NHL: Przerwana passa Penguins, Wolski bohaterem

Przerwana passa siedmiu wygranych spotkań Penguins, porażki Detroit i San Jose Sharks oraz gol na wagę zwycięstwa Wojtka Wolskiego - tak w skrócie można opisać czwartkową kolejkę spotkań ligi NHL.

Grzegorz Grajdura

Dopiero po rzutach karnych wyższość Columbus Blue Jackets uznać musieli Pittsburg Penguins, którzy przez siedem ostatnich spotkań schodzili z tafli niepokonani. - Lubimy takie mecze, kiedy te kilka zespołów walczy o wejście do play off. Każde takie spotkanie ma szczególną rangę - mówił po meczu Sidney Crosby, zawodnik Penguins. Chociaż Columbus Blue Jackets nigdy jeszcze nie grali w play off, teraz stoją przed wielką szansą awansu do fazy pucharowej. - Trzeba spojrzeć, kogo w ostatnich trzech meczach pokonaliśmy. Detroit, Boston i najlepszy zespół ostatnich tygodni - Pittsburg. Wiemy jednak, że to nie koniec, dlatego teraz będzie jeszcze trudniej utrzymać to tempo - twierdził po spotkaniu trener Columbus, Ken Hitchock. Jedynego gola w karnych dla zwycięzców trafił Kristian Huselius, asystę i bramkę w regulaminowym czasie gry zaliczył Anotine Vermette. Dla pokonanych - dwie asysty zanotował Jewgienij Malkin.

Głównie dobra postawa bramkarza Saint Louis Blues - Chrisa Masona zapewniła "Niebieskim" zwycięstwo nad San Jose Sharks, którzy w ostatnich dziesięciu spotkaniach sześciokrotnie przegrywali. Dla zwycięzców gola i asystę zanotował Andy McDonald, dla pokonanych jedyne trafienie zaliczył Patrick Marleau (35. gol w sezonie).

Cenne punkty we własnej hali pogubili Detroit Red Wings, którzy po rzutach karnych przegrali z Calgary Flames 6:5. Po dwie bramki dla zwycięzców strzelili Olli Jokinen oraz Jamie Lundmark, który miał też asystę. Goście przegrywając 4:2 po dwóch częściach spotkania, zdołali w ciągu 2 minut końcówki trzeciej tercji wyjść na prowadzenie. Gospodarzy uratował Dan Cleary, który zaliczył trafienie na niespełna 40 sekund przed końcem spotkania. Ostatnie słowo należało jednak do przyjezdnych, którzy wygrali w karnych 2:1.

Pozbawieni już szans na udział w play off Colorado Avalanche zwyciężyli po rzutach karnych z Minnesotą Wild 2:1. Decydującego o wygranej gola dla "Lawin" trafił Wojtek Wolski, który nie zwykł marnować takich okazji. Głównie dzięki niemu Colorado w tym sezonie wygrali dziewięć na dziesięć spotkań kończących się rzutami karnymi, co jednak nie zmienia faktu, że Avalanche zajmują ostatnie miejsce w konferencji zachodniej. Mimo porażki, ważny punkt zdobyli Minnesota Wild, którzy od ósmych Dallas Stars tracą zaledwie jeden punkt. - Lepszy jeden punkt niż zero, jednak musimy zdobywać dwa punkty - twierdził po spotkaniu bramkarz Wild, Niklas Backstrom.

Alex Owieczkin zapewnił wygraną Waszyngton Capitals, którzy w Filadelfii pokonali miejscowych Flyers 2:1. New Jersey pewnie zwyciężyli Phoenix Coyotes 5:2, a Boston Bruins 5:3 Ottawę Senators.

Wyniki:

Buffalo Sabres - Florida Panthers 3:1
New Jersey Devils - Phoenix Coyotes 5:2
Philadelphia Flyers - Washington Capitals 1:2
Boston Bruins - Ottawa Senators 5:3
Columbus Blue Jackets - Pittsburgh Penguins 4:3 (po karnych)
Detroit Red Wings - Calgary Flames 5:6 (po karnych)
Montreal Canadiens - New York Islanders 2:3 (po dogrywce)
Toronto Maple Leafs - Tampa Bay Lightning 1:4
Nashville Predators - New York Rangers 2:4
Dallas Stars - Carolina Hurricanes 3:2
St. Louis Blues - San Jose Sharks 3:1
Colorado Avalanche - Minnesota Wild 2:1 (po karnych)
Edmonton Oilers - Atlanta Thrashers 3:4 (po dogrywce)

3. Edmonton 32 27 8 190 207 72
4. Minnesota 32 28 7 172 164 71