MŚ w hokeju: Szwajcarzy i Niemcy z kompletem punktów po trzech meczach

Po trzech kolejkach spotkań hokejowych mistrzostw świata elity komplet punktów w turnieju na Słowacji mają tylko trzy zespoły. We wtorek do Rosjan dołączyli Niemcy i Szwajcarzy.

Rafał Smoliński
Szwajcarzy cieszą się z bramki Getty Images / RvS.Media/Robert Hradil / Na zdjęciu: Szwajcarzy cieszą się z bramki
W Koszycach Niemcy wypunktowali Francuzów. Hokeiści naszych zachodnich sąsiadów mieli przewagę, ale na pierwszego gola czekali do 18. minuty, gdy trafił Moritz Seider. Na początku drugiej odsłony wyrównał Damien Fleury, jednak potem do głosu doszli srebrni medaliści igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Najpierw na 2:1 wyprowadził Niemców Matthias Plachta (syn byłego trenera polskiej kadry), a następnie na 3:1 podwyższył po ładnej dwójkowej akcji Leon Draisaitl. Wynik meczu na 4:1 ustalił strzałem do pustej bramki Korbinian Holzer. Niemcy objęli tym samym prowadzenie w grupie A, ale dotychczas mierzyli się z nisko notowanymi przeciwnikami. W środę czeka ich ważny mecz z gospodarzami. Zwycięstwo niemal na pewno da Niemcom awans do ćwierćfinału.

Kontrolowane zwycięstwo nad Austriakami odnieśli we wtorek Szwajcarzy. Helweci byli zdecydowani faworytami, ale pierwszego gola zdobyli dopiero pod koniec premierowej odsłony. W 20. minucie trafił Kevin Fiala. Na kolejne bramki, mimo ogromnej przewagi, musieli zaczekać do trzeciej tercji. Na 2:0 podwyższył Roman Josi, a w ostatnich minutach dobili rywali Philipp Kurashev i Sven Andrighetto. Szwajcarzy, srebrni medaliści zeszłorocznego czempionatu, wygrali 4:0 i po trzech kolejkach mają na koncie komplet punktów w grupie B. W takiej samej sytuacji są Rosjanie, którzy mają jednak gorszy bilans bramek.

Faza zasadnicza mistrzostw świata potrwa do 21 maja. Do ćwierćfinału awansują po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy. Z kolei dwie najgorsze ekipy słowackiego turnieju spadną do dywizji 1A.

Niemcy - Francja 4:1 (1:0, 2:1, 1:0) 1:0 - Seider (Fauser, Hager) 18' 1:1 - Fleury (Bozon, Manavian) 25' 2:1 - Plachta (Eisenschmid, Muller) 34' 3:1 - Draisaitl (Kahun) 38' 4:1 - Holzer 60' (do pustej bramki)

Grupa B:

Szwajcaria - Austria 4:0 (1:0, 0:0, 30) 1:0 - Fiala (Hischier, Praplan) 20' 2:0 - Josi (Loeffel, Moser) 54' 3:0 - Kurashev (Hischier) 59' (5 na 4) 4:0 - Andrighetto (Diaz, Praplan) 60' (5 na 3)

1 Szwajcaria 3 3 0 0 0 16:1 9
2 Rosja 3 3 0 0 0 13:2 9
3 Szwecja 3 2 0 0 1 19:6 6
4 Czechy 3 2 0 0 1 12:7 6
5 Łotwa 3 2 0 0 1 9:5 6
6 Austria 3 0 0 0 3 2:14 0
7 Norwegia 3 0 0 0 3 5:21 0
8 Włochy 3 0 0 0 3 0:20 0