Zapraszamy do Iławy na finał PGE PolSailing

W niedzielę 17 września w Iławie odbędzie się Wielki Finał PGE PolSailing 2023, czyli podsumowanie ogólnopolskiego programu edukacji żeglarskiej PGE PolSailing.

UR
materiały partnera Materiały prasowe / materiały partnera

Na Jezioraku odbędą się m.in. regaty dla dzieci na łódkach Optimist oraz na windsurfingu. Nie zabraknie atrakcji na lądzie.

Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing jest największym w Polsce, kompleksowym programem wsparcia i popularyzacji żeglarstwa realizowanym przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z okręgowymi związkami żeglarskimi i klubami sportowymi oraz przy udziale środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i dzięki wsparciu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Podstawą programu edukacji żeglarskiej jest nie tylko nauka podstaw żeglarstwa, ale również przekazywanie wiedzy i umiejętności dotyczących zasad bezpieczeństwa nad wodą, zdrowego stylu życia oraz odpowiedzialnej postawy wobec środowiska naturalnego.

W tym roku bezpłatne zajęcia w ramach programu PGE PolSailing prowadziły 34 ośrodki w całym kraju. Ponad 3 tysiące dzieci uczyło się podstaw żeglarstwa na łódkach klasy Optimist oraz na windsurfingu. Zajęcia na wodzie uzupełnione były aktywnościami na lądzie, takimi jak: warsztaty, spotkania moderowane, gry sprawnościowe i zabawy terenowe. Tradycyjne już, zwieńczeniem i podsumowaniem tych aktywności jest Wielki Finał PGE PolSailing, pełen atrakcji dla całych rodzin, który już w niedzielę 17 września, w godzinach 12-18 odbędzie się w iławskiej ekomarinie oraz na terenie przyległej do niej plaży.

materiały partnera materiały partnera

- Zachęcam wszystkich mieszkańców Iławy do odwiedzenia ekomariny i wzięcia udziału w naszych aktywnościach. Żeglarstwo jest pięknym, bezpiecznym i wartościowym sportem. Warto się o tym przekonać osobiście. Najbliższa niedziela może być nie tylko początkiem żeglarskiej pasji na całe życie, ale i wielkiej sportowej kariery, wiodącej na igrzyska olimpijskie. Zachęcam do zaplanowania rodzinnej wizyty w Iławie powiedział Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Finał PGE PolSailing ma charakter uproszczonych regat i spotkają się na nim reprezentacje z regionalnych ośrodków programu PGE PolSailing z całej Polski. Dla wielu dzieci będą to ich pierwsze regaty w życiu. Na brzegu zaś będzie trwał żeglarski piknik. Można będzie skorzystać z ogólnodostępnych, bezpłatnych atrakcji – będą rejsy po Jezioraku, będzie symulator żeglowania na lądzie, tor skimboardowy, trickboardy, basen ze zdalnie sterowanymi łódkami, trampolina, pokazy sprzętu żeglarskiego, gry i zabawy nie tylko żeglarskie, będzie strefa malucha i strefa PGE z atrakcjami edukacyjnymi na temat energii ze źródeł odnawialnych. Można będzie się również spotkać z Ambasadorką PGE Sailing Team Poland Aleksandrą Melzacką, olimpijką z Tokio w żeglarskiej klasie 49erFX.

materiały partnera materiały partnera

- Finał to dla nas szczególny moment, podczas którego skupiamy nasze inicjatywy podejmowane w ramach programu PGE PolSailing, skierowane do najmłodszych, na poziomie sportu powszechnego. To taka żeglarska praca u podstaw, która pokazuje dzieciom, że żeglarstwo może być świetną zabawą, przygodą, rozbudzaniem pasji i wyobraźni. Przy okazji aktywizujemy też całe rodziny, zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że to na barkach rodziców dzisiaj spoczywa obowiązek inspiracji swoich dzieci i podsuwanie im pomysłów na różne aktywności dodaje Tomasz Chamera, prezes PZŻ.

Program PGE PolSailing jest stawiany jako wzór wśród wielu innych projektów upowszechniających sport i ceniony nie tylko przez dzieci i młodzież, ale też przez wiele branżowych instytucji i organów administracji państwowej.

materiały partnera materiały partnera

- I wcale się temu nie dziwimy, gdyż widzimy, że przynosi on wymierne efekty. Przez 10 lat trwania programu skorzystało z niego tysiące dzieci z całej Polski, wiele z nich trafiło później do klubów żeglarskich na regularne zajęcia i pływa po akwenach morskich i śródlądowych, zarówno turystycznie, jak i sportowododaje Filip Kazuła, koordynator programu PGE PolSailing.

Wielki Finał PGE PolSailing odbędzie się w Iławie 17 września 2023 roku. Weźmie w nim udział około 100 młodych adeptów żeglarstwa z całej Polski. Impreza ma jednak charakter otwarty, a Polski Związek Żeglarski zaprasza na „dziką plażę” oraz do ekomariny w Iławie całe rodziny, dla których przygotowano szereg atrakcji. Patronat Honorowy nad imprezą objęli Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski oraz Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

materiały partnera materiały partnera
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×