Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

Mówią "nie" Rosjanom na igrzyskach. Jest wspólne oświadczenie 34 państw

34 państwa sprzeciwiają się Rosji i MKOL! Przedstawiciele zdecydowanej większości krajów Unii Europejskiej oraz m.in. Stany Zjednoczone, Japonia i Wielka Brytania nie chcą powrotu sportowców z Białorusi i Rosji na igrzyska w Paryżu.

Arkadiusz Dudziak
Arkadiusz Dudziak
Kamil Bortniczuk Getty Images / Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket / Na zdjęciu: Kamil Bortniczuk
Niemal rok po napaści Rosji na Ukrainę, wciąż nie wiadomo, czy sportowcy z tego kraju oraz Białorusi będą mogli wystąpić na igrzyskach w Paryżu. Szef MKOL Thomas Bach dopuszcza możliwość startu zawodników z tych krajów pod neutralną flagą.

Sport odgrywa w machinie propagandowej Władimira Putina bardzo ważną rolę. I nie przeszkadza w tym fakt, że na ostatnich igrzyskach z powodu skandali dopingowych Rosjanie nie mogli występować pod własną flagą. I tak medalistów na Kremlu władca kraju przyjmował z honorami.

Nie spodobało się to Ukrainie, a także Polsce i krajom bałtyckim, które sprzeciwiły się takiej możliwości. Niedługo później dołączyły do tego grona kraje nordyckie. Prawdziwy sukces koalicji nastąpił jednak 20 lutego, 10 dni po spotkaniu przedstawicieli krajów.

ZOBACZ WIDEO: Wyjątkowy gest. Pojawiły się łzy wzruszenia

Wydano wspólne oświadczenie przedstawicieli 34 państw. Polskę w tym gronie reprezentuje minister sportu Kamil Bortniczuk, który jest jednym z najzagorzalszych krytyków zaproszenia rosyjskich sportowców na IO.

W tym gronie znajduje się 25 krajów Unii Europejskiej (bez Węgier oraz Bułgarii) oraz Wielka Brytania, USA, Kanada, Nowa Zelandia, Korea Południowa, Japonia, Norwegia, Islandia i Liechtenstein.

"W piątek 10 lutego odbyło się spotkanie ministrów i wyższych rangą przedstawicieli naszej wspólnej grupy narodów. Byliśmy zaszczyceni, że dołączył do nas prezydent Zełenski, który przedstawił wciąż trwający proces niszczenia Ukrainy, w tym jej infrastruktury sportowej i zawodników, spowodowany prowadzoną przez Rosję z własnego wyboru, niczym niesprowokowaną i nieuzasadnioną wojną z Ukrainą, ułatwianą przez rząd białoruski" - czytamy w oświadczeniu.

"W Rosji i na Białorusi sport i polityka są jednak ze sobą ściśle powiązane. Mamy poważne obawy co do tego, w jakim stopniu jest wykonalne, aby rosyjscy i białoruscy zawodnicy olimpijscy startowali jako sportowcy 'neutralni', na określonych przez MKOl warunkach dotyczących nieidentyfikowania się z własnym krajem, skoro są oni bezpośrednio finansowani i wspierani przez swoje państwa (w przeciwieństwie na przykład do zawodowych tenisistów).

Wyraźnie niepokojące są również silne powiązania rosyjskich zawodników z rosyjską armią oraz przynależność do niej. Dlatego też nasze wspólne podejście nigdy nie polegało na dyskryminacji wyłącznie ze względu na narodowość, a wskazanymi poważnymi obawami musi się zająć MKOl.

Do czasu uwzględnienia tych podstawowych kwestii, wyeliminowania znaczącego braku jasności oraz szczegółowego określenia możliwego do praktycznej realizacji modelu
'neutralności' nie zgodzimy się z tym, że rosyjskich i białoruskich zawodników należy ponownie dopuścić do rywalizacji sportowej.

Odnotowując stanowisko MKOl stwierdzające, że nie podjęto jeszcze ostatecznych decyzji zdecydowanie wzywamy MKOl, aby uwzględnił kwestie wskazane przez wszystkie kraje i w tym świetle ponownie rozważył swoją propozycję. Zauważamy również, że to właśnie w rękach Rosji i Białorusi leży możliwość otwarcia swoim zawodnikom drogi pełnego powrotu do międzynarodowej społeczności sportowej poprzez zakończenie wojny, którą te kraje rozpoczęły" - brzmi koniec oświadczenia.

Czytaj więcej:
Ukraińcy nie mogą uwierzyć. "Splunięcie w twarz"

Czy sportowcy z Rosji i Białorusi powinni zostać dopuszczeni na igrzyska

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×