Wątek dotyczący posta na blogu

Klub Historyczno-Polityczny ... ---> i Wiedzy o Wszystkim ;)

Tom.

Eva Green jako Sybilla Jerozolimska, Siostra Baldwina IV, "Króla Trędowatego" w filmie Ridleya Scotta "Kingdom of Heaven" z 2005 r.Otwieram blog historyczno-polityczny ... ---> i wiedzy o wszystkim ;) (Strzałeczka musi być jako mój znak rozpoznawczy ;)). Jeśli ktoś chce tutaj podyskutować, proszę bardzo, (…)

przeczytaj cały artykuł

Tom_J

Obiecany dalszy ciąg tłumaczenia, tym razem "część ukraińska":
Spojrzenie ukraińskie na Ruś Kijowską:
Współczesna historiografia ukraińska uważa, że dziedzictwo Rusi Kijowskiej "należy się" PRZEDE WSZYSTKIM Ukrainie, wskazując na fakt, że obszar wokół Kijowa był jej sercem. Pierwsi aktywni w 18 i 19 wieku ukraińscy historycy nie zaprzeczali wprawdzie, że istnieje ścisły związek między Ukraińcami, Białorusinami i Rosjanami, jednak krytykowali panujący moskiewski "centryzm" w kwestii kulturowej i politycznej spuścizny po Rusi Kijowskiej. Późniejsi historycy jak Mychajło Hruszewski próbowali jednak - opierając się częściowo na tradycyjnej polskiej historiografii - pomniejszyć znaczenie Rosjan w kontekście Rusi Kijowskiej do minimum i przedstawić Ukraińców (Rusinów) jako jedynych prawowitych dziedziców Rusi Kijowskiej. W szczególności po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w 1991 roku, wielu publicystów przedstawia Ruś Kijowską jako "państwo ukraińskie".

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Vesti la giubba

Trochę jestem w biegu i wczoraj pośliznąłem się o roku w dacie chrztu Włodzimierza, ale i tak spróbuję skomentować (wszak obiecałem :)).
Do dziś pamiętam lekcję, na której nauczono mnie w szkole, że pojęcie narodowości polskiej zaczęło funkcjonować dopiero w czasach Bolesława Krzywoustego, Obrony Głogowa i bitwy na Psim Polu. Wspólna walka kilku dzielnic/plemion przeciw jednemu, śmiertelnie groźnemu wrogowi. Podobnie działo się na Rusi, tylko tam - z jednej strony - zróżnicowanie językowe i etniczne było większe, plemiona były liczniejsze, a obszary rozleglejsze, ale i przeciwnicy byli odpowiednio bardziej straszni: Tatarzy, Litwini (dziś może to brzmieć śmiesznie, ale jakimś cudem ich państwo rozciągało się od morza do morza jeszcze przed unią z Polską), a także Niemcy, Szwedzi i Polacy (np. wyprawa kijowska Bolesława Szczodrego). Nawet zwycięstwo Aleksandra Newskiego (elekcyjnego księcia Nowogrodu) nad jeziorem Pejpus trudno nazwać sukcesem rosyjskim (w znaczeniu dzisiejszym). To wszystko oczywiście wpisuje się w tzw High Middle Ages, czyli czas, w którym m.in. rodziły się różne europejskie literatury narodowe. Poza tym Rusinów jednoczył także alfabet i wiara.
Moim skromnym zdaniem wszystkie trzy podejścia cechuje taki czy inny prezentyzm, a nie można zapominać, że do schedy po Wielkim Księstwie Kijowskim pretendowali również, powołując się na koligacje, także Jagiellonowie :)

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Tom_J

Cześć, dopiero teraz siadłem przed "prawdziwym" komputerem, w weekend tylko z doskoków na smarcie, dom pełen gości, permanentny "kocioł rodzinny". Nie ma to jak "praca", można odpocząć (:P), ale zaraz muszę rzeczywiście zacząć pracować, tak że króciutko trzecia część dot. Białorusi, i tu dopiero "zwykły Polak" no i Litwin może doznać "szoku", cytuję:
"W historiografii białoruskiej istnieją różne sposoby patrzenia na Ruś Kijowską. Wśród historyków akademickich reprezentowany jest głównie przekaz zbliżony do rosyjskich i radzieckich interpretacji. Natomiast wśród "patriotyczno-narodowych" publicystów Ruś Kijowska nie dodgrywa dużej roli dla historii Białorusi. Etnogeneza Białorusinów jest traktowana jako niezależny proces oparty na wykształceniu się lokalnych plemion słowiańskich i bałtyckich. Politycznie i kulturowo Białorusini identyfikują przede wszystkim z Wielkim Księstwem Litewskim (Ciekawe, nie?:przyp. Tom_J), wg. którego osiągnięcia przypisują Białorusini w szczególności SOBIE i stwierdzają, że Białoruś za czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego doświadczyła swojego Złotego Wieku."
---> Tak, że teraz już nie chodzi o Ruś Kijowską, lecz o pytanie, do kogo "należało" Wielkie Księstwo Litewskie. A niech się kłócą ! ;)
---> Przyznam, że trochę ogólnie tam (w Wiki) pisano, bez poparcia źródłowego (a może nie zdążyłem dostrzec) na temat identyfikacji, czy też "zaborczości" Białorusinów w stosunku do WKL. Czy tak naprawdę jest? To bardzo ciekawy temat, chyba Litwini i Białorusini się tam nieźle za łby wodzą, mają sobie "co" wydzierać (pól Rzeczpospolitej, było nie było ;)), a Polacy? ...
---> Kim był Radziwiłł? Kim był Mickiewicz, kim był Miłosz? kim był nawet Czesław Wydrzycki vel Niemen? :P
---> Odpowiedź bardziej skomplikowana niż się wielu Polakom wydaje, tzn. dla nas jasna, ale dla "nich"? LITWO, Ojczyzno moja ..., nie POLSKO ...

-----> Trochę prowokacji nie zaszkodzi :P

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani.

Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.