Medalowe "żniwa" na igrzyskach w Polsce? Zaskakujące słowa prezydenta Dudy

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że Polska będzie starać się o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2036 roku. Podczas kongresu w Zakopanem zaskoczył swoimi słowami na temat liczby medali, jakie Polacy mogą wywalczyć za 13 lat.


Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Andrzej Duda PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Andrzej Duda
Jeszcze nigdy Polska nawet nie starała się o to, by organizować tę imprezę. Owszem, starano się o zimowe igrzyska, ale zakończyło się na niczym. Teraz rząd widzi duże szanse na sukces. Celem jest organizacja letnich igrzysk w 2036 roku. Prezydent Andrzej Duda obiecał, że w najbliższych dwóch latach zrobi wszystko, by ta impreza została przyznana Polsce.

Duda z wielkim entuzjazmem wypowiada się o organizacji igrzysk, ale trzeba uczciwie przyznać, że to dopiero pierwszy sygnał o zgłoszeniu polskiej kandydatury. Droga do tego, by w naszym kraju odbyły się igrzyska jest bardzo daleka.

- Będziemy mieli niesamowite sportowe wrażenia, niesamowite sportowe wydarzenie, które będzie budowało wizerunek Polski na całym świecie. Wierzę w to głęboko po sukcesie Igrzysk Europejskich, Euro 2012 i innych wydarzeniach, które będziemy organizowali na przestrzeni lat - powiedział Duda.

Prezydent ma też duże oczekiwania wobec sportowców. Przypomniał, że podczas niedawnych Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 Polska zdobyła 50 krążków (13 złotych, 19 srebrnych i 18 brązowych), co przełożyło się na szóste miejsce w klasyfikacji medalowej.

- Czy jesteśmy w stanie zdobyć ich więcej w 2036 roku? Eksperci pewnie dyskutowaliby na ten temat. Ja wierzę w to, że jesteśmy w stanie zdobyć ich więcej - rzucił prezydent. Te słowa są zaskakujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę osiągnięcia naszych sportowców w historii igrzysk.

Łącznie Polacy wywalczyli 298 medali: 72 złotych, 89 srebrnych, 137 brązowych. Rekordowe pod tym względem były zbojkotowane przez Zachód igrzyska w Moskwie 1980. Wtedy Biało-Czerwoni sięgnęli po 32 krążki (3-14-15).

Jak to wyglądało podczas igrzysk w XXI wieku? W Tokio 2020 zdobyliśmy 14 medali, w Rio de Janeiro 2016, Londynie 2012 i Pekinie 2008 po 11, a w Atenach 2004 - 10. Od igrzysk w Moskwie nigdy nie przekroczyliśmy bariery dwudziestu krążków.

- Jest wiele lat na przygotowania. Ktoś dziś rozmawiając ze mną uśmiechnął się i powiedział czy państwo wyobrażacie sobie, że ci zawodnicy, którzy będą być może w 2036 zdobywali złote medale, mają teraz 5 lat, może 4? Więc ta perspektywa jest, ale musimy ten czas dobrze przepracować. Służą temu przygotowania - nie tyle samych zawodników, także bazy treningowej, przygotowania sprzętowego, przygotowania teoretycznego trenerów i organizacji sportowych - zakończył Duda.

Czytaj także: Koszty igrzysk? Te sumy zwalają z nóg Ostre komentarze po ogłoszeniu decyzji przez Andrzeja Dudę ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: przyjrzyj się dokładnie. Skradła show w centrum miasta
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×