Prezes PKOl wybrany do władz Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich

Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego – został ponownie

wybrany przez Zgromadzenie Ogólne Stowarzyszenia Europejskich Komitetów

Olimpijskich do Rady Wykonawczej Stowarzyszenia Narodowych Komitetów

Olimpijskich.

AB
 Andrzej Kraśnicki - Prezes PKOl Materiały prasowe / Andrzej Kraśnicki - Prezes PKOl

Będzie to kolejna kadencja Prezesa PKOl w ścisłym kierownictwie organizacji zrzeszającej ponad 200 Komitetów Olimpijskich z całego świata i dowód jego mocnej pozycji w Międzynarodowym Ruchu Olimpijskim.

Andrzej Kraśnicki został jednogłośnie wybrany do Rady Wykonawczej Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich (The Association of National Olympic Committees – ANOC) na odbywającym się w Skopje w Macedonii Północnej 51. Zgromadzeniu Ogólnym Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees – EOC). To dowód mocnej pozycji Prezesa PKOl w europejskim i światowym Ruchu Olimpijskim oraz jego pracy i zaangażowania w budowę olimpijskiego sportu, olimpizmu i olimpijskich wartości – podkreślili uczestnicy Zgromadzenia Ogólnego EOC.

– Jestem zaszczycony, że po raz kolejny będę reprezentantem Europy w organizacji, która zajmuje się najważniejszymi sprawami dotyczącymi światowego Ruchu Olimpijskiego, chroni i wspiera interesy Narodowych Komitetów Olimpijskich, a także działa na rzecz wzmocnienia ich relacji z Międzynarodowymi Federacjami Sportowymi. Jestem przekonany, że wspólnie wypracujemy wiele rozwiązań istotnych dla światowego sportu. Tak jak dotąd, zawsze będę angażował się w budowę korzystnych rozwiązań dla polskiego sportu i mocną pozycję Polaków w Międzynarodowym Ruchu Olimpijskim – podkreślił Andrzej Kraśnicki.


Prezes PKOl jest także członkiem Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich.

51. Zgromadzenie Ogólne Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich bez Rosji i Białorusi

W dniach 9-11 czerwca 2022 r. odbyło się posiedzenie Komitetu Wykonawczego EOC oraz 51. Zgromadzenie Ogólne Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich. Zgodnie z podjętą wcześniej decyzją kierownictwa EOC nie uczestniczyli w nim przedstawiciele Narodowych Komitetów Olimpijskich Rosji i Białorusi.

Podczas obrad podsumowane zostały realizowane przez Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich programy i zadania, budżet oraz określony został plan działań na kolejne lata. W Zgromadzeniu uczestniczył Thomas Bach – Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który spotkał się z Prezesem PKOl Andrzejem Kraśnickim.

W Skopje Polski Komitet Olimpijski reprezentowali Prezes Andrzej Kraśnicki, Sekretarz Generalny Adam Krzesiński, Zastępca Sekretarza Generalnego Iwona Łotysz. Obecny był także Wiceprezes PKOl Tomasz Poręba – Wiceprzewodniczący Komisji Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich ds. relacji międzynarodowych i współpracy EOC z Unią Europejską.

Informacja na temat stanu przygotowań Igrzysk Europejskich Kraków- Małopolska 2023

Podczas 51. Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich przedstawiony został także stan przygotowań do III Igrzysk Europejskich, które w przyszłym roku odbędą się w Polsce. Rząd reprezentował Andrzej Gut-Mostowy – Wiceminister Sportu i Turystyki, odpowiedzialny w resorcie za turystykę i rozwój polskiej marki, a organizatora tego wydarzenia Marcin Nowak – Prezes Spółki Igrzyska Europejskie 2023.

Nagroda im. Piotra Nurowskiego dla Niki Prevc

17-letnia słoweńska skoczkini narciarska Nika Prevc – siostra Petera, Cene i Domena – została wyróżniona przez Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich mianem najlepszej młodej przedstawicielki sportów zimowych. Za swoje osiągnięcia z minionej zimy otrzymała nagrodę imienia Piotra Nurowskiego.

W ostatnim sezonie Słowenka podczas dwóch młodzieżowych imprez mistrzowskich – mistrzostw świata juniorów w Zakopanem i Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Lahti wywalczyła łącznie cztery złote i jeden srebrny medal.

Rywalami Niki do zdobycia nagrody byli: austriacka narciarka alpejska Victoria Olivier, włoski łyżwiarz szybki Lorenzo Previtali, niemiecki snowboardzista Leon Ulbricht oraz uważany przez niektórych za faworyta słowacki hokeista Juraj Slafkowski. Niemniej to słoweńska skoczkini zagarnęła jedną trzecią głosów, co zapewniło jej prestiżowy triumf i stypendium w wysokości 15 tys. euro.

Nagroda im. Piotra Nurowskiego została ustanowiona w 2011 r. ku pamięci byłego prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który 12 lat temu zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.

30-lecie Komitetu Olimpijskiego Macedonii Północnej

Z okazji 30-lecia Komitetu Olimpijskiego Macedonii Północnej w Operze Narodowej w Skopje odbyła się uroczysta, jubileuszowa gala. Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki oraz Sekretarz Generalny Adam Krzesiński przekazali Danielowi Dimevskiemu – Prezesowi Komitetu Olimpijskiego Macedonii Północnej okolicznościową statuetkę, gratulacje i życzenia.

52. Zgromadzenie Ogólne Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich odbędzie się w Turcji – w październiku 2023 r.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×