WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Polacy biją rekordy! Świetne wieści z Abu Dhabi

Polacy podbijają Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Biało-Czerwoni zdobyli w Abu Dhabi i Dubaju 69 medali i już dziś wiadomo jedno: rekord padł. W poprzednich igrzyskach nasi na podium stawali 66 razy.
Kamil Kołsut
Kamil Kołsut
Materiały prasowe / Polacy świetnie radzą sobie podczas Igrzysk Olimpiad Specjalnych

Zawody rozpoczęły się w piątek 15 marca i już na półmetku rywalizacji dorobek Polaków sięgnął 36 medali. Worek z krążkami otworzył Sebastian Cofał, który został mistrzem w pływaniu stylem grzbietowym. - Olimpiady Specjalne dają mi możliwość trenowania i startowania w zawodach, dlatego staram się jak najlepiej pracować i przepływać jak najdłuższe dystanse. Ten medal to dla mnie nagroda za wysiłek oraz przygotowanie do Igrzysk - oznajmił na mecie.

Fala medali

Rekordzistą polskiej kadry został gimnastyk Paweł Czizmowski. 38-latek zdobył aż siedem krążków: dwa złote i cztery srebrne na przyrządach oraz srebrny w wieloboju. Jego koleżanka po fachu Justyna Salwa na podium stała czterokrotnie, aż trzy razy na jego najwyższym stopniu. Po trzy złota wywalczyli też nasi siłacze od trójboju: Sebastian Jędrzejewski i Kamila Woźna. Przeglądając dorobek Biało-Czerwonych właściwie trudno znaleźć konkurencję, w której nasi miejsca w czołówce nie sięgnęli.

Polacy na podium stali także w lekkiej atletyce (Karolina Skitek, Magdalena Czajka, Mateusz Januszkiewicz, Oskar Urbański, Patrycja Wiloczyńska, Robert Herczakowski, Sylwia Caputa, Wojciech Simlat), badmintonie (Krzysztof Sołtysiak), bocce (Agnieszka Cieluch, Danel Rzeźnicki), bowlingu (Robert Litaszewski), kolarstwie (Bartosz Sadkowski, Jarosław Lektarski, Weronika ZabierekŻabierek), golfie (Danuta Hanke), jeździectwie (Jacek Czarnecki, Marta Borowska), judo (Angelika Stachowiak, Marcin Liszcz), kajakarstwie (Kornel Konieczek, Patrycja Kobierowska), trójboju siłowym (Rafał Skoczek), wrotkarstwie (Krzysztof Wieczorek, Patrycja Scheibe), pływaniu (Kinga Iwańska, Marcin Ołdyński), tenisie (Sylwia Ubych, Łukasz Kwapiszewski) oraz tenisie stołowym (Małgorzata Królik, Mateusz Zdaniukiewicz).

Michał Olszański: W Olimpiadach znalazłem coś niezwykłego -->

ZOBACZ WIDEO El. ME 2020: Wichniarek stawia na sprawdzony duet napastników. "Wielokrotnie dawali nam sporo radości"

Jakby tego było mało, miłą niespodziankę sprawiły futbolistki (Paulina Benkie, Weronika Falkowska, Wiktoria Gmurczyk, Monika Młudzikowska, Alicja Sidun, Martyna Siwek, Katarzyna Starzyk, Klaudia Starzyk, Marlena Włodarska, Marta Wójcik), które w finale turnieju piłki nożnej 7-osobowej po zaciętej walce wygrały z Białorusinkami 3:1. - We wszystkich meczach rozegranych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich prezentowaliśmy wysoki poziom koncentracji i dobrą formę sportową - podkreśla trener Sławomir Karbowiak.

Radość ze sportu

Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych liczy 90 osób. To kadra zawodnicza (64) i sztab szkoleniowy (26). Z poprzednich igrzysk nasi sportowcy przywieźli 66 medali. - Życzę wam powiększenia tego dorobku - mówił podczas ślubowania minister sportu Witold Bańka. I już teraz wiadomo, że nasi zawodnicy wynik poprawią.

- Medale to ważny element motywacji, ale w idei ruchu nie są najważniejsze - zaznacza kierownik polskiej reprezentacji Małgorzata Strzałkowska. - To nagroda za sportowy wysiłek, przełamywanie własnych barier i walkę nie tylko o lepszą kondycję fizyczną, ale także poprawa umiejętności społecznych, otwieranie na świat - dodaje. Jej słowa dobrze korespondują z hasłem zawodów: Poznajcie zdeterminowanych!.

Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych są też wydarzeniem radosnym i kolorowym. Rywalizację obserwują tłumy kibiców, a uczestnicy świetnie się bawią. - Oni wszyscy są niesamowici - mówi z entuzjazmem prezes Olimpiad Specjalnych Polska Anna Lewandowska. A prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki w rozmowie z TVP Sport dodaje: - Tu nie ma żadnego gwiazdorzenia. Wszystko jest naturalne, tworzą się prawdziwe przyjaźnie. Tak wygląda sport w najczystszym wydaniu.

Anna Lewandowska prosi o wsparcie dla reprezentacji Polski -->

Pół wieku historii

Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych to święto tolerancji i największa impreza sportowa roku. Bierze w niej udział ponad 7,5 tysiąca sportowców z 190 krajów, a grono rywalizujących uzupełniają rodziny zawodników (6 000), trenerzy (2 600), dziennikarze (2 000), wolontariusze (20 000), goście specjalni (5000), osoby akredytowane (200) oraz kibice (500 000). "Dziś rodzi się nowa legenda, a wy - sportowcy - jesteście jej częścią" - słyszymy w spocie promującym zawody.

Pierwsze igrzyska olimpiad specjalnych w 1968 roku ugościło Chicago. Od tamtej pory odbywają się one w cyklu czteroletnim. Biało-Czerwoni na zawodach zadebiutowali w 19835 roku. Dziś ruch na całym świecie liczy ponad 5,3 miliona zawodników i zawodniczek. Rocznie w jego ramach odbywa się około 20 tys. imprez i zawodów sportowych.

Wielki projekt

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.

Ruch Olimpiad Specjalnych liczy w naszym kraju ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów oraz 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach. Jego ambasadorami są m. in. Robert Lewandowski, Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek czy Magdalena Różczka.

Artykuł finansowany ze środków PFRON (Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) i Ministerstwa Sportu i Turystyki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (3):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Jakub Borawski 0
  Polska kadra szkoleniowa dała z siebie wszystko. Chylę czoła. Reprezentanci godni.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • grolo 0
  Brawa także dla wszystkich wolontariuszy i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy wspomagają olimpiady specjalne. Wśród nich jest także Anna Lewandowska - ona nie musi szukać sensu w życiu - ona ten sens w życiu realizuje.
  Antoni Pilarz Wielkie brawa!.Szacun.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Antoni Pilarz 0
  Wielkie brawa!.Szacun.
  [ 1 komentarz w tej dyskusji ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (3)
Pokaż więcej komentarzy (3)
Pokaż więcej komentarzy (3)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×