Kontrowersyjny sponsor w F1. Zespół będzie musiał zmienić nazwę

Sauber ogłosił 1 stycznia, że w nowym sezonie będzie rywalizował jako Stake F1 Team. Szwajcarski zespół zamierza promować firmę zajmującą się kasynami i kryptowalutami. W wielu krajach zakazana jest reklama hazardu, co tworzy pewne problemy.

Katarzyna Łapczyńska
Katarzyna Łapczyńska
Alfa Romeo C43 Materiały prasowe / Alfa Romeo / Na zdjęciu: Alfa Romeo C43
Firma Stake obecna jest w Formule 1 od sezonu 2023. Wtedy w roli jednego ze sponsorów tytularnych Saubera zastąpiła polski Orlen. Współpraca od początku budzi kontrowersje, bo mamy do czynienia z podmiotem zajmującym się kasynami online, w których można dokonywać transakcji z użyciem kryptowalut. Tymczasem hazard w wielu krajach jest zakazany.

Jako że Alfa Romeo, wieloletni partner Saubera w F1, opuściła królową motorsortu, zespół z Hinwil zacieśnił współpracę z kontrowersyjnym sponsorem. W latach 2024-2025 ekipa będzie funkcjonować jako Stake F1 Team. Jednak nie we wszystkich państwach będzie to możliwe.

Szefowie szwajcarskiego zespołu mają świadomość tego, że w niektórych krajach hazard jest zakazany, podobnie jak promowanie kasyn czy zakładów bukmacherskich. W tych państwach stajnia z Hinwil występować będzie pod nazwą F1 Team Kick Sauber, zaś logotypy Stake zostaną zastąpione przez znaki Kick.

ZOBACZ WIDEO: Dzień z Mistrzem. Robert Kubica: "Dopóki ta pasja jest, będę to kontynuował"

Kick.com to platforma internetowa, za którą stoją właściciele firmy Stake. Ma ona stanowić konkurencję dla popularnego Twitcha. W serwisie możemy śledzić różnego rodzaju streamingi. Zaprasza on też do siebie internetowych twórców i influenserów, oferując im korzystniejszy podział zysków niż w przypadku innych platform tego typu.

Działalność firmy Stake budzi jednak kontrowersje ze względu m.in. na brak przejrzystości. Możliwość obstawiania zakładów z wykorzystaniem kryptowalut budzi podejrzenia o pranie brudnych pieniędzy. Uwagę na to zwracały m.in. brytyjskie służby. Nie przeszkadza to jednak firmie z siedzibą w Melbourne, by sponsorować kluby piłkarskie Everton i Watford FC.

Stake za trzyletni kontrakt sponsorski zapłaciło Szwajcarom ok. 100 mln dolarów, co daje kwotę nieco ponad 30 mln dolarów za sezon. Pod tym względem oferta kontrowersyjnego sponsora okazała się znacznie lepsza od propozycji Orlenu. Polski gigant współpracował z Sauberem w latach 2020-2022, oferując mu ok. 10 mln dolarów rocznie.

Umowa Saubera ze Stake została podpisana na trzy lata, gdyż zespół jest na etapie zmian właścicielskich. Od roku 2026 będzie rywalizował w F1 jako Audi.

Czytaj także: - Król Karol III docenił legendy F1. Specjalne wyróżnienia dla dwóch postaci - Tragedia w rodzinie legendy wyścigów. Zmarł podczas zawodów z synem

Marcin Gortat po raz pierwszy opowiada o pożegnaniu z tatą. "Kiedy ścisnął moją dłoń, prawie zgniótł mi kości". ZOBACZ PREMIEROWY ODCINEK PROGRAMU "ŻYCIE PO ŻYCIU"
Czy współpraca Saubera z firmą Stake to dobry pomysł?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×