MŚ w hokeju: sensacyjny lider w niemieckiej grupie

Reprezentacja Łotwy po pewnym pokonaniu Słowacji w Kolonii (3:1) jest jedynym zespołem z kompletem zwycięstw w grupie A mistrzostw świata elity. Drugi triumf na turnieju odnieśli również Szwajcarzy.

Rafał Lichowicz
reprezentacja Łotwy WP SportoweFakty / Na zdjęciu: reprezentacja Łotwy
Łotysze po pokonaniu w pierwszym meczu Duńczyków (3:0) byli stawiani jako lekki faworyt w starciu ze Słowacją, która cudem wygrała swoje inauguracyjne spotkanie z Włochami w doliczonym czasie gry (3:2). Tym razem podopiecznym Zdeno Cigera nie udało się jednak oszukać losu.

Prowadzeni przez kanadyjskiego szkoleniowca Roberta Hartleya hokeiści z Łotwy bez litości wykorzystywali okresy gry w przewadze przeciwko Słowakom. W pierwszej tercji po karze wykluczenia z gry dla Tomasa Matouska, Łotwa trafiła do siatki na 1-0 za sprawą Janisa Spruktsa.

W drugiej tercji prowadzenie czerwono-biało-czerwonych podwyższył Zemgus Girgensons. Słowacy zdobyli kontaktowego gola grając również w przewadze 5 na 4 w ostatniej odsłonie meczu po strzale Michela Miklika. Na gola snajpera JYP Jyvaskyla minutę później odpowiedział jednak Adris Dzerins.

Łotysze dzięki wygranej objęli prowadzenie w grupie A przed Rosją i Szwecją. W następnej kolejce ich rywalem będą Włosi (09.05). Słowacy zagrają z najgorszą w grupie Danią (09.05).

W wieczornym meczu grupy B w Paryżu, Szwajcaria pokonała bez straty gola Norwegów 3:0. Wikingowie, którzy sensacyjnie pokonali w pierwszym meczu Francję (3:2) tym razem byli bezradni w starciu z zespołem Patricka Fischera.

Po pierwszej wyrównanej tercji, w drugich 20 minutach Szwajcaria przejęła inicjatywę. Efektem były gole Reto Schappiego i Cody Almonda. W ostatniej odsłonie meczu Norwegia pogrążyła się sama grając niemal od początku w czwórkę po kolejnych karach dla swoich zawodników. W 50. minucie przewagę wykorzystał wreszcie Pius Suter.

Szwajcarzy po dwóch meczach zajmuję drugie miejsce w grupie B, ustępując tylko wyżej notowanej Kanadzie. W następnym meczu przeciwnikiem Helwetów będą trzeci w tabeli Francuzi (09.05).