MŚ w hokeju: Niemcy wymęczyli wygraną nad Brytyjczykami. Łotysze lepsi do Austriaków

Niemcy, srebrni medaliści igrzysk olimpijskich Pjongczangu, mieli problemy z pokonaniem beniaminka hokejowej elity, Brytyjczyków. W Bratysławie ze zwycięstwa nad Austriakami cieszyli się Łotysze.
Rafał Smoliński
niemieccy hokeiści po zdobyciu bramki Getty Images / Martin Rose / Na zdjęciu: niemieccy hokeiści po zdobyciu bramki

Brytyjczycy w ciągu dwóch sezonów przeszli drogę z hokejowej trzeciej ligi do światowej elity i na Słowacji pisana im była rola chłopców do bicia. Wyspiarze czekali na mecz na najwyższym szczeblu od 9136 dni. Ich ostatnie zwycięstwo w elicie miało miejsce w 1962 roku podczas mistrzostw świata w Colorado Springs, gdzie pokonali Finów.

Niemcy długo nie mogli złamać oporu Bena Bownsa. Bramkarz rywali skapitulował dopiero w 40. minucie po trafieniu Moritza Seidera. Gdy w trzeciej tercji Brytyjczycy wyrównali za sprawą Mike'a Hammonda, zapachniało niemałą niespodzianką. Jednak w 51. minucie bramkę zdobył Yasin Ehliz, a parę minut później wynik meczu na 3:1 ustalił Leon Draisaitl.

W Bratysławie Łotysze zaczęli mecz z Austriakami od utraty gola, ale szybko wyrównali. Kolejne bramki padły dopiero w trzeciej odsłonie. Lauris Darzins, Rodrigo Abols i Gints Meija przechylili szalę zwycięstwa na korzyść drużyny z kraju bałtyckiego. Raphael Herburger zmniejszył co prawda jeszcze stratę, ale Ronalds Kenins przypieczętował wygraną Łotyszy golem na 5:2, zapewniając zespołowi cenne trzy punkty.

Faza zasadnicza mistrzostw świata potrwa do 21 maja. Do ćwierćfinału awansują po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy. Z kolei dwie najgorsze ekipy słowackiego turnieju spadną do dywizji 1A.

Niemcy - Wielka Brytania 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Łotwa - Austria 5:2 (1:1, 0:0, 4:1)
0:1 - Raffl (Pallestrang, Herburger) 15' (4 na 5)
1:1 - Balcers (Darzins, Freibergs) 16' (5 na 4)
2:1 - Darzins (Balcers, Blueger) 41' (5 na 4)
3:1 - Abols (Balcers, Kenins) 45'
4:1 - Meija (Cibulskis, Blueger) 48'
4:2 - Herburger (Hofer, Zweger) 56' (5 na 4)

8 Norwegia 2 0 0 0 2 4:12 0

Czy Wielka Brytania zdobędzie punkt podczas tegorocznych mistrzostw świata elity?