Wątek dotyczący artykułu

Ireneusz Maciej Zmora: Niech Daugavpils będzie pretekstem do wolnego rynku

Prezes gorzowskiej Stali uważa, że awans Lokomotivu Daugavpils do PGE Ekstraligi byłby dobrym pretekstem do zmian. - Skoro nie możemy iść kierunku KSM, to zdecydujmy się na wolny rynek - przekonuje Zmora.

przeczytaj cały artykuł

DanGW

Jak mało kiedy nie mogę się zgodzić ze Zmorą. Ja wiem, że on kieruje się dobrem finansowym, jednak wolny rynek jest złym posunięciem. Skutkowałoby to tym, że nasi kochani prezesi wybieraliby zagranicznych juniorów i seniorów, a nasi nie mieliby szans, bo są drogimi rozwiązaniami. Było juz tak kiedyś i nasi juniorzy tracili miejsca na rzecz juniorów zza granicy, a wcale nie byli lepsi, byli po prostu tańsi, bo rpzychodził gotowy junior z własnym sprzętem, a naszych tzreba było wychować dać sprzęt a dopiero później dać takie same pieniądze za jazdę. Jedyne co wydaje się być słuszne, to dwóch polskich juniorów oraz jeden Polak jako senior, bo rzeczywiście z tymi dobrymi Polakami mamy problem i jeżdżą takie słabiaki, a zarabiają jak super zawodnicy, jednak juniorzy muszą być Polakami, do tego wprowadziłbym że w PLZ2 jeździliby tylko Polacy. Co do Łotyszy, to błędem było dopuszczenie ich do polskiej ligi, ale skoro już ktoś im pozwolił, to ok, teraz trzeba stanąć przed lustrem spojrzeć sobie w twarz i wziąć to na klatę. Niech sami wybiorą, czy chcą jeździć Polakami, czy Łotyszami, ale niech wybiorą jedną teraz jedną opcję i zero zmian w przyszłości, jeśli zdecydują się, ze Polacy mają być w ich przypadku zastąpieni Łotyszami, to sorry, ale nie ma za rok, co im wygodniej. To co teraz wezmą, będzie obowiązywać już zawsze. Tyle, i to chyba nie ejst jakieś skomplikowane. Albo jadą Polakami, albo Łotyszami.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (4|2)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Penhal

Jeśli są Łotyszami to na 4 pozycjach powinni mieć Łotyszy.Po co im Polacy? By za swoje czasem marne usługi brali dużo kasy?

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (5|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Alaska

Tylko, że kluby polskie mają od biedy w czym wybierać Polaków. A na Łotwie jest tylko 1 klub żużlowy Lokomotiv Daugavpils, i to byłoby niesprawiedliwe. A dlaczego przymusowo mają zatrudniać Polaków? To ich żużel padłby całkowicie. I tak źle, i tak niedobrze.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (2|0)
blokuj
Skit

Jesli dobrze pamiętam to 4 polaków jest po to żeby szkolić młodych
To niech i Loko szkoli...........Łotyszy i ma nakaz jazdy 4 Łotyszami

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)
blokuj
Alaska

Oni szkolą swoich, ale na Łotwie jest tylko 1 klub żużlowy, a w Polsce jest kilkadziesiąt. I to są nierówne szanse w wyborze krajowych zawodników.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (2|0)
blokuj
Hockley

Dla nas jest to oczywiste, ale dla dziwolągów z władz już nie. Tutaj jest cały problem. Przecież to łotewski klub startujący tylko w polskiej lidze. Więc skoro łotewski, to i zawodnicy łotewscy są uznawani za krajowych - tak jak teraz w I Lidze. Dlaczego nagle w E-lidze miałoby być inaczej? To taka sama liga, tylko wyższa. Wszystko na ten temat.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (6|0)
blokuj
Penhal

Biorąc 4 Polaków i trzech grajków by był wynik,to nie ma miejsca dla Łotyszy.I raczej kibice by tak tłumie na stadion nie chodzili bo niby dla kogo?Ale my mamy władze i mądrych włodarzy.

| Odpowiedz
blokuj
lipen

Zapytaj w Krośnie,Rawiczu,Pile,Lublinie czy Gdańsku czy chcą okglądać same pokraki pokroju Pulczyńskich czy innych asów. Jak masz takie mądre pomysły to niech Gorzów zakontraktuje samych polaków. Akurat głupszego pomysłu to nie czytałem może jeszcze sami juniorzy...

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj
DanGW

Masz rację, zróbmy polską ligę bez Polaków, a za 10-20 lat jak pójdziesz na stadion i zobaczysz Polaka, to będzie szok, ze sie taki uchował.

| Odpowiedz
blokuj
jakublevy

Nie, lepiej wykończyć finansowo II ligę. Zawodnicy polscy są drożsi. W II lidze w składzie czterech (w tym dwóch juniorów) Polaków lub trzech polskich juniorów (jeden na pozycji juniorskiej), plus polscy zawodnicy poniżej 24 roku życia mogą mieć kontrakt w ekstralidze czy I lidze, ale mogą jeździć w II lidze jako gość. Łatwiej byłoby klubom z ekstraklasy zatrudnić rezerwowego Polaka, który przy okazji by jeździł i jeszcze byłby jako tako perpektywiczny.
Odpowiem też na poprzedni post. Polska jako najmocniejsza liga żużlowa powinna wspierać słabsze federacje. Ile w Niemczech czy Czechach są jakieś ligi, to na Łotwie nie ma i nie będzie. Do Polski mają najbliżej i najłatwiej. Weźmy w swoje ręce światowy żużel, bo niedługo to tylko Polacy będą oglądać, a dyscyplina będzie uznawana za jeszcze bardziej "wsiową". Przyjęcie Łotyszy to nie jest ogromny kłopot.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|1)
blokuj
samurajjack

I tu kolo sie zamyka. Jezeli dopuscilismy Dlugopisy do 1 ligi to dlaczego nie moga po Lotewsku jechac w EL ? Musi byc zmaina regulaminu i to szybko po zmierzamy w zla strone . Cos na wzor Angielski kto chce i go stac niech jedzie w EL.10 zespolow z 3 Polakow 2 naszych juniorow i 2 zagranicznych .Z ograniczeniem budzetu minimalnie i maksymalnie co na zasadzie salry cap z NBA. Polaczenie 1 i 2 ligi na takich samych zasadach . Jestem z Grudziadza i nie podoba mi sie awans kuchennymi dzrzwiami ale jezeli klub nie ma dlugow i jest solidny to czemu nie ? ZG czy Gorzow tez spadali i awansowali i zostawali mistrzami Polski.Roznica tylko ze wtedy byla EL i 1 liga . A nikt nie pamiata ze GKM sie utzrymal w EL tylko spadl bo byla restrukturyzacja ligi z 10 do 8 ?

| Odpowiedz
blokuj
DanGW

To już w ogole inny temat. Ja jestem zdania tego, ze w ogóle powinno sie zmienić PO. Może być 10 zespołów moze być 12, pod warunkiem, że tyle będzie chętnych do jazdy i będzie miało jakiś minimalny budżet. No i też podstawowa sprawa, że kluby niewypłacalne muszą ponosić jakieś konsekwencje. Bo jak narazie nie ponoszą w ogóle. Ktoś powie, a Czewa, czy Gdańsk? To nie są konsekwencje niewypłącalności w danyc=m sezonie. To jest już lawina, która w końca musiała zabrać wszystko na swojej drodze. Co do samych PO, jak dla mnie obecna formuła jest śmieszna, bo nie wiadomo za bardzo po co jechać RZ, skoro i tak nie ma to znaczenia później. Powinni zrobić tak, ze dzielimy tabelę na dwa i najlepsi jadą jeszcze raz między sobą, najsłabsi między sobą o utrzymanie. Wtedy liga nie kończyłaby się w sierpniu, a tych meczy wcale nie byłoby tak wiele więcej. Kwestia co zrobić z punktami z RZ. Czy brać pod uwagę tylko mecze zainteresowanych drużyn? Ja brałbym tylko bonusy, byłoby sprawiedliwie, bo drużyna, która była w dwumeczach najlepsza miałaby przewagę, ale nie byłoby to np 10ptk różnicy tylko kilka, co każdy mógłby odrobić, ale też wygrany RZ miałby przewagę.

| Odpowiedz
blokuj
Penhal

10-12 drużyn. Bonusy do kosza.Zobacz u mnie na blogu wyliczyłem ile dwu-meczy kończyło się wygraną jednej z drużyn powyżej 20 punktami.Tylko w 6 meczach walka była do samego końca,to trochę mało?Mistrzem musi zostać najlepsza drużyna a nie ta co ma farta w PO. Można zrobić po wszystkim PO by sezon szybko nie dobiegł końca dla najlepszych 4 o np. Puchar Polski.[słowem rewanż za ligę]

| Odpowiedz
blokuj
malin1976

Wrocław może zdobyć mistrza Polski bez ani jednego zwycięstwa na wyjeździe . Tor owalny i bonusy załatwiły całą ligę choć zabiły też widowiskową podobno ekstraligę . Przy 12 drużynach i tylko jednej spadającej jedna czy dwie przypadkowe porażki można byłoby odrobić nie tak jak teraz przy 7 spotkaniach u siebie . Dziś mamy dążenie do jak najwyższych wygranych u siebie za cenę dobrych widowisk .12 drużyn to zaledwie 22 kolejki - koniec z durnymi play offami i mistrzami z przypadku !!! A te śmieszne 4 bańki Bydgoszcz , Łódź Gniezno czy Ostrów zbierze od samych kibiców . Oczywiście największy gul skoczy obecnym milionerom bo prezio najbogatszego klubu wypali że nie da rady finansowo hehe

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (3|1)
blokuj
DanGW

Czy aj wiem? Jeden mecz może być przypadkowy, tu się zgodzę. Ale czy 7, 9, 11 dwumeczy(w zależności od liczby drużyn) moze być przypadkowe? No nie do końca mi sie wydaje jednak, że takie coś się wydarzy. A też rezygnacja z PO, nie wiem czy jest dobrym pomysłem, wiele drużyn moze po prostu jakiś dziwny nowy twór jaki proponujesz-Puchar Polski po prostu odpuścić. Dlatego wydaje mi sie, że podzielenie tabeli na da i niech najlepsi jadą miedzy sobą, a najsłbsi miedzy sobą o utrzymanie jest lepsze, bo ciagle jest ten sam cel. Tylko ciągle kwesti co z punktami, tak by nie było pozamiatane już na starcie PO, ale żeby wygrany z rz miał jakąś przewagę. I też mówisz o przypadku w PO, ale niwydaje mi sie. W tym momencie może i tak jest. Jeden dobry mecz u siebie i można powiedzieć, że jesteś w finale, ale gdyby zrobić tak jak ja proponuję, to nawet rpzy wymienionej przez Ciebie ilosci 12 drużyn byłoby wtedy po 6 drużyn w PO. Każdy z każdym to daje 10 kolejek, wiec nie wydaje mi sie, żeby aż w 10 meczach ktoś miał tylko farta i wygrał DMP. Poza tym teraz pytanie. Co chciałyby kluby. 12 drużyn w lidze, to 22 kolejki rz. W tym momencie jest ich 14 plus 4 w PO czyli 18. Już byłoby więcej meczy. Dlatego jeśli kluby nie chciałyby PO, to wtedy tym bardziej rozgrywanie pucharu polski byłoby bez sensowne. Dla mnie mogłoby być i 32 kolejki i byłoby super. Tylko warunek jeden. Zadnych głupich miesięcznych przerw, a dało radę by to zmieścić i też nikt nie powiedział, że aż 12 drużyn bedzie miało budżet i chęci jechać w elidze. Myślę, że 10 to byłaby dobra liczba, wtedy 18 kolejek RZ, czyli tyle ile teraz razem z PO.

| Odpowiedz
blokuj
Penhal

Można się ze wszystkim co napisałeś zgodzić.
Problem polega na tym że nasza liga szczególnie Ci słabsi za wcześnie kończą sezon.Mnie PO denerwują masz przykład Unii Tarnów w ubiegłym roku,a takich sytuacji co wygrywali zasadniczą a wychodzili bez medalu było wiele.
Piszesz o przerwach w rozgrywkach,potem oni tłumaczą nie ma terminu a mamy GP w Polsce a liga stoi? Mają wolne?

| Odpowiedz
blokuj
DanGW

Piszesz, ze denerwuje Cię, że słabsi kończą sezon szybciej, dlatego napisałem, góra jedzie między sobą o DMP, a dół o utrzymanie. Piszesz też, że rok temu denerwowało Cię co się stało z Tarnowem, dlatego tym bardziej mój pomysł wydaje się być dobry, bo ten kto wygra RZ będzie miał przewagę kilku punktów, więc nawet jedna przypadkowa przegrana nie przekreśla jeszcze szans na DMP.
Co robią nasi jesienią? Ja bym tych terminów nie ruszał, a traktował je jako "gdyby się coś wydarzyło, to jest październik". Zobacz pogodę latem, a jesienią. Jeśli zostawisz miesiąc wolnego latem, a ten miesiąc zapełnisz jesienią, to może sie okazać, ze jesienna pogoda nie pozwoli ejchać i co wtedy w grudniu ze śniegiem? Moim zdaniem seon powinien się kończyć wrzesien/pazdziernik, a gdyby coś się wydarzyło, to w ten październik w razie czego można wejść przesuwając kolejki o tydzień dwa.

| Odpowiedz
blokuj
Penhal

Dlatego dobrze napisałeś. Zobacz Stal,Falubaz pozostali włożyli w sezon dużo kasy,która mówiąc poszła w błoto bo bawili się w sezon 3-4 miesiące.Pozdrawiam

| Odpowiedz
blokuj
jakublevy

Połączenie pierwszej i drugiej ligi to bardzo zły pomysł. Świętochłowice, Poznań, Opole, Warszawa czy może jakiś nowy ośrodek będzie miały bardzo ciężko, żeby wskoczyć do tak mocnej ligi. Nie uzbierają po prostu budżetu. II liga musi być takim ogryzkiem, tanim, kameralnym. Nawet można im pozwolić na bardziej liberalne prawo pod względem składu. Niech tam nawet jeździ tylko jeden Polak, ale niech jeżdżą. Jazda klubów w II lidze ma być po prostu okresem w którym te kluby zbudują sobie jakieś zaplecze i odbudują się, a póki co będą trwały w bagnie, ale będą istniały.
Moim marzeniem jest 12 zespołów w ekstraklasie (zasady takie same jak teraz, plus specjalne dla Łotyszy, bonusy i PO w niezmienionym stylu), 8 w pierwszej lidze (zasady do jak składu w ekstraklasie plus możliwy jeden gościnny junior, po I fazie podział tabeli na spadkowiczów i awansujących, brak PO), +5 w drugiej lidze (zasady liberalne, tylko żeby liga istniała).

| Odpowiedz
blokuj

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.

Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.