Polacy zostawili serce na lodzie. Gospodarze bliżej igrzysk w Pekinie

Hokejowa reprezentacja Polski nie zagra na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Mimo ambitnej walki Biało-Czerwoni ulegli w piątek w Bratysławie faworyzowanym Słowakom 1:5.

Rafał Smoliński
Grzegorz Pasiut WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: Grzegorz Pasiut
Po czwartkowej serii gier Polacy i Słowacy mieli na koncie po trzy punkty. W pierwszym piątkowym meczu Białoruś pokonała Austrię 5:2 i Biało-Czerwoni stanęli przed historyczną szansą. Gdyby pokonali w regulaminowym czasie gry gospodarzy, to po dwóch kolejkach zakwalifikowaliby się na igrzyska olimpijskie w Pekinie.

Tyle matematyki, bo Polaków czekało piekielnie trudne zadanie. Słowacja to faworyt turnieju w Bratysławie i nie zamierzała marnować czasu. Już od pierwszych minut ruszyła do ataków i sporo pracy miał John Murray. Nasi hokeiści nie zmienili taktyki w porównaniu do sensacyjnie wygranego (1:0) spotkania z Białorusinami. Chcieli uniknąć błędów i liczyli na swoje szanse.

W pierwszej tercji nie udało się zachować czystego konta. W 9. minucie Adam Ruzicka objechał Murraya, krążek odbił się jeszcze od łyżwy Jakuba Wanackiego i wpadł do polskiej bramki. Trener Robert Kalaber poprosił o sprawdzenie, czy Słowacy nie popełnili spalonego na niebieskiej linii. Gol został jednak uznany. Po uzyskaniu premierowego trafienia gospodarze dalej napierali. Polacy mieli tylko parę szans. Z bekhendu uderzał Grzegorz Pasiut, jednak Branislav Konrad nie dał się zaskoczyć. W sumie w partii otwarcia Biało-Czerwoni oddali 4 strzały, a ich rywale aż 19.

Słowacy nie zamierzali zadowolić się skromnym prowadzeniem, ale dążyli do powiększenia przewagi w drugiej tercji. W 25. minucie indywidualną akcję przeprowadził Libor Hudacek, który ładnym strzałem podwyższył na 2:0. Nie minęły nawet dwie minuty, a było już 3:0 dla gospodarzy. Bardzo dobrze został obsłużony Milos Roman, który uderzeniem z bekhendu pokonał Murraya. Polacy walczyli ambitnie i zostali nagrodzeni. W 31. minucie, gdy na ławce kar przebywał Kristian Pospisil, Alan Łyszczarczyk dograł zza bramki do Krystiana Dziubińskiego, a ten strzelił gola. O powrocie do gry nie było jednak mowy. Już w 33. minucie Słowacy wykorzystali grę w przewadze, a niepilnowany Peter Cehlarik przymierzył na 4:1.

W trzeciej odsłonie gospodarze już tak nie naciskali. Mieli bezpieczną przewagę i robili wszystko, aby nie stracić gola. Prowadzili grę z dala od własnej tercji, ale nie forsowali tempa. Zdobyli jeszcze jedną bramkę. W 49. minucie spod niebieskiej uderzył Kristian Pospisil, a Adam Ruzicka kijem zmienił lot krążka i zaskoczył polskiego golkipera. Więcej goli już nie padło i faworyci bratysławskich zawodów wygrali pewnie 5:1. W całym meczu oddali aż cztery razy więcej celnych strzałów od naszych reprezentantów (44-11).

Biało-Czerwoni zostawili serce na lodzie, jednak nie uzyskali upragnionego rezultatu. Porażka w piątkowym meczu pozbawia ich matematycznych szans na awans na igrzyska olimpijskie w Pekinie. Nawet jeśli pokonają w niedzielę Austriaków w regulaminowym czasie gry, a Białorusini wygrają za trzy punkty ze Słowakami, to przy równej liczbie punktów Polski, Białorusi i Słowacji decydować będzie tzw. mała tabela. W niej nasi hokeiści na pewno nie zajmą pierwszego miejsca. W grze o Pekin pozostają w Bratysławie już tylko Słowacy i Białorusini, przy czym gospodarze potrzebują zaledwie punktu w niedzielnym spotkaniu obu ekip.

W dniach 26-29 sierpnia rozgrywane są trzy turnieje kwalifikacyjne do ZIO w Pekinie. W Oslo o awans na igrzyska powalczą ze sobą w niedzielę Norwegowie i Duńczycy (nadzieje stracili Słoweńcy i Koreańczycy), natomiast w Rydze przed taką szansą staną Łotysze i Francuzi (bez szans są już Włosi i Węgrzy). Tylko najlepsze ekipy z poszczególnych turniejów uzyskają przepustkę na igrzyska i dołączą do Kanady, Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, Finlandii, Szwecji, Czech, USA, Niemiec, Szwajcarii i Chin.

Słowacja - Polska 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)