakoś drastycznie wzrosnąć koszty jego utrzymania, jakby wszyscy myśleli tak jak ty to bylibyśmy nie 100 jak obecnie a 200 lat za murzynami.

| Odpowiedz
blokuj
gregbyd

Jak zauważyłeś, jestem zwolennikiem remontu patrząc z perspektywy kibica, jednak z racji ekonomicznych mam pewne wątpliwości. To, że jesteśmy sto lat za murzynami świadczy o tym, że robimy wielkie inwestycje, które przynoszą później straty. Dzisiaj wszędzie na świecie powstają obiekty, które muszą same się utrzymać (choćby częściowo), a nie takie, do których później trzeba ładować jak w studnię bez dna. Sympatyczny i zarazem kontrowersyjny jest pomysł, aby władować w stadion 40 mln, skoro znając życie w ciągu najbliższych 10 lat odbędzie się na nim ok. 100 dość istotnych imprez. Czy to nie jest szalone??? Przez najbliższe 10 lat do każdej imprezy dokładać średnio prawie 0,5 mln? Zastaw się, a postaw się? Wiem, lepiej spożytkować gotówkę na remont, niż na wątpliwe potrzeby notabli, ale czy przy okazji nie można pomyśleć nad tym, aby obiekt żył częściej, niż 10 razy na rok? Może na szybko jakiś tor dla łyżworolek na koronie, lub wkoło płotu? 100 lat za murzynami? Wszak wcześniej Rzymianie przodowali w dawaniu ludowi igrzysk, nie bacząc na koszta, więc chyba raczej w opcji remontowej jesteśmy bardziej zacofani, niż rzeczeni murzyni. W Mediolanie są 2 wielkie kluby, ale tylko 1 San Siro. U nas niemożliwy jest wspólny stadion niebiesko-czarny i biało-czerwony, ale niech ten Twój/mój wymarzony masz też inne atrakcje, niż 10 żużlowych imprez i koniec sezonu w sierpniu.

| Odpowiedz
blokuj
Pietrov

Ja nie mówię, że na ten remont trzeba wydać aż taką sumę pieniędzy o której mówisz. Chciałbym tylko wymiany krzesełek na plastikowe oraz podniesienie trybun na lukach oraz przeciwległej prostej. Nie wydaję mi się aby po takich zmianach koszty UTRZYMANIA stadionu wzrosły, oczywiście na remont wyda się pewną sumę pieniędzy ale przez takie coś stadion nie będzie droższy w utrzymaniu niż obecnie. Wiem że większość mieszkańców Bydgoszczy wolałoby aby te pieniądze które miałyby zostać przekazane na remont stadionu wykorzystane były w inny sposób, taki aby całe miasto z tego skorzystało a nie tylko kibice czarnego sportu i doskonale to rozumiem, ale Pan prezydent obiecał remont stadionu, to niech teraz się z tej obietnicy wywiąże nawet pokrywając koszty z własnej kieszeni, nie obchodzi mnie to. Bruski mydli wszystkim oczy że niema sensu wydawać góry pieniędzy na stadion na którym odbędzie się od 9 do 10 imprez w roku, a co zrobił ze stadionem Zawiszy? wybudował nowy stadion lekkoatletyczny specjalnie na jedne zawody przy okazji mistrzostw świata juniorów czy co to tam było. Tam nie miał żadnych obiekcji ładując takie pieniądze specjalnie przy okazji jednych jedynych zawodów. W Bydgoszczy co roku odbywało się GP teraz jak i rok temu także się odbędzie, przyjeżdżają do nas kibice z całej europy jak nie świata. Przy chodzą patrzą i co widzą? Bangladesz widzą trzeci świat chwasty wyrastające na drugim łuku na trybunach co sięgają po pachy, zaszczane, śmierdzące przenośne toalety. Tak poza tematem ulice w Bydgoszczy wcale lepiej niż ten nasz stadion nie wyglądają, poza nielicznymi przypadkami, to na co idą te pieniądze?

| Odpowiedz
blokuj
tramwajem do ratusza

stary, on obiecał też uruchomienie Torbydu zaraz po tym jak zostanie prezydentem, a prawda jest taka że filmy na yt, w których to było powiedziane zniknęły z tego portalu............ przypadek?!? nie sądzę, raczej wyrafinowane skur%%&&$$^ństwo

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (2|0)
blokuj

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.

Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.