MŚ w hokeju: Słowacja na kolanach. Kanada z biletem do ćwierćfinału

Hokeiści spod znaku Klonowego Liścia poradzili sobie bez problemów ze Słowacją wygrywając 5:0 i zapewniając sobie awans do kolejnej fazy mistrzostw świata w Rosji.

Rafał Lichowicz
AFP

Kanadyjczycy w każdej tercji dali sobie przynajmniej kilka minut zanim zaczęli skutecznie trafiać do bramki przeciwnika. Na prowadzenie wyprowadził faworytów w 12. minucie gry Morgan Rielly. Słowaków jeszcze przed przerwą dobił Matt Duchene.

W drugich 20 minutach dał o sobie znać najlepszy strzelec turnieju Taylor Hall. 24-latek ma już na swoim koncie sześć goli i idzie łeb w łeb z Gustavem Nyquistem, który również zaliczył w sobotę szóstego gola w meczu Szwedów z Norwegią (3:2).

Słowacy jeszcze przed przerwą ujrzeli ponownie krążek w swojej sieci za sprawą Marka Scheifele'a. Rezultat w połowie ostatniej tercji ustalił najlepiej punktujący w Kanadzie podczas MŚ - Derick Brassard (9 pkt.).

W drugim wieczornym meczu w grupie A Łotwa zapewniła sobie pozostanie w elicie po zwycięstwie 2:1 nad Kazachstanem. Dla Łotyszy była to dopiero pierwsza wygrana podczas turnieju w Rosji. Wcześniej podopieczni Leonidsa Beresnevsa zdobyli trzy punkty za porażki po dogrywkach ze Szwecją, Czechami i Danią.

Wyniki:

Grupa A:

Kazachstan - Łotwa 1:2 (1:0, 0:1, 0:1) 1:0 - Ivanov 5' 1:1 - Daugavins 36' 1:2 - Bicevskis (Indrasis, Cibulskis) 55'

Grupa B:

Kanada - Słowacja 5:0 (2:0, 2:0, 1:0) 1:0 - Rielly (Brassard) 12' 2:0 - Duchene (Marchand) 19' 3:0 - Hall (Stone, McDavid) 34' 4:0 - Scheifele (Reinhart, Stone) 39' 5:0 - Brassard (Perry, Murray) 51'

1 Kanada 5 5 0 0 0 30-4 15
2 Finlandia 5 5 0 0 0 20-6 15
3 USA 5 3 0 0 2 18-12 9
4 Niemcy 5 2 0 1 2 15-16 7
5 Słowacja 5 2 0 0 3 12-16 6
6 Francja 5 1 1 0 3 11-16 5
7 Węgry 6 1 0 0 5 10-27 3
8 Białoruś 6 1 0 0 5 13-32 3