MŚ w hokeju: wspaniałe zwycięstwo polskich hokeistów. Sensacyjna wygrana nad Słoweńcami!

Reprezentacja Polski odniosła sensacyjne zwycięstwo nad Słowenią w hokejowych mistrzostwach świata dywizji 1A rozgrywanych w Budapeszcie. Biało-Czerwoni pokonali spadkowicza z elity 4:2, sięgając po bardzo cenne trzy punkty.

Rafał Smoliński
Marcin Kolusz WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Marcin Kolusz
Niesamowite. W niedzielę oba zespoły nie miały powodów do zadowolenia, gdyż przegrały swoje spotkania. Faworyzowana Słowenia zainaugurowała turniej od sensacyjnej porażki z Wielką Brytanią 1:3. Z kolei Polska spotkała się z Włochami i po raz trzeci w ciągu ostatnich czterech lat musiała uznać wyższość hokeistów z Italii w meczu otwarcia mistrzowskiej imprezy. Poniedziałkowe spotkanie było zatem ważne dla obu ekip, jeśli chciały zachować szansę na walkę o elitę.

Po raz drugi okazało się, że "Rysie" nie czują się dobrze na lodowisku w Budapeszcie. Osłabieni brakiem występującego w Los Angeles Kings napastnika Anze Kopitara, który choć zakończył już sezon w NHL, zdecydował, że nie przyleci na Węgry, wolno weszli w poniedziałkowy mecz z Polakami. Już w 3. minucie Damian Kapica otrzymał krążek od Krystiana Dziubińskiego i strzałem z ostrego kąta zmusił do kapitulacji Gaspera Kroselja. Potem ten sam zawodnik miał jeszcze jedną okazję, lecz tym razem trafił w kask słoweńskiego bramkarza.

Biało-Czerwoni złapali kilka kar, lecz pozostały one bez konsekwencji. Uczestnicy tegorocznego turnieju olimpijskiego atakowali, ale świetnie bronił Przemysław Odrobny. "Wiedźmin" nie zamierzał opuścić lodu nawet, gdy naciągnął sobie mięsień nogi. Z grymasem bólu odbijał kolejne strzały. Dopiero w 25. minucie sposób na niego znalazł Jan Drozg, który wpakował "gumę" pod poprzeczkę.

Ale Polacy odpowiedzieli błyskawicznie. W 28. minucie w zamieszaniu pod bramką Kroselja przytomnie zachował się Bartłomiej Neupauer i było 2:1. Potem nasi hokeiści grali 5 na 3, lecz nie wykorzystali wielkiej przewagi. Gdy na lodzie było po 4 zawodników przed słoweńskim golkiperem znalazł się Marcin Kolusz. Ales Musić sfaulował naszego reprezentanta, a sędzia wskazał na rzut karny. "Najazd" został przez Kolusza wykonany w stylu znanym z lodowisk NHL. Nasz napastnik położył bramkarza i posłał krążek w samo okienko.

Była 37. minuta, gdy Polacy prowadzili 3:1. Decydującą odsłonę nasi hokeiści zaczęli bardzo spokojnie, starając się nie popełnić głupich błędów, które były widoczne w starciu z Włochami. W 52. minucie uderzył z dystansu Mateusz Rompkowski, a Aron Chmielewski dobił krążek obok Kroselja. Dopiero w ostatnich dwóch minutach Słoweńcy wyraźnie przycisnęli i po ściągnięciu bramkarza strzelili gola na 2:4. O wyrównaniu nie mogło być jednak mowy, gdyż czujność zachował znakomicie dysponowany Odrobny.

Po dwóch meczach Polska ma na koncie trzy punkty i wróciła do walki o wyższe cele. We wtorek będzie miała dzień odpoczynku, zaś w środę zmierzy się z Wielką Brytanią. Hokeiści z Wysp Brytyjskich rozegrają mecz drugiej kolejki dopiero we wtorek, a ich przeciwnikami będą Kazachowie. Jeśli chodzi o Słowenię, to ich sytuacja się skomplikowała i z dwiema porażkami na koncie będzie im bardzo trudno wywalczyć w tym roku powrót do elity.

Turniej w Budapeszcie potrwa do soboty. Awans do elity wywalczą dwa najlepsze zespoły. Ostatnia drużyna będzie w przyszłym roku rywalizować w mistrzostwach świata dywizji 1B.

Polska - Słowenia 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)