Preludium do startu w Paryżu. O co powalczą sportowcy podczas Igrzysk Europejskich 2023?

WP SportoweFakty
WP SportoweFakty

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 to nie tylko walka o medale w 29 dyscyplinach, ale też w wielu przypadkach szansa na zdobycie kwalifikacji do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich.

W tym artykule dowiesz się o:

Najwięcej, bo aż 44 "bilety" do Paryża można wywalczyć w boksie. Kto wśród Biało-Czerwonych ma szansę na medale?

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 to największa tegoroczna impreza sportowa odbywająca się na Starym Kontynencie, ale także szansa na wywalczenie ponad 100 kwalifikacji olimpijskich. Najwięcej przepustek do Paryża przygotowano dla pięściarzy i pięściarek. W boksie do zdobycia są aż 44 "bilety", po równo dla mężczyzn i kobiet. Będą to największe kontynentalne kwalifikacje olimpijskie w tej dyscyplinie.

Rozgrywany podczas zbliżających się igrzysk turniej bokserski wzbudzał mnóstwo emocji jeszcze na wiele tygodni przed startem imprezy. Kwestią sporną był udział zawodników z Rosji i Białorusi. Zarządzane przez Rosjanina Umara Kremlewa Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu (IBA) mocno lobbowało w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim (MKOl), aby ten dopuścił do startu sportowców z obu krajów. Polska od początku była temu przeciwna. Jeszcze w kwietniu IBA wysyłała do MKOl pisma, starając się zmienić kalendarz kwalifikacji. Nic to jednak nie dało i ostatecznie pięściarskie reprezentacje Rosji i Białorusi nie wystąpią podczas turnieju, który odbędzie się w Arenie Nowy Targ.

Polscy bokserzy gotowi do walki

Do rywalizacji na Podhalu przystąpi 350 zawodników i zawodniczek. Polska powalczy o medale i kwalifikacje olimpijskie we wszystkich kategoriach wagowych. W składzie Biało-Czerwonych znaleźli się: Natalia Rok (kat. do 50 kg), Sandra Drabik (54 kg), Julia Szeremeta (57 kg), Sandra Kruk (60 kg), Aneta Rygielska (66 kg) i Elżbieta Wójcik (75 kg), a także Jakub Słomiński (51 kg), Jarosław Iwanow (57 kg), Bartłomiej Rośkowicz (63,5 kg), Damian Durkacz (71 kg), Klemens Szczepaniak (80 kg), Mateusz Bereźnicki (92 kg) i Radosław Kawczak (+92 kg).

– Jesteśmy gotowi. Liczymy, że w kilku kategoriach włączymy się do walki o medale Igrzysk Europejskich 2023, chociaż nie będzie to łatwe, zwłaszcza że wśród rywali są medaliści olimpijscy, mistrzostw świata czy Europy. Istotne dla nas będzie losowanie – podkreśla Wojciech Bartnik, trener kadry mężczyzn i ostatni polski medalista olimpijski w boksie. Brązowy medal wywalczył w 1992 r. w Barcelonie.

Materiał Partnera
Materiał Partnera

Przynajmniej o powtórce z dwóch pierwszych edycji igrzysk europejskich marzy Sandra Drabik. Doświadczona pięściarka z Kielc ma na swoim koncie srebrny medal wywalczony w Baku w 2015 r. oraz brązowy cztery lata później w Mińsku. Jedną z faworytek do medalu w kategorii do 66 kg jest także aktualna wicemistrzyni Europy Aneta Rygielska.

– Wiadomo, że najważniejsza jest kwalifikacja olimpijska, ale to się wiąże ze zdobyciem medalu igrzysk europejskich. Oba cele są dla mnie ważne. Nie nakładam na siebie jednak żadnej dodatkowej presji. Cieszę się, że wystąpię w Polsce przed naszymi kibicami – przyznaje 27-letnia torunianka.

Turniej bokserski podczas Igrzysk Europejskich 2023 rozpocznie się 23 czerwca i potrwa do ostatniego dnia imprezy. Walki finałowe zaplanowano na 1 i 2 lipca. Z trybun hali w Nowym Targu pojedynki będzie mogło oglądać ponad 3 tys. widzów. Bilety są dostępne na stronie igrzysk europejskich.

Kto jeszcze ma szanse na kwalifikacje?

Kwalifikacje olimpijskie będą do zdobycia także m.in. w debiutującym na imprezie breakingu, czyli rywalizacji w tańcu breakdance. Tutaj dla mężczyzn i kobiet czeka po jednej przepustce do Paryża. O medal dla Polski powalczy Igor Wypiór (Bboy Wigor).

Materiał Partnera
Materiał Partnera

Biało-Czerwoni spore nadzieje wiążą oczywiście z występem kajakarzy i kajakarek. Ta dyscyplina od lat dostarcza Polsce sukcesów. Podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 do wywalczania będą łącznie cztery kwalifikacje w kajakarstwie slalomowym. Wśród kajakarzy zobaczymy Dariusza Popielę, Michała Pasiuta i Mateusza Polaczyka, a wśród kajakarek – Klaudię Zwolińską, Natalię Pacierpnik i Dominikę Brzeską.

– Liczymy, że podczas Igrzysk Europejskich 2023 nasza reprezentacja ponownie zaprezentuje się jako jedna z najlepszych na świecie – mówi Grzegorz Kotowicz, prezes Polskiego Związku Kajakowego.

Szansa na medale oraz wymarzone kwalifikacje olimpijskie stanie także przed polską kadrą w pięcioboju nowoczesnym. Tutaj w rywalizacji zarówno kobiet, jak i mężczyzn czeka po osiem przepustek do Paryża. W ekipie gospodarzy znaleźli się: Natalia Dominiak, Anna Maliszewska, Oktawia Nowacka i Marta Kobecka oraz Łukasz Gutkowski, Kamil Kasperczak, Daniel Ławrynowicz i Sebastian Stasiak.

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 2 lipca. 7 tys. sportowców będzie rywalizowało w 253 konkurencjach w 29 dyscyplinach. Rozegranych zostanie więcej konkurencji niż podczas igrzysk w Mińsku (2019) i tyle samo co w Baku (2015). Ceremonie otwarcia i zakończenia odbędą się na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie.

Polska dotychczas wywalczyła 34 medale igrzysk europejskich, w tym 5 złotych, 9 srebrnych i 20 brązowych. Biało-Czerwoni aktualnie zajmują 19. miejsce w klasyfikacji wszech czasów.

Wszystkie informacje oraz bilety wstępu na igrzyska można znaleźć na stronie imprezy.
 
Kwalifikacje olimpijskie do wywalczenia podczas Igrzysk Europejskich 2023:

Breakdance:
– zawody indywidualne kobiet (1 miejsce)
– zawody indywidualne mężczyzn (1 miejsce)

Boks:
– kat. -51kg, -92kg, +92kg mężczyzn (w każdej po 2 miejsca)
– kat. -75kg kobiet (2 miejsca)
– kat. -57kg, -63kg, -71kg, -80kg mężczyzn (w każdej po 4 miejsca)
– kat. -50kg, -54kg, -57kg, -60kg, -66kg kobiet (w każdej po 4 miejsca)

Kajakarstwo górskie:
– C1 kobiet (1 miejsce)
– K1 kobiet (1 miejsce)
– C1 mężczyzn (1 miejsce)
– K1 mężczyzn (1 miejsce)

Łucznictwo:
– zawody drużynowe (1 miejsce, drużyna 3-osobowa)
– zawody mikstów (1 miejsce)
– zawody indywidualne kobiet (2 miejsca)
– zawody indywidualne mężczyzn (2 miejsca)

Pięciobój nowoczesny:
– zawody indywidualne kobiet (8 miejsc)
– zawody indywidualne mężczyzn (8 miejsc)

Pływanie synchroniczne:
– duety (1 miejsce)

Rugby 7-osobowe:
– turniej kobiet (1 miejsce)
– turniej mężczyzn (1 miejsce)

Skoki do wody:
– trampolina 3 m indywidualnie kobiet (1 miejsce)
– trampolina 3 m indywidualnie mężczyzn (1 miejsce)
– wieża 10 m indywidualnie kobiet (1 miejsce)
– wieża 10 m indywidualnie mężczyzn (1 miejsce)

Tenis stołowy:
– turniej mikstów (1 miejsce)

Autor: Maciej Sierpień

Źródło artykułu: WP SportoweFakty