Tego nie oglądasz na co dzień. Poznaj najbardziej nietypowe dyscypliny Igrzysk Europejskich

Materiały prasowe
Materiały prasowe

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 to nie tylko dyscypliny, które od lat oglądamy podczas transmisji sportowych z najważniejszych wydarzeń, ale też mniej znane, ale zyskujące coraz większe grono fanów.

W tym artykule dowiesz się o:

Jakie nietypowe sporty będziemy śledzić podczas zbliżającego się wydarzenia?
29 dyscyplin, 253 konkurencje, 13 miast, 27 aren i 7 tys. sportowców z 48 europejskich reprezentacji. Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 to największe wydarzenie sportowe odbywające się w tym roku na Starym Kontynencie. To także największa mulitidyscyplinarna impreza, jaką kiedykolwiek zorganizowała Polska. Przez blisko dwa tygodnie kibice najlepszych zawodników i zawodniczki będą mieli na wyciągnięcie ręki.

Igrzyska Europejskie to również znakomita okazja, aby poznać dyscypliny sportowe, które na co dzień nie goszczą na czołówkach gazet i portali internetowych oraz rzadko mamy szanse oglądać je w telewizji.

Padel w sercu Krakowa

W programie Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 każdy miłośnik sportu znajdzie coś dla siebie. Obok najpopularniejszych dyscyplin, takich jak lekkoatletyka, skoki narciarskie na igielicie czy boks, zobaczymy te bardziej niszowe, ale zyskujące coraz większe rzesze fanów w naszym kraju.

Tak bez zwątpienia jest z padlem. To sport rakietowy wywodzący się z Meksyku. Za jego pomysłodawcę uznaje się Enrique Corcuerę. Padel zawiera w sobie elementy oraz zasady znane z tenisa ziemnego i squasha. Gra polega na odbiciu piłki na stronę przeciwnika za pomocą rakiety, której front wykonany jest najczęściej z pianki lub tworzywa EVA. Każda z drużyn może odbić piłkę znajdującą się po jej stronie kortu tylko raz. Warto podkreślić, że w padlu "grają ściany", czyli otaczająca kort siatka, która może być wykorzystywana do zdobywania punktów.

Półfinały i finały (24 i 25 czerwca) podczas Igrzysk Europejskich 2023 odbędą się na Rynku Głównym w Krakowie. To na pewno sprawi, że decydujące o medalach mecze będzie śledziło mnóstwo kibiców. W turnieju wystąpi 128 zawodników i zawodniczek z 23 krajów. Ogromną atrakcją będzie możliwość zobaczenia w akcji byłego znakomitego tenisisty, półfinalisty Wimbledonu z 2013 r. – Jerzego Janowicza. Popularny "Jerzyk" zmienił dyscyplinę i od kilku lat z powodzeniem gra w padla. 32-letni łodzianin wystąpi w deblu w parze z Marcinem Maszczykiem.

Padel (Materiał Partnera)
Padel (Materiał Partnera)

Piłka nożna nieco inaczej…

Krakowski rynek będzie także areną zmagań w teqball (od 28 czerwca do 1 lipca). To widowiskowe połączenie piłki nożnej oraz tenisa stołowego. Dyscyplina polega na takim odbijaniu piłki nogami, tułowiem lub głową, aby trafiła ona w część stołu znajdującą się po stronie przeciwnika. Od stołu znanego z ping-ponga odróżnia go jednak wypukły, charakterystyczny kształt. Zawodnik zanim pośle futbolówkę na połowę rywala, może podbić ją trzykrotnie, ale co istotne, nie może dotknąć piłki dwa razy z rzędu tą samą częścią ciała. Mecze w teqballa rozgrywane są 1 na 1 (spotkania singlowe) lub 2 na 2 (deblowe). W Krakowie wystąpi 72 sportowców z 18 narodowych reprezentacji.

Pozostając przy dyscyplinach wywodzących się z futbolu, nie mniej emocji podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 powinna dostarczyć także plażowa piłka nożna. Areną zmagań w beach soccer będzie Centrum Sportów Plażowych w Tarnowie. Pięcioosobowe zespoły będą rywalizowały na boisku pokrytym piaskiem, którego głębokość nie może przekraczać 50 cm. Wymiary pola gry to 35–37 m długości i 26–28 m szerokości. Bramki mają 2,2 m wysokości i 5,5 m szerokości. Piłkarski mecz na piasku trwa 36 min (trzy tercje po 12 min). O medale powalczy osiem męskich reprezentacji oraz sześć żeńskich. Rywalizacja rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 1 lipca.

Tarnowskie Centrum Sportów Plażowych będzie gościło także turniej plażowej piłki ręcznej. W przeciwieństwie do klasycznej halowej 7-osobowej odmiany szczypiorniaka na piasku gra się po czterech. Boisko ma wymiary 27 x 12 m, a mecz trwa 2 x 10 min. W zawodach weźmie udział 16 drużyn (192 zawodników i zawodniczek) z 10 krajów.

Teqball (Materiał Partnera)
Teqball (Materiał Partnera)

Raj dla fanów sportów walki

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 to także wielka gratka dla miłośników sportów walki. W programie imprezy w Polsce znalazło się aż sześć takich dyscyplin. Prócz doskonale znanych z letnich igrzysk olimpijskich: boksu, judo i taekwondo, kibice będą mogli także śledzić rywalizację w kickboxingu, karate oraz muay thai.

Ta ostatnia dyscyplina wywodzi się Tajlandii i nazywa jest także boksem tajskim. Formułą walk jest wyłącznie full-contact, w którym ciosy zadaje się z pełną siłą. W muay thai dozwolone są uderzenia rękami, nogami, kolanami oraz łokciami. Niedopuszczalne jest natomiast zadawanie ciosów głową, a także gdy przeciwnik upadnie na matę.

Walkę można wygrać na punkty, przez trzykrotne wyliczenie, nokaut lub przez wycofanie się z walki, a także niezdolność do obrony i dyskwalifikację. Pojedynek na pełnym dystansie trwa pięć rund, każda po trzy minuty. Turniej w muay thai będzie odbywał się w Arenie Myślenice. Weźmie w nim udział 80 zawodników i zawodniczek w pięciu kategoriach wagowych.

Muay thai (Materiał Partnera)
Muay thai (Materiał Partnera)

Z amerykańskich ulic do Małopolski

Wśród dyscyplin mniej popularnych, ale niezwykle widowiskowych podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 warto zwrócić także uwagę na breaking oraz BMX Freestyle. Te sporty niewątpliwie zainteresują szczególnie młodszych kibiców. Oba swój początek miały w latach 70. XX w. na ulicach amerykańskich metropolii, odpowiednio w Nowym Jorku i Los Angeles.

Breaking to rodzaj tańca breakdance, który wyróżnia się dużą liczbą elementów siłowo-sprawnościowych oraz kroków wykonywanych z rękami i nogami na ziemi. Zawodnicy toczą bitwę 1 na 1, która jest oceniana przez sędziów. Rywalizacja podczas III Igrzysk Europejskich odbędzie się w Parku Strzeleckim w Nowym Sączu. W tanecznych pojedynkach zaprezentuje się 32 zawodników (kobiety i mężczyźni) z 15 krajów. Polskę będzie reprezentował Igor Wypiór (B-boy Wigor). Początek zmagań 26 czerwca.

BMX Freestyle to z kolei popis ekwilibrystycznych kolarskich umiejętności. BMX to mały i lekki rower, który charakteryzuje się krótką kierownicą oraz brakiem przerzutek. Zawody odbywają się na specjalnie przystosowanych do tego skateparkach. Zawodnicy wykonują tricki, które w zależności od stopnia zaawansowania są odpowiednio oceniane przez sędziów. Areną zmagań (21 i 22 czerwca) podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 będzie BMX Park w Krzeszowicach. Warto dodać, że zawody będą odbywały się w randze mistrzostw Europy oraz będą jednocześnie kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich w Paryżu. We freestyle’owej rywalizacji weźmie udział 62 sportowców z 15 krajów.

BMX Freestyle (Materiał Partnera)
BMX Freestyle (Materiał Partnera)

Cały czas w sprzedaży są dostępne bilety na poszczególne dyscypliny. Wejściówki można kupować na stronie Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Ceremonia otwarcia odbędzie się 21 czerwca, a zamknięcia 2 lipca w Krakowie.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty