MŚ w hokeju: sensacyjna porażka gospodarza

Występujący w roli gospodarzy tegorocznych mistrzostw świata elity reprezentacje Niemiec i Francji miały trudną przeprawę ze słabszymi zespołami w swoich grupach, w ramach piątej kolejki.

Rafał Lichowicz
PAP/EPA
Niemieccy hokeiści w ramach piątej serii gier fazy grupowej mierzyli się w Kolonii z reprezentacją Danii, która już po dziesięciu minutach przegrywała 0:2. Rezultat ten nie załamał jednak podopiecznych Jana Karlssona, którzy postarali się o wyrównanie jeszcze przed przerwą za sprawę Frederika Storma i Morten Poulsena.

Po bezbramkowych drugiej i trzeciej tercji, obfitujących w minuty gry w osłabieniu jednych i drugich, Duńczycy zadali decydujący cios w dogrywce za sprawą Petera Regina. Była to dopiero druga wygrana reprezentacji z kraju Hamleta na MŚ.

Niemcy wobec trzeciej porażki w piątym meczu mocno skomplikowali sobie drogę do ćwierćfinału. O awansie gospodarzy może decydować ostatni mecz z Łotwą, zajmującą obecnie czwarte miejsce tabeli grupy A.

Reprezentacja Francji w Paryżu w starciu z najsłabszą w turnieju Białorusią cudem uniknęła kompromitacji. Tricolore wygrali mecz lecz dopiero po serii rzutów karnych, w których decydującego gola zdobył drugi najlepiej punktujący gracz MŚ, Stephane da Costa. Na co dzień zawodnik CSKA Moskwa w cały mundialu zgromadził dotychczas 8 punktów.

Francja w następnej serii gier będzie musiała liczyć na wygraną z wyżej notowaną reprezentacją Czech, by myśleć o awansie do ćwierćfinału. Białorusini opuścili zaś ostatnie miejsce w tabeli zarezerwowane dla spadkowicza z elity i w sobotę zagrają ze Słowenią o "bilet" do MŚ Dywizji 1A w 2018 roku.

Grupa A:

Dania - Niemcy 3:2 dogr. (2:2, 0:0, 0:0, 1:0) 0:1 -Reimer (Ehliz, Sidenberg) 9' 0:2 - Macek (Seidenberg, Kahun) 10' 1:2 - Storm (Kristensen, Jakobsen) 17' 2:2 - Poulsen (Chritensen) 17' 3:2 - Regin (Ehlers, Dahm) 62'

Grupa B:

Francja - Białoruś 4:3 karn. (1:0, 1:2, 1:1, 0:0, 2:1 k.) 1:0 - Treille (da Costa, Raux) 13' 2:0 - Fleury (Roussel, da Costa) 21' 2:1 - Pavlovich (Sharangovich, Vorobey) 27' 2:2 - Sharangovich (Linglet) 38' 3:2 - Bellemare (da Costa) 53'

1 Kanada 4 4 0 0 0 20:5 12
2 Czechy 5 2 2 0 1 17:9 10
3 Szwajcaria 4 2 1 1 0 14:8 9
4 Norwegia 4 2 0 1 1 8:7 7
5 Finlandia 4 2 0 1 1 12:13 7
6 Francja 5 1 2 0 2 17:13 2
7 Białoruś 5 0 0 1 4 6:22 1
8 Słowenia 5 0 0 1 4 10:27 1

Czy Francja awansuje do ćwierćfinałów MŚ?