KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Manor Racing bliski bankructwa

Przyszłość ekipy Manor Racing w Formule 1 stanęła pod znakiem zapytania. Negocjacje z inwestorami, którzy mieliby wyłożyć pieniądze na starty zespołu w sezonie 2017, zakończyły się fiaskiem.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Manor Racing AFP / Manor Racing
Sytuacja ekipy Manor Racing skomplikowała się pod koniec sezonu 2016. W wyścigu o Grand Prix Brazylii Felipe Nasr z Saubera osiągnął dziewiątą pozycję, dzięki czemu szwajcarski zespół przeskoczył Manora w klasyfikacji generalnej konstruktorów Formuły 1. Brytyjski team zajął jedenastą pozycję w mistrzostwach.

Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Formule 1, premie otrzymuje dziesięć najlepszych zespołów. Wyniki z Interlagos sprawiły, że Manor stracił szansę na co najmniej piętnaście milionów dolarów.

- Kiedy przejąłem zespół w 2015 roku, naszym wyzwaniem na kolejny sezon było zajęcie co najmniej dziesiątego miejsca w mistrzostwach. Przez większość sezonu byliśmy sklasyfikowani na takiej pozycji. Jednak dramatyczny wyścig w Brazylii zepsuł wszystko. To sprawiło, że nasze starty w sezonie 2017 są pod znakiem zapytania - powiedział Stephen Fitzpatrick, właściciel zespołu.

Formalnie za Manora odpowiada spółka Just Racing Services Ltd. W piątek firma trafiła pod kontrolę zewnętrznego zarządcy, którego celem jest zapewnienie przyszłości zespołowi. Szanse na znalezienie nowych inwestorów są jednak minimalne.

ZOBACZ WIDEO Dakar: Jakub Przygoński najszybszy z Polaków (źródło: TVP SA)

- Uczestnictwo zespołu na starcie do sezonu 2017 uzależnione jest od procesu administracji i negocjacji z zainteresowanymi podmiotami, co daje niewielką nadzieję. Na ten moment nie zwolniono żadnych pracowników, a pensje pracowników zostały opłacone do grudnia włącznie - głosi komunikat zespołu.

W tym momencie Manor zatrudnia ponad 200 osób. Jeśli zespół nie znajdzie nowego inwestora, to stracą oni pracę. Możliwa jest też wyprzedaż majątku należącego do brytyjskiej ekipy. - Przez większą część ubiegłego roku prowadziliśmy rozmowy z inwestorami. W grudniu uzgodniliśmy nawet warunki sprzedaży zespołu pewnemu funduszowi inwestycyjnemu z Azji. To dawało podstawy do dalszego rozwoju. Niestety, zabrakło nam czasu, aby sfinalizować transakcję i dopełnić wszystkich formalności przed sezonem 2017 - dodał Fitzpatrick.Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy Manor Racing przystąpi do rywalizacji w F1 w sezonie 2017?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
motorsport.com, autosport.com
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×