Wątek dotyczący artykułu

Wojciech Nowiński: To było coś, co wykracza poza normalność

Szczypiorniści Vive Tauronu wrócili w niedzielę z dalekiej podróży, by ostatecznie osiągnąć najlepszy rezultat w historii klubowej piłki ręcznej w Polsce. Wojciech Nowiński zauważył, że to nie przypadek, tylko konsekwencja budowy stabilnego klubu.

przeczytaj cały artykuł


asport

"...Historia piłki ręcznej rozpoczęła się od Iskry ..."
.
Informacje dla Pana Nowińskiego:
Historia piłki ręcznej w Kielcach zaczęła się od SHL (później Polmo-SHL), zakładzie produkującym między innymi takie kultowe wyroby jak motocykle SHL czy pralki "Frania". Pierwszą sekcję piłki ręcznej w Kielcach (korzenie dzisiejszego Vive) założyło kilku przedsiębiorczych usportowionych ludzi związanych z Hutą Ludwików.
Nie przekłamujcie historii, zwłaszcza dzisiaj.
Z tego co się orientuję, jeszcze ktoś żyje z założycieli piłki ręcznej w Kielcach, ale oni nie napiszą sprostowania, to skromni ludzie w podeszłym wieku.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (4|1)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
jaco65

Tak, ale ten zespół o którym piszesz ma niewiele wspólnego z dzisiejszym Vive. Na początku lat 60-tych utworzono sekcję piłki ręcznej TKKF przy Kieleckich Zakładach Metalowych SHL. Drużyna miała jednak problemy organizacyjne a oczkiem w głowie działaczy sportowych SHL byli wtedy piłkarze nożni. W 1965 roku, między innymi dzięki wstawiennictwu Mieczysława Wdowicza drużyna trafiła pod patronat FŁT Iskra i została utworzona nowa sekcja piłki ręcznej przy Klubie Sportowym Iskra Kielce (nawiasem mówiąc Klub Sportowy Iskra Kielce działał już na początku lat 50-tych, ale w tamtym czasie posiadał tylko sekcję kolarską i piłki nożnej. Profesjonalna sekcja piłki ręcznej powstała w 1965 roku).

Cytuję: "Dzisiejszy Klub Sportowy Vive Tauron Kielce jest kontynuatorem tradycji i dokonań sekcji sportowej piłki ręcznej mężczyzn KS Iskry, stąd data '1965', która widnieje w dolnej części herbu Klubu Sportowego VTK" - źródło: książka "Historia Mistrzów" wydana w 2015 roku w Kielcach

Szczegółową historię kieleckiego klubu można znaleźć w książce "Iskra - dumą Kielc" z 1999 roku a także w książce "Historia Mistrzów", która ukazała się w 2015 roku na 50 lecie istnienia klubu. Tak się składa, że posiadam jedną i drugą więc jak coś to jestem do usług :)

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (5|1)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
asport

Do 1965 funkcjonowała sekcja SHL Kielce – była to pierwsza sekcja męskiej piłki ręcznej w Kielcach.
Do 1965 roku Iskra nie prowadziła sekcji piłki ręcznej (Iskra była klubem wielosekcyjnym, ale bez piłki ręcznej).
W 1965 Iskra przejęła drużynę męską piłki ręcznej SHL (przejęła zawodników SHL), tym samym stała się kontynuatorką drużyny SHL Kielce.
Do ekstraklasy drużyna piłki ręcznej z Kielc awansowała w 1975, jako Korona, w sezonie 1979/80 zdobyła pierwszy medal (brązowy) Mistrzostw Polski, jako Korona Kielce.
Nazw drużyn był wiele, dużo było sponsorów, więc nie wymienię ich wszystkich.
Ostatni medal MP, przed erą Vive, drużyna zdobyła pod nazwą Strzelec Lider Market – brąz w sezonie 2000/2001.
W 2002 Bertus Servaas przejął klub, ratując go przed upadkiem, od tamtej pory funkcjonuje Vive Kielce.
.
To że Iskra wpisała w herbie rok 1965 niewiele znaczy (jest to umowny, a nie rzeczywisty początek drużny), istotne jest że Iskra przejęła drużynę SHL.
Gdyby nie drużyna SHL, to Iskra prawdopodobnie nie prowadziłaby sekcji piłki ręcznej, warto o tym wiedzieć.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|1)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Komentarz usunięty przez użytkownika
jaco65

"W 1965 Iskra przejęła drużynę męską piłki ręcznej SHL (przejęła zawodników SHL), tym samym stała się kontynuatorką drużyny SHL Kielce"

SHL Kielce nie ma nic wspólnego z obecnym klubem ponieważ tamten klub się rozpadł i w jego miejsce powstał NOWY, którego historia zaczęła się 1 września 1965 roku (w książce "Historia Mistrzów" wydanej przez kielecki klub są skany umów, które dały początek sekcji piłki ręcznej przy klubie KS Iskra Kielce). Wcześniej istniały różne mniejsze kluby, ale obecny klub nie kontynuuje ich tradycji. Data w herbie VTK pokazuje kiedy zaczęła się historia tego konkretnego klubu i nie jest to data umowna tylko historyczna.

Gdyby nie drużyna SHL, to Iskra prawdopodobnie nie prowadziłaby sekcji piłki ręcznej"

Z tym się zgadzam, bo zawodnicy z SHL przeszli do KS Iskry i dzięki temu mógł powstać ten WIELKI klub piłki ręcznej. Nie można jednak łączyć historii jednego klubu z historią drugiego klubu. To były dwa osobne kluby. Pozdrawiam

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (2|1)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
jaco65

Piłki ręcznej w rozumieniu ogólnym zgoda, ale nie klubu który jest obecnie mistrzem Polski i zdobywcą Pucharu Polski i Ligi Mistrzów. Obecny klub nie kontynuuje tradycji zespołu SHL. Gdyby na przykład zespół SHL na początku lat 60-tych wywalczył jakiś medal w mistrzostwach Polski to nie byłby on brany pod uwagę przez obecny klub. Na liście sukcesów VTK ten medal nie byłby uwzględniony. To były dwa osobne kluby.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (2|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.