Turniej EIHC: Polska przegrała z Austrią na zakończenie turnieju, komplet punktów Słowenii

Hokejowa reprezentacja Polski zajęła trzecie miejsce w turnieju EIHC rozgrywanym w katowickiej dzielnicy Janowie. W sobotnim spotkaniu Biało-Czerwoni przegrali z drużyną Austrii 2:4.

Rafał Smoliński

Jeszcze kilka miesięcy temu Austria rywalizowała w światowej Elicie, ale w przyszłym roku przyjdzie jej walczyć razem z Polską w mistrzostwach świata Dywizji 1A. Dla naszych hokeistów sobotni mecz był zatem doskonałą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności na tle wyżej notowanych przeciwników.

Zaczęło się po myśli gości. Austriacy mądrze rozgrywali krążek, starali się oddawać sporo strzałów spod linii niebieskiej na bramkę Ondreja Raszki i dwukrotnie udało im się pokonać polskiego golkipera. W 8. minucie świetnym uderzeniem z dystansu popisał się Alexander Pallestrang, a w 11. minucie na 2-0 podwyższył Alexander Cijan, którego idealnie obsłużył Manuel Ganahl.

Polacy odpowiedzieli w 15. minucie. Krzysztof Zapała odegrał "gumę" na niebieską do Mateusza Rompkowskiego, a ten pewnie pokonał Davida Kickerta. Biało-Czerwoni zaprezentowali bardzo solidny hokej w drugiej tercji, w której oddali więcej strzałów od rywali (15-11). Lepsze okazje mieli jednak Austriacy. W 33. minucie goście wykonywali rzut karny, ale Raszka ze spokojem obronił niegroźne uderzenie Daniela Bana. W 38. minucie polski bramkarz skapitulował po raz trzeci, bowiem zaskakującym strzałem popisał się Marco Brucker.

Hokej na lodzie, turniej EIHC: Polska - Austria (skrót) Źródło: TVP S.A.

Gospodarze ambitnie starali się odrobić straty w trzeciej odsłonie, oddając w niej aż 17 strzałów. W ostatnich minutach Polacy mieli wyraźną przewagę, którą udokumentowali trafieniem Michała Kotlorza. Pod koniec Biało-Czerwoni zaryzykowali, ściągając Raszkę, ale zostali za to skarceni. Do pustej bramki krążek posłał Michael Schiechl, ustalając wynik meczu na 4:2. Warto dodać, że był to jedyny celny strzał Austriaków w trzeciej tercji.

Turniej z kompletem zwycięstw wygrał inny spadkowicz z Elity, Słowenia, która w sobotnim spotkaniu pokonała zespół Korei Południowej 4:1. Wszyscy uczestnicy imprezy rozgrywanej na lodowisku Jantor spotkają się w dniach 23-29 kwietnia 2016 roku w katowickim Spodku, by wspólnie z drużynami Japonii i Włoch rywalizować o miejsce w hokejowej Elicie.

2:3 - Kotlorz (Danton) 54' (5 na 4)
2:4 - Schiechl (Hartl, Woger) 60' (do pustej bramki)

Strzały: 40-29.
Kary: 4-6.

Polska: Raszka - Dronia, Rompkowski, Wronka, Zapała, Kolusz - Pociecha, Bryk, Chmielewski, Pasiut, Łopuski - Kotlorz, Wajda, Danton, Dziubiński, Bepierszcz - Kruczek, Dąbkowski, Bagiński, Galant, Urbanowicz.

Austria:
 Kickert - Pallestrang, Viveiros, Hartl, Schiechl, Woger - Mitterdorfer, Lembacher, Ganahl, Brucker, Cijan - Bacher, Brunner, Ban, Rauchenwald, Spannring - Fechtig, Grosslercher.

Wyniki i tabela turnieju EIHC w Katowicach-Janowie:

czwartek, 5 listopada

Austria - Korea Południowa 2:1 po dogr. (1:1, 0:0, 0:0, 1:0)
Słowenia - Polska 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

piątek, 6 listopada

Słowenia - Austria 5:1 (2:1, 1:0, 2:0)
Polska - Korea Południowa 3:1 (3:0, 0:1, 0:0)

sobota, 7 listopada

Słowenia - Korea Południowa 4:1 (1:0, 1:1, 2:0) Austria - Polska 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)