MŚ w hokeju: Szwedzi rozgromili Austriaków. Kanadyjczycy pomęczyli się z Francuzami

Szwecja rozgromiła Austrię 9:1 i wygrała trzeci mecz w hokejowych mistrzostwach świata elity rozgrywanych na lodowiskach Bratysławy i Koszyc. W grupie A Kanada pokonała Francję 5:2.

Rafał Smoliński
Szwedzi cieszą się z bramki Getty Images / RvS.Media/Robert Hradil / Na zdjęciu: Szwedzi cieszą się z bramki
W Bratysławie Szwedzi popisali się niezłą skutecznością. Oddali 36 strzałów i zdobyli dziewięć goli. Co ciekawe strzelcami bramek byli różni hokeiści. W pierwszej tercji trafiali Gabriel Landeskog, Marcus Kruger, William Nylander, Adam Larsson i Adrian Kempe. W drugiej odsłonie wynik poprawili Dennis Rasmussen i Elias Lindholm, a w trzeciej partii Oliver Ekman-Larsson i Elias Pettersson. W 48. minucie honorową bramkę zdobył Michael Raffl. Trzy Korony zadowoliły się wygraną 9:1 i nie postarały się o dwucyfrówkę. Najważniejsze dla Skandynawów było pewne zainkasowanie trzech punktów i zwiększenie szans na awans do ćwierćfinału.

Kanada po raz kolejny w ostatnich latach męczyła się z Francją. W 2017 roku wygrała w Paryżu tylko 3:2 i teraz chciała uniknąć niepotrzebnych nerwów. Po golach Anthony'ego Manthy, Darnella Nurse'a i Anthony'ego Cirellego hokeiści z Kraju Klonowego Liścia prowadzili w Koszycach 3:0, ale Damien Fleury i Anthony Rech zmniejszyli stratę. W połowie trzeciej tercji Anthony Mantha i Mark Stone zapewnili faworytom wygraną 5:2. Kanadyjczycy mają teraz na koncie dziewięć punktów i tracą do prowadzących Niemców trzy punkty. Z kolei Francuzi pozostają bez zwycięstwa w słowackim czempionacie i będą walczyć o pozostanie w światowej elicie.

Faza zasadnicza mistrzostw świata potrwa do 21 maja. Do ćwierćfinału awansują po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy. Z kolei dwie najgorsze ekipy słowackiego turnieju spadną do dywizji 1A.

Grupa B:

Szwecja - Austria 9:1 (5:0, 2:0, 2:1) 1:0 - Landeskog (Pettersson, Lindholm) 2' 2:0 - Kruger (Lindblom) 3' 3:0 - Nylander (Wennberg, Hornqvist) 6' 4:0 - Larsson (Nylander) 8' 5:0 - Kempe (Lander, Ekholm) 15' 6:0 - Rasmussen (Kruger) 30' (4 na 5) 7:0 - Lindholm (Landeskog, Pettersson) 34' 8:0 - Ekman-Larsson (Wennberg, Hornqvist) 43' (5 na 4) 9:0 - Pettersson (Lindholm, Landeskog) 46' 9:1 - Raffl (Hofer, Schlacher) 48'

1 Rosja 4 4 0 0 0 23:2 12
2 Szwajcaria 4 4 0 0 0 20:2 12
3 Czechy 4 3 0 0 1 18:10 9
4 Szwecja 4 3 0 0 1 28:7 9
5 Łotwa 4 2 0 0 2 12:11 6
6 Norwegia 4 0 0 0 4 6:25 0
7 Austria 4 0 0 0 4 3:23 0
8 Włochy 4 0 0 0 4 0:30 0