Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Nie będzie zmian w przepisach w F1. Zabrakło jednomyślności zespołów

Zespoły Formuły 1 odrzuciły pomysł zmiany przepisów dotyczących kwalifikacji. Tym samym kierowcy, którzy awansowali do Q3, nadal będą musieli przystępować do wyścigu na używanych oponach.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Materiały prasowe / Pirelli / Na zdjęciu: wyścig F1

W tym roku kilkukrotnie byliśmy świadkami gorszących scen w Formule 1, kiedy to kierowcy w trakcie Q2 nie wyjeżdżali na tor, aby zaoszczędzić opony i mieć swobodny wybór mieszanki na start wyścigu. Dlatego zrodził się pomysł, aby zrezygnować z przepisu, który nakazuje czołowej dziesiątce korzystać z używanego ogumienia.

Przepis funkcjonuje w tej formie od roku 2014, ale tego typu problemy nasiliły się dopiero w ostatnich miesiącach.

- Pojawiła się propozycja, aby zrezygnować z zasady, która zobowiązuje kierowców z Q3 do jazdy na używanym ogumieniu. Nie została jednak przyjęta. Na tym etapie sezonu potrzeba jednomyślności przy takich zmianach, a tej nie było. Dlatego nie będzie żadnych nowinek - powiedział Mario Isola, który w Pirelli odpowiedzialny jest za motorsport.

Władze F1 i zespoły porozumiały się jednak, co do pozycji startowych kierowców, którzy wymieniali komponenty w swoich silnikach. Do tej pory byli oni klasyfikowani na końcu stawki w zależności od momentu wyjazdu na tor i zgłoszenia usterki. Od sezonu 2019, jeśli dwóch zawodników otrzyma identyczne kary, to na lepszym polu startowym ustawi się ten, który uzyskał lepszy wynik w sesji kwalifikacyjnej.

Aprobaty nie zyskał za to pomysł związany z wprowadzeniem, co najmniej dwóch obowiązkowych pit-stopów. - Nie jestem pewien, czy to właściwe rozwiązanie. Istnieje ryzyko, że wszyscy zjechaliby do alei serwisowej na tym samym okrążeniu. Przejazdy byłyby krótsze, więc mogliby korzystać z bardziej miękkich mieszanek. To pozwoliłoby na jazdę na limicie. Tyle że nie będziemy mieć wtedy różnic w strategiach zespołów. Nie wiemy, czy byłoby to lepsze rozwiązanie od obecnego - wytłumaczył Isola.

ZOBACZ WIDEO: Włodzimierz Zientarski wspomina wypadek Kubicy w F1. "Jego ojciec wybiegł ze studia"

Czy Formuła 1 zmierza we właściwym kierunku?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
f1today.net

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×