Euro 2020: Chorwacja z nożem na gardle stanęła na wysokości zadania, Szkocja poza turniejem

Reprezentacja Chorwacji dopiero w ostatniej - trzeciej - kolejce grupy D Euro 2020 odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w turnieju. Na Hampden Park w Glasgow Chorwaci pokonali Szkotów 3:1 i awansowali do kolejnej fazy imprezy.

Tomasz Rosiński
Nikola Vlasić PAP/EPA / Petr Josek / POOL / Na zdjęciu: Nikola Vlasić
Wtorkowe starcie pomiędzy Chorwatami a Szkotami zapowiadało się bardzo ciekawe, gdyż tylko zwycięstwo dawało tym ekipom nadzieję na awans do 1/8 finału. Faworytami konfrontacji byli wicemistrzowie świata, ale podopieczni Steve'a Clarke'a po bezbramkowym remisie z Anglią zamierzali postawić wyżej notowanemu rywalowi trudne warunki gry, co im się jednak nie udało.

Sam początek batalii należał do szkockiej drużyny, lecz z czasem piłkarze z Chorwacji opanowali boiskowe wydarzenia i w 17. minucie wyszli na prowadzenie. Wówczas Ivan Perisić zgrał piłkę głową do Nikoli Vlasicia, a ten przyjął sobie piłkę w polu karnym przeciwników i na wślizgu pokonał Davida Marshalla.

Chorwaci chcieli pójść za ciosem, zaś aktywny był Luka Modrić, który napędzał ofensywne poczynania swojego zespołu. W 38. minucie niecelny strzał sprzed pola karnego oddały znany z gry w Legii Warszawa Josip Juranović.

Kiedy wydawało się, że wicemistrz świata jest blisko zdobycia drugiej bramki, dość niespodziewanie do siatki z około 17 metrów trafił Callum McGregor, doprowadzając do remisu. Ostatecznie więcej goli przed przerwą już nie padło.

Po zmianie stron podrażniona Chorwacja nie zamierzała zwalniać tempa i w 62. minucie dopięła swego. Wtedy to Mateo Kovacić wyłożył futbolówkę Luce Modricowi, a ten popisał się przepięknym uderzeniem zewnętrzną częścią stopy sprzed pola karnego.

Nie minął kwadrans i Modrić do bramki dorzucił asystę. Zawodnik Realu Madryt dokładnie dośrodkował z rzutu rożnego, natomiast celnie główkował Perisić i jak się później okazało ustalił wynik tego meczu.

Dzięki tej wygranej Chorwaci z dorobkiem 4 punktów z drugiego miejsca w grupie D uzyskali przepustkę do 1/8 finału mistrzostw Europy, a Szkoci (IV lokata) pożegnali się z turniejem.