Porażka Polaków na zakończenie turnieju EIHC w Gdańsku. Puchar dla Austriaków

Hokejowa reprezentacja Polski przegrała w niedzielę 0:2 w ostatnim meczu w ramach turnieju Euro Ice Hockey Challenge w Gdańsku. Puchar z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości powędrował do zwycięskiego zespołu Austrii.

Rafał Smoliński
Przemysław Odrobny WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Przemysław Odrobny
Powtórki z mistrzostw świata dywizji 1A z 2017 roku i dotkliwej porażki 0:11 nie było. Tym razem Austriacy zdobyli tylko dwie bramki, choć gdyby bardziej przycisnęli i lepiej nastawili celowniki, to zwycięstwo byłoby okazalsze. Bardzo dobrze w polskiej bramce spisywał się Przemysław Odrobny. Wychowanek gdańskiego Stoczniowca bardzo chciał się pokazać przed rodzimą publicznością i wielokrotnie ratował polski zespół przed utratą gola.

Austriacy błyskawicznie ruszyli do ataków. W pierwszej tercji bramek nie było, choć goście oddali aż 18 strzałów, a Marco Richter trafił w słupek. Dopiero w 23. minucie rywale dopięli swego. Kevin Macierzynski otrzymał krążek tuż przed bramką i zdołał przelobować leżącego Odrobnego. Pięć minut później było już 2:0. Lukas Haudum zmylił polską defensywę, a Daniel Oberkofler wpakował "gumę" do pustej bramki. Był to dla niego szczególny gol, bowiem zdobyty w 100. występie w kadrze.

W trzeciej tercji tempo wyraźnie spadło. Austriacy nie kwapili się do ataków i starali się przede wszystkim kontrolować wydarzenia na lodzie. Dopiero pod koniec oddali kilka strzałów, ale Odrobny nie dał się pokonać po raz trzeci. Polacy również mieli swoje szanse, lecz nie uczcili 100. rocznicy odzyskania niepodległości honorowym trafieniem.

Polacy zakończyli zmagania w zawodach Euro Ice Hockey Challenge na ostatniej pozycji. Biało-Czerwoni przegrali z Norwegami 2:4 i Austriakami 0:2. W piątek prowadzili po 43 minutach z Duńczykami 1:0, ale dziura w lodzie nie pozwoliła na dokończenie meczu. Spotkanie to nie zostało wliczone do końcowej tabeli.

Gdański turniej z sumą pięciu punktów wygrali Austriacy. W sobotę pokonali 2:1 po dogrywce Duńczyków, a w niedzielę dołożyli zwycięstwo 2:0 nad Polakami. Do tego w piątek prowadzili 1:0 po pierwszej tercji meczu z Norwegami, lecz awaria lodowiska uniemożliwiła dokończenie spotkania.

Polska - Austria 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)

Bramki:
0:1 - Macierzynski (Kristler, Wukowits) 23'
0:2 - Oberkofler (Haudum) 28'

Polska: Odrobny - Gimiński, Michałowski, Paś, R. Nalewajka, Bepierszcz - Ziółkowski, Jaśkiewicz, Malicki, Neupauer, Ł. Nalewajka - Kostek, Musioł, Przygodzki, Krężołek, Marzec - Radzieńciak, Jarosz, Gościński, Paszek, Jeziorski.

Austria: Madlener - Unterweger, Strong, Lebler, Oberkofler, Haudum - Hackl, Peter, Ganahl, Nissner, Schneider - Kirchschlager, Vallant, Kristler, Wukovits, Macierzynski - Payr, Wolf, Richter, Baumgartner, Brucker.