MŚ w hokeju: Norwegowie zrewanżowali się Niemcom za Pjongczang. Szwedzi lepsi od Czechów

Reprezentacja Niemiec doznała drugiej porażki na mistrzostwach świata elity. Tym razem przegrała po rzutach karnych z drużyną Norwegii. W grupie A Szwecja zachowała komplet punktów po minimalnej wygranej nad Czechami.

Rafał Smoliński
Dominik Kahun z reprezentacji Niemiec Getty Images / Martin Rose / Na zdjęciu: Dominik Kahun z reprezentacji Niemiec
W Kopenhadze broniący tytułu Szwedzi zaczęli doskonale. Już w 5. minucie bramkę strzelił Rickard Rakell, a na 2:0 podwyższył w 8. minucie Mattias Janmark. Hokeiści Trzech Koron mieli przewagę na lodzie, lecz nie potrafili zwiększyć prowadzenia. W drugiej tercji do ataku ruszyli Czesi, którzy skorzystali na karach złapanych przez rywali. Podczas gry 5 na 3 szybko trafił Filip Hronek, co zapowiadało emocje w ostatniej części spotkania.

Mika Zibanejad przywrócił w 44. minucie dwubramkową przewagę, ale to nie oznaczało końca problemów Szwedów. W ostatnim fragmencie meczu zrobiło się nerwowo i sędziowie nałożyli na zawodników kilka kar. W 56. minucie Tomas Hyka zdobył dla Czechów kontaktowego gola, co jeszcze bardziej zachęciło do ataku hokeistów naszych południowych sąsiadów. Wyrównujące trafienie jednak nie padło, mimo iż Czesi zagrali w ostatniej minucie bez bramkarza. Szwedzi wygrali 3:2 i podobnie jak Rosjanie mają na koncie po dwóch meczach komplet punktów.

W Herning Norwegowie zrewanżowali się Niemcom za porażkę z fazy grupowej zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Trzeba jednak pamiętać, że drużyna naszych zachodnich sąsiadów różni się od tej, która wywalczyła srebro na lodowiskach w Korei Południowej, gdyż kilku graczy zakończyło reprezentacyjną karierę. W niedzielę Skandynawowie za każdym razem wychodzili na prowadzenie, ale Niemcy byli w stanie doprowadzić do wyrównania. Podobnie jak podczas ZIO, o zwycięstwie zadecydowała seria rzutów karnych. W niej trzy gole zdobyli Norwegowie, na co Niemcy nie odpowiedzieli żadnym trafieniem.

Do ćwierćfinału mistrzostw świata awansują po cztery najlepsze drużyny z grupy A i B. Dwa najgorsze zespoły turnieju w Danii spadną do Dywizji 1A. Relegowana nie może zostać Słowacja, która będzie gospodarzem przyszłorocznych mistrzostw elity.

Grupa A:

Szwecja - Czechy 3:2 (2:0, 0:1, 1:1) 1:0 - Rakell (Janmark, Lindholm) 5' 2:0 - Janmark (Rakell) 8' (5 na 4) 2:1 - Hronek (Cervenka, Hyka) 34' (5 na 4) 3:1 - Zibanejad (Rakell) 44' 3:2 - Hyka (Faksa) 56' (5 na 4)

Grupa B:

Norwegia - Niemcy 5:4 po karnych (2:2, 1:1, 1:1, 0:0, 1:0) 1:0 - K. Olimb 2' (4 na 5) 2:0 - Olsen (Lindstrom, M. Olimb) 8' (5 na 4) 2:1 - Hager (Draisaitl, Plachta) 15' (5 na 4) 2:2 - Michaelis (Noebels, Mueller) 19' 3:2 - Bastiansen (Salsten, Olsen) 22' 3:3 - Hager (Draisaitl) 28' (5 na 4) 4:3 - Sorvik 51' 4:4 - Seidenberg (Plachta, Draisaitl) 51' 5:4 - Trettenes 65' (zwycięski rzut karny)

1 USA 2 1 1 0 0 9:4 5
2 Kanada 2 1 0 1 0 14:5 4
3 Finlandia 1 1 0 0 0 8:1 3
4 Norwegia 2 0 1 1 0 7:7 3
5 Łotwa 1 0 1 0 0 3:2 2
6 Dania 2 0 1 0 1 3:6 2
7 Niemcy 2 0 0 2 0 6:8 2
8 Korea Południowa 2 0 0 0 2 1:18 0