MŚ w hokeju: brąz dla Rosjan. Finowie pokonani w meczu o trzecie miejsce

Rosja przyjechała do Niemiec spragniona kolejnych sukcesów, ale 81. hokejowe mistrzostwa świata zakończyła na trzecim miejscu. W niedzielnym meczu o brąz, rozegranym w Kolonii, pokonała Finlandię 5:3.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / SASCHA STEINBACH

Rosjanie wolno weszli w mecz, ale świetnie bronił Andriej Wasilewski, który uchronił swój zespół od utraty goli w początkowej fazie spotkania. W 7. minucie świetnym strzałem w krótki róg popisał się Nikita Gusiew i Joonas Korpisalo skapitulował po raz pierwszy.

Jednak decydujące dla losów pojedynku okazało się pierwsze 10 minut drugiej tercji, w której Rosjanie zdobyli trzy bramki. Najpierw świetną kontrę w osłabieniu wykończył Władimir Tkaczow. Później po raz drugi trafił Gusiew, a następnie na 4:0 podwyższył Bogdan Kisielewicz.

Faworyci prowadzili wysoko, ale w trzeciej odsłonie szybko pozwolili Finom zredukować stratę do jednego gola. Jeszcze pod koniec drugiej tercji pierwsze trafienie dla Suomi uzyskał Mikko Rantanten. W 42. minucie bramkę zdobył Mikko Lehtonen, zaś cztery minuty później było już tylko 3:4 za sprawą Veli-Mattiego Savinainena.

Ale Rosjanie nie popełnili błędu z półfinałowego spotkania z Kanadyjczykami, którym pozwolili strzelić cztery gole w finałowej tercji. W 49. minucie Nikita Kuczerow podwyższył na 5:3 i takim też rezultatem zakończył się mecz o trzecie miejsce. Rosyjscy hokeiści (dawniej ZSRR) mają obecnie w dorobku 27 triumfów w mistrzostwach świata, 10 srebrnych oraz dziewięć brązowych medali.

Złote medale 81. mistrzostw świata wywalczyli hokeiści Szwecji, którzy pokonali 2:1 po rzutach karnych broniących tytułu Kanadyjczyków.