Nowe ośrodki hokejowe szkolą młodzież

Polski hokej reprezentacyjny może znaleźć się na III poziomie światowym, a wiele zespołów ligowych przeżywa spore problemy. Jak się jednak okazuje jest szansa, aby w niedługim czasie liczba klubów grających w lidze wzrosła. W kilkunastu ośrodkach hokejowych prowadzone jest bowiem szkolenie młodzieży.

W tym artykule dowiesz się o:

W rozgrywkach ligowych w sezonie 2010/11 występowały kluby z 14 miast, nie licząc klubów CLJ grających w I lidze, które były niejako zapleczem młodzieżowych istniejących już klubów - aż osiem klubów z województwa Śląskiego, cztery z województwa Małopolskiego i po jednym klubie z województw Podkarpackiego, Kujawsko-Pomorskiego, Pomorskiego, Opolskiego i Mazowieckiego. Dodatkowo spośród "jedynaków" w swoich województwach tylko Pomorskie i Podkarpackie miało swoich przedstawicieli w Polskiej Lidze Hokejowej, więc poza Stoczniowcem Gdańsk, wszystkie kluby były skoncentrowane na południu Polski. Doszło do tego, że z gdańscy hokeiści najbliższy swój wyjazd mieli do... Sosnowca. Jak się okazuje, wkrótce ten stan rzeczy może się zmienić.

Aktualnie prowadzone są szkółki hokejowe w kilku miastach, które nie mają aktualnie drużyny ligowej. - Są to między innymi Łódź, Poznań, Września, Dębica, Gdynia, Ruda Śląska, Malbork, Elbląg, czy Bełchatów - powiedział Patryk Rokicki, rzecznik prasowy PZHL-u. - Wiem, że plany gry w I lidze ma Dębica, natomiast w wymienionych nowych ośrodkach hokejowych praca z młodzieżą wygląda coraz lepiej i na przykład na ostatnim turnieju minihokeja w Tychach młodzi zawodnicy PTH Poznań zaprezentowali się z bardzo dobrej strony - dodał Rokicki w rozmowie z portalem SportoweFakty.pl.

Jak się okazuje, Polski Związek Hokeja na Lodzie jest chętny do tego, aby pomagać w tworzeniu nowych ośrodków hokejowych. - W ostatnim czasie mieliśmy zapytania z Bełchatowa i Giżycka, gdzie powstała nowa piękna hala lodowa i odbył się już pierwszy turniej pokazowy. Zawsze chętnie służymy pomocą przy tworzeniu takich ośrodków czy zakładaniu UKSów. Dostarczamy też materiały szkoleniowe dla trenerów. Zależy nam żeby hokej obecny był w całej Polsce i także plany utworzenia II i III ligi do tego zmierzają - poinformował Rokicki, który wypowiedział się też w sprawie tzw. Bialych Orlików, czyli lodowisk na bazie Orlików, z których mieszkańcy poszczególnych miast korzystaliby zimą. - Jeśli chodzi o Białe Orliki, to uważnie przyglądamy się temu projektowi, który obecnie jest w fazie początkowej. Sezon 2011/12 pokaże nam jak wyglądają perspektywy hokeja w miejscach, w których powstaną Białe Orliki. Na pewno rodzi się duża szansa dla hokeja, którą trzeba wykorzystać - stwierdził ostrożnie Patryk Rokicki.

Źródło artykułu: