MŚ w hokeju: Szwecja trzecim ćwierćfinalistą. Koniec nadziei nad Sekwaną

Szwecja dołączyła do USA i Rosji w ćwierćfinale hokejowych mistrzostw świata. W niedzielny wieczór stało się jasne, że do fazy pucharowej nie zakwalifikuje się jeden z dwójki gospodarzy - Francja.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / SASCHA STEINBACH

W Kolonii jest coraz mniej znaków zapytania. Najpierw awans do ćwierćfinału zapewniły sobie zespoły Rosji i USA, które we wtorek powalczą o triumf w Grupie A. W niedzielny wieczór dołączyła do nich Szwecja, zwyciężając 4:2 przyszłorocznego gospodarza mistrzostw elity - Danię.

Pierwszy mecz w bramce zespołu Trzech Koron rozegrał Henrik Lundqvist, który wzmocnił drużynę po odpadnięciu z NHL ekipy New York Rangers. "Król Henrik" utrzymywał czyste konto do 50. minuty. Wcześniej trafiali jego koledzy z tafli - Joel Lundqvist i dwukrotnie William Nylander. Duńczycy odpowiedzieli dwiema bramkami, ale zwycięstwo Szwedów przypieczętował Nicklas Bäckström.

Awans do fazy pucharowej z Grupy A wywalczyły już trzy drużyny. Czwartym zespołem będzie Łotwa lub Niemcy, a zdecyduje o tym bezpośredni mecz, który odbędzie się we wtorkowy wieczór. W poniedziałek może zostać wyłoniony drugi (obok Słowenii) spadkowicz. Włosi na pewno opuszczą elitę, jeśli nie zdobędą kompletu punktów w spotkaniu z Duńczykami.

W Grupie B sprawa awansu do fazy pucharowej jest jeszcze otwarta, ale na pewno nie zagrają w ćwierćfinale Francuzi. Trójkolorowi stracili matematyczne szanse po tym, jak w niedzielny wieczór Finowie pokonali po dogrywce Szwajcarów 3:2. Helweci zaczęli od prowadzenia 2:0, ale Suomi wyrównali w trzeciej tercji, zaś w doliczonym czasie gry zwycięskie trafienie uzyskał Valtteri Filppula.

Sytuacja w Paryżu może się wyklarować już w poniedziałek, jeśli tylko Kanada wygra za trzy punkty z Norwegią. Wówczas bowiem w ćwierćfinale na pewno znajdą się hokeiści spod znaku Klonowego Liścia oraz ekipy Czech, Szwajcarii i Finlandii.