Braterskie czempionaty. To głównie domena nowotarżan

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / HOKEJ.net / Bracia Maciasiowie: Krzysztof i Kacper
Materiały prasowe / HOKEJ.net / Bracia Maciasiowie: Krzysztof i Kacper
zdjęcie autora artykułu

Rzadko zdarza się, aby w turnieju rangi mistrzowskiej występowali bracia. Tym bardziej, jeśli chodzi o mecze naszej reprezentacji. Krzysztof i Kacper Maciasiowie w spotkaniu ze Słowacją (0:4) zapisali się w annałach polskiego hokeja.

W tym artykule dowiesz się o:

Warto jednak zaznaczyć, że wcześniej rozgrywki elity i jej bezpośredniego zaplecza miały inne nazwy. Mówiło się bowiem o MŚ grupy A lub grupy B.

Tak czy inaczej po raz ostatni braci w czempionacie oglądaliśmy w 2005 roku, a byli nimi wychowankowie Podhala Bartłomiej i Michał Piotrowscy. Dodajmy, że reprezentacja Polski występowała wówczas w Dywizji IA. Z kolei dziesięć lat wcześniej w grupie B (ten sam poziom rozgrywkowy IA) zagrali z kolei inni nowotarżanie Piotr i Zbigniew Podlipni.

A kiedy ostatni raz oglądaliśmy polskich braci w elicie? Tu musimy solidnie cofnąć się w czasie, bo aż do 1974 roku. Wtedy biało-czerwone barwy wspólnie reprezentowali Leszek i Wiesław Tokarzowie – również pochodzący z Nowego Targu.

Postanowiliśmy zatem sprawdzić, ilu braci występowało wspólnie w czempionatach. Z uwagi na fakt, iż nasze archiwa są na razie skromne, skorzystaliśmy z pomocy Stefana Leśniowskiego, cenionego statystyka, dziennikarza i autora książek o hokeju, który obecnie prowadzi portal sportowepodhale.pl.

– Oprócz wyżej wymienionych byli to Czesław i Józef Godlewscy w 1931 roku, Józef i Kazimierz Bryniarscy (1961), Andrzej i Karol Fonfarowie (1965, 1966 i 1967), Feliks i Robert Góralczykowie (1970 i 1972) oraz Dariusz i Michał Garboczowie (1997) – wyliczył Stefan Leśniowski.

ZOBACZ WIDEO: Czerkawski po karierze miał mnóstwo zajęć. Teraz zdradza, kim jest dziś

Źródło artykułu: HOKEJ.NET