KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Pakistan i Holandia najlepsze w historii

Nadchodzący mundial pokaże aktualny rozkład sił w światowym hokeju na trawie. Jak dotąd, w mistrzowskich turniejach najczęściej tryumfowali Pakistańczycy i Holendrzy. Pierwsi przeżywają jednak kryzys, drugich nie wymienia się wśród głównych faworytów. Czy wykorzystają to ich rywale? W Nowym Delhi zabraknie Polaków, którzy najwyżej w historii znaleźli się w 1982 roku zajmując ósmą lokatę.

Maciej Dudzik
Maciej Dudzik

Historia Mistrzostw Świata w hokeju na trawie sięga początków lat siedemdziesiątych. Pierwszy turniej o miano najlepszej drużyny świata rozegrany został jesienią 1971 roku w hiszpańskiej Barcelonie. Stało się tak po ponad 20 latach przyznawania tytułu mistrzowskiego zwycięzcom Igrzysk Olimpijskich.

Duży wkład w zmianę ówczesnej formuły miała Pakistańska Federacja Hokeja na Trawie, której aż kilka lat zajęło przeforsowanie swojego pomysłu. Wreszcie hokej doczekał się swojej imprezy mistrzowskiej.

Azjaci nie mogli cieszyć się jednak organizacją historycznego, pierwszego mundialu. Z powodu napiętej sytuacji politycznej imprezę przeniesiono do Europy. Pakistańczykom nie przeszkodziło to jednak w udowodnieniu swojej siły i zwycięstwie nad pozostałymi dziewięcioma reprezentacjami.

Dwa lata później zarówno organizacja prestiżowego turnieju, jak i sam tytuł najlepszej drużyny świata trafiły do Holendrów. Ci jednak zarówno w półfinale (z RFN), jak i w finale imprezy (z Indiami) swą wyższość wykazywali dopiero w rzutach karnych.

Dwa pierwsze turnieje pokazały kto w światowym hokeju dominować będzie przez długie lata. Do dnia dzisiejszego największym dorobkiem mistrzowskim mogą popisać się właśnie Pakistańczycy, którzy miano najlepszej drużyny globu wywalczyli aż czterokrotnie. Jeden raz mniej udało się to Holendrom. Dwukrotnie, ale za to w najnowszej historii, trofeum trafiało do Niemców, którym cztery lata temu udało się obronić tytuł wywalczony w 2002 roku w Kuala Lumpur.

Polacy na mistrzostwach świata zadebiutowali w 1975 roku pod wodzą Witolda Ziai. Nasi hokeiści już pierwszym meczu w Malezji sprawili sensację remisując 2:2 z Pakistanem. Potem nie było jednak już tak różowo i ostatecznie drużyna, w której na boisku występowała spora grupa obecnych szkoleniowców, zajęła dziesiąte miejsce. Mistrzami świata zostali gospodarze.

Najlepsze w polskiej hokejowej historii okazały się występy na mistrzowskich turniejach w 1982 i 86 roku. Pod wodzą Marka Cichego, obecnego Sekretarza Generalnego Polskiego Związku Hokeja na Trawie, biało-czerwoni dwukrotnie wywalczyli ósmą lokatę.

Ostatni występ na hokejowym mundialu Polacy odnotowali w 2002 roku, gdzie w Kuala Lumpur zajęli 15. miejsce. Niestety naszych zabrakło w 2006 roku w Niemczech, nie zobaczymy ich także w Nowym Delhi. Należy mieć tylko nadzieję, że ten stan rzeczy zmieni się już za cztery lata.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna / fihockey.org
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×