MŚ w hokeju: Kanadyjczycy pokonali Niemców. Ostre strzelanie na pożegnanie Białorusinów

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Martin Rose / Na zdjęciu: Jaden Schwartz i Sebastian Uvira walczą o krążek

Kanada pokonała Niemcy 3:0 i na trzecim miejscu zakończyła zmagania w grupie B hokejowych mistrzostw świata rozgrywanych w Danii. Aż siedem bramek na pożegnanie z elitą straciła w meczu ze Słowacją relegowana do dywizji 1A Białoruś.

W Herning pierwsza bramka dla Kanadyjczyków padła już w 20. sekundzie, a jej zdobywcą był Brayden Schenn. Hokeiści z Kraju Klonowego Liścia cały czas mieli przewagę i kontrolowali wydarzenia na lodzie. Niemcy oddali tylko 12 strzałów, dlatego Darcy Kuemper pewnie zachował czyste konto. Na 2:0 trafił w 29. minucie Ryan Nugent-Hopkins, a wynik meczu na 3:0 ustalił w połowie trzeciej odsłony Tyson Jost.

Kanada odniosła pewne zwycięstwo i z dorobkiem 15 punktów zajęła trzecie miejsce w grupie B. W czwartkowym ćwierćfinale na ich drodze stanie druga drużyna grupy A - Rosja lub Szwecja. Obie ekipy zmierzą się w wieczornym hicie w Kopenhadze i właśnie pokonany zespół spotka się hokeistami spod znaku Klonowego Liścia. Natomiast Niemcy wywalczyli na duńskich lodowiskach siedem punktów i zakończyli zmagania w grupie B na szóstej pozycji.

Aż 11 bramek padło we wtorkowe popołudnie w Kopenhadze. Drużny Białorusi i Słowacji nie mogły zmienić zajmowanych lokat w grupie A, ale zagrały o prestiż i zwycięstwo. Już w 18. sekundzie trafił Martin Bakos, a w 11. minucie na 2:0 podwyższył Tomas Jurco. W drugiej tercji obudzili się zajmujący ostatnie miejsce reprezentanci naszych wschodnich sąsiadów, którzy po trafieniach Aleksandra Kitarowa i Charlesa Linglet wyrównali na po 2.

Najwięcej emocji było w trzeciej części spotkania, w której obie ekipy walczyły o pełną pulę i grały bardzo widowiskowo. W ciągu ostatnich 12 minut padło aż siedem goli. Najpierw Bakos wyprowadził Słowaków na prowadzenie, na co szybko odpowiedzieli Jewgienij Kowyrszin i Paweł Worobiej. Białorusini bardzo chcieli odnieść zwycięstwo na pożegnanie z elitą, jednak w końcówce nie ustrzegli się błędów. Na 4:4 wyrównał Jurco, a następnie Marek Hovorka dał prowadzenie hokeistom naszych południowych sąsiadów. W 56. minucie rzut karny wykorzystał Marek Daloga, zaś rezultat spotkania na 7:4 ustalił w ostatnich sekundach Michal Kristof.

Grupa A:

Słowacja - Białoruś 7:4 (2:0, 0:2, 5:2) 1:0 - Bakos (Nagy, Sekera) 1' 2:0 - Jurco (Bakos, Nagy) 11' (5 na 4) 2:1 - Kitarow (Drozd, Falkowsky) 13' (4 na 5) 2:2 - Linglet (Lewsza, Platt) 15' (5 na 4) 3:2 - Bakos (Nagy) 48' 3:3 - Kowyrszin (Suszko, Pawłowicz) 49' 3:4 - Worobiej (Szarangowicz, Platt) 51' 4:4 - Jurco (Bakos, Nagy) 52' 5:4 - Hovorka (Kristof) 55' 6:4 - Daloga 56' (rzut karny) 7:4 - Kristof (Jurco, Nagy) 60' (5 na 4)