Początki BAMMA datowane są na 2009 rok. Wtedy to w Londynie zorganizowana została pierwsza gala federacji. Odbywała się ona na zasadach turnieju, w którym rywalizowali zawodnicy w wagach lekkiej, półśredniej i średniej. Kolejne show również gościło w stolicy, na przestrzeni dekady organizacja odwiedziła jednak wiele brytyjskich miast, m.in. Birmingham, Manchester, Southampton czy Newcastle. Zahaczyła też o Dublin i Belfast, a ostatnio znów wróciła do Londynu.
W sumie od 2009 roku odbyło się już blisko 40 gal spod znaku BAMMA, a wiele pojedynków na zawsze zapisało się na kartach historii światowego MMA.
BAMMA jako jedna z pierwszych organizacji na świecie zaczęła poważniej dbać o zdrowie zawodników. Od 2013 roku wszyscy fighterzy walczący na jej galach muszą przejść obowiązkowe testy krwi przed i po walce, a także podstawowe badania medyczne. Trzy lata później federacja uczyniła kolejny krok jeszcze bardziej rozbudowując pakiet badań, którym poddawani są zawodnicy zarówno przed, jak i po pojedynku.
Wszystkie walki w BAMMA rozgrywane są na dystansie trzech rund, z których każda trwa pięć minut. Zawodnicy nie mogą używać butów i walczą w lekkich (4-6 uncji) rękawicach umożliwiających chwytanie palcami, a sędzia może nakazać kontynuację walki w stójce, gdy obaj zawodnicy znajdą się w parterze w sytuacji patowej.
Obecnie BAMMA przyznaje pasy w ośmiu kategoriach wagowych, choć aktualnie połowa z nich jest nieobsadzona. Podwójnym czempionem jest za to Terry Brazier, który dzierży tytuły w wadze lekkiej i półśredniej. W przeszłości w oktagonie podczas gal BAMMA często pojawiali się Polacy, a ich walki oglądać można obecnie w Fightklubie. Stacja jako jedyna pokazuje na swojej antenie archiwalne pojedynki tej prestiżowej federacji oraz staranie wyselekcjonowane gale na żywo.
ZOBACZ WIDEO: Efektowne nokauty na gali BAMMA 35