Wątek dotyczący posta na blogu

Klub Historyczno-Polityczny ... ---> i Wiedzy o Wszystkim ;)

Tom.

Eva Green jako Sybilla Jerozolimska, Siostra Baldwina IV, "Króla Trędowatego" w filmie Ridleya Scotta "Kingdom of Heaven" z 2005 r.Otwieram blog historyczno-polityczny ... ---> i wiedzy o wszystkim ;) (Strzałeczka musi być jako mój znak rozpoznawczy ;)). Jeśli ktoś chce tutaj podyskutować, proszę bardzo, (…)

przeczytaj cały artykuł


Tom_J

Obiecany dalszy ciąg tłumaczenia, tym razem "część ukraińska":
Spojrzenie ukraińskie na Ruś Kijowską:
Współczesna historiografia ukraińska uważa, że dziedzictwo Rusi Kijowskiej "należy się" PRZEDE WSZYSTKIM Ukrainie, wskazując na fakt, że obszar wokół Kijowa był jej sercem. Pierwsi aktywni w 18 i 19 wieku ukraińscy historycy nie zaprzeczali wprawdzie, że istnieje ścisły związek między Ukraińcami, Białorusinami i Rosjanami, jednak krytykowali panujący moskiewski "centryzm" w kwestii kulturowej i politycznej spuścizny po Rusi Kijowskiej. Późniejsi historycy jak Mychajło Hruszewski próbowali jednak - opierając się częściowo na tradycyjnej polskiej historiografii - pomniejszyć znaczenie Rosjan w kontekście Rusi Kijowskiej do minimum i przedstawić Ukraińców (Rusinów) jako jedynych prawowitych dziedziców Rusi Kijowskiej. W szczególności po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w 1991 roku, wielu publicystów przedstawia Ruś Kijowską jako "państwo ukraińskie".

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Vesti la giubba

Trochę jestem w biegu i wczoraj pośliznąłem się o roku w dacie chrztu Włodzimierza, ale i tak spróbuję skomentować (wszak obiecałem :)).
Do dziś pamiętam lekcję, na której nauczono mnie w szkole, że pojęcie narodowości polskiej zaczęło funkcjonować dopiero w czasach Bolesława Krzywoustego, Obrony Głogowa i bitwy na Psim Polu. Wspólna walka kilku dzielnic/plemion przeciw jednemu, śmiertelnie groźnemu wrogowi. Podobnie działo się na Rusi, tylko tam - z jednej strony - zróżnicowanie językowe i etniczne było większe, plemiona były liczniejsze, a obszary rozleglejsze, ale i przeciwnicy byli odpowiednio bardziej straszni: Tatarzy, Litwini (dziś może to brzmieć śmiesznie, ale jakimś cudem ich państwo rozciągało się od morza do morza jeszcze przed unią z Polską), a także Niemcy, Szwedzi i Polacy (np. wyprawa kijowska Bolesława Szczodrego). Nawet zwycięstwo Aleksandra Newskiego (elekcyjnego księcia Nowogrodu) nad jeziorem Pejpus trudno nazwać sukcesem rosyjskim (w znaczeniu dzisiejszym). To wszystko oczywiście wpisuje się w tzw High Middle Ages, czyli czas, w którym m.in. rodziły się różne europejskie literatury narodowe. Poza tym Rusinów jednoczył także alfabet i wiara.
Moim skromnym zdaniem wszystkie trzy podejścia cechuje taki czy inny prezentyzm, a nie można zapominać, że do schedy po Wielkim Księstwie Kijowskim pretendowali również, powołując się na koligacje, także Jagiellonowie :)

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Tom_J

Cześć, dopiero teraz siadłem przed "prawdziwym" komputerem, w weekend tylko z doskoków na smarcie, dom pełen gości, permanentny "kocioł rodzinny". Nie ma to jak "praca", można odpocząć (:P), ale zaraz muszę rzeczywiście zacząć pracować, tak że króciutko trzecia część dot. Białorusi, i tu dopiero "zwykły Polak" no i Litwin może doznać "szoku", cytuję:
"W historiografii białoruskiej istnieją różne sposoby patrzenia na Ruś Kijowską. Wśród historyków akademickich reprezentowany jest głównie przekaz zbliżony do rosyjskich i radzieckich interpretacji. Natomiast wśród "patriotyczno-narodowych" publicystów Ruś Kijowska nie dodgrywa dużej roli dla historii Białorusi. Etnogeneza Białorusinów jest traktowana jako niezależny proces oparty na wykształceniu się lokalnych plemion słowiańskich i bałtyckich. Politycznie i kulturowo Białorusini identyfikują przede wszystkim z Wielkim Księstwem Litewskim (Ciekawe, nie?:przyp. Tom_J), wg. którego osiągnięcia przypisują Białorusini w szczególności SOBIE i stwierdzają, że Białoruś za czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego doświadczyła swojego Złotego Wieku."
---> Tak, że teraz już nie chodzi o Ruś Kijowską, lecz o pytanie, do kogo "należało" Wielkie Księstwo Litewskie. A niech się kłócą ! ;)
---> Przyznam, że trochę ogólnie tam (w Wiki) pisano, bez poparcia źródłowego (a może nie zdążyłem dostrzec) na temat identyfikacji, czy też "zaborczości" Białorusinów w stosunku do WKL. Czy tak naprawdę jest? To bardzo ciekawy temat, chyba Litwini i Białorusini się tam nieźle za łby wodzą, mają sobie "co" wydzierać (pól Rzeczpospolitej, było nie było ;)), a Polacy? ...
---> Kim był Radziwiłł? Kim był Mickiewicz, kim był Miłosz? kim był nawet Czesław Wydrzycki vel Niemen? :P
---> Odpowiedź bardziej skomplikowana niż się wielu Polakom wydaje, tzn. dla nas jasna, ale dla "nich"? LITWO, Ojczyzno moja ..., nie POLSKO ...

-----> Trochę prowokacji nie zaszkodzi :P

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.