KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Dzień Polski w Centrum Olimpijskim PKOl

Z powodu wielu ograniczeń związanych z pandemią nie mógł zostać zorganizowany
w Pekinie. Odbył się więc w Polsce – w skromnej, ale wyjątkowej formule, na 16 dni
przed rozpoczęciem XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022.

AB
Dzień Polski w Centrum Olimpijskim PKOl Materiały prasowe / Dzień Polski w Centrum Olimpijskim PKOl

W Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie na tradycyjnym „Dniu Polskim” spotkali sięczłonkowie i przyjaciele Polskiego Ruchu Olimpijskiego.

Gościem honorowym spotkania był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Uczestnicy wydarzenia wysłuchali koncertu utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu Krzysztofa Książka.

"Bardzo dziękujemy – nie tylko za wielki honor jakim jest możliwość sprawowania honorowego patronatu nad tym wydarzeniem, ale także za samo zaproszenie i możliwość spotkania się z Rodziną Olimpijską po raz kolejny. Spotkanie z ludźmi, którym polski sport i Polska tyle zawdzięcza, to dla nas zawsze bardzo ważny czas i olbrzymia radość. Nikomu nie trzeba tłumaczyć jak ogromne znaczenie dla budowania prestiżu państwa i jego siły w przestrzeni międzynarodowej mają wyniki sportowe i występy naszych reprezentantów na najistotniejszym sportowym wydarzeniu na świecie – igrzyskach olimpijskich" – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

"Jestem zadowolony, że mimo ciężkich warunków udało się przygotować Polską Reprezentacją Olimpijską na XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022. Mam nadzieję, że nasi sportowcy niesieni muzyką dzisiejszego koncertu zdobędą w Chinach jak najwyższe pozycje. Życzę przede wszystkim medali, ale także realizacji osobistych marzeń. Zapewniam, że wszyscy będziemy trzymali kciuki za naszych reprezentantów, a już teraz życzymy sukcesów, siły i sportowego szczęścia" – kontynuował Prezydent RP.

Dzień Polski w Centrum Olimpijskim PKOl Dzień Polski w Centrum Olimpijskim PKOl
W trakcie uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda wręczył również odznaczenia państwowe osobom działającym na rzecz polskiego Ruchu Olimpijskiego. Uhonorowani zostali:
 • Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz polskiego Ruchu Olimpijskiego oraz za propagowanie kultury fizycznej i działalność społeczną – Pan Mieczysław Nowicki, Wiceprezes PKOl i Wiceprzewodniczący Klubu Fair Play PKOl; 
 • Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz środowiska sportowego oraz za działalność społeczną i duszpasterską – Ksiądz Edward Pleń, Krajowy Duszpasterz Sportowców; 
 • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe oraz promowanie Polski na arenie międzynarodowej – Pani Agnieszka KobusZawojska, srebrna medalistka wioślarskiej czwórki podwójnej kobiet na Igrzyskach XXXII Olimpiady Tokio 2020; 
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiego Ruchu Olimpijskiego – Pani Iwona Łotysz, Zastępca Szefa Misji Olimpijskiej Tokio 2020 oraz Pan Marcin Nowak, Szef Misji Olimpijskiej Tokio 2020. Za aktywność w pracy na rzecz popularyzacji olimpizmu i promowania Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) z rąk Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i członka Komitetu Wykonawczego EOC – Andrzeja Kraśnickiego oraz Sekretarza Generalnego PKOl – Adama Krzesińskiego, Europejski Laur Olimpijski odebrał Przewodniczący Polskiej Akademii Olimpijskiej, wybitny naukowiec i filozof – Profesor Józef Lipiec.

W trakcie uroczystości nastąpiła również symboliczna wymiana dokumentami potwierdzającymi zawarte niedawno porozumienie o współpracy Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiej Fundacji Narodowej w zakresie promocji Polski poprzez organizowanie szeregu wspólnych przedsięwzięć oraz udziału Fundacji w wydarzeniach inicjowanych przez PKOl.

W spotkaniu w formie zdalnej uczestniczył także Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Chińskiej Republiki Ludowej w Rzeczypospolitej Polskiej – Sun Linjiang oraz Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Chińskiej Republice Ludowej – Wojciech Zajączkowski. Obaj podkreślili jak ważna jest dla nich dobra współpraca między krajami i bezpieczny przebieg XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

"Jestem zaszczycony mogąc wziąć udział w „Dniu Polskim” i wspólnie z państwem cieszyć się z nadchodzących Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Organizacja najważniejszego na świecie sportowego wydarzenia jest poważnym zobowiązaniem Chin wobec społeczności międzynarodowej. Trzymając się olimpijskiego motta: „wyżej, szybciej, mocniej – razem” postaramy się sprawić, aby te igrzyska były niezapomnianym, ale również bezpiecznym wydarzeniem dla wszystkich uczestników. Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce z przyjemnością udzieli wsparcia i pomocy wszystkim wybierającym się do Pekinu. Jestem głęboko przekonany, że Chiny i Polska mogą wykorzystać zbliżające się igrzyska na przeniesienie współpracy na nowy poziom" – powiedział po polsku Ambasador Sun Linjiang.

Dzień Polski w Centrum Olimpijskim PKOl Dzień Polski w Centrum Olimpijskim PKOl

– XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbywają się w stolicy Chin to wspaniałe potwierdzenie uniwersalności idei olimpijskiej. Sercom ludzi na całym świecie bliskie są zwłaszcza olimpijskie ideały powszechnego pokoju i uczciwego współzawodnictwa. Polskę i Chiny łączy historia stosunków dwustronnych sięgająca 1949 roku. Składa się na nią łańcuch wydarzeń, które mimo trudnych chwilami momentów pozwoliły nam zbudować mocne podstawy współpracy w różnych dziedzinach oraz bliskie relacje między naszymi społeczeństwami. Życzę wszystkim zawodnikom noszącym na piersi godło z białym orłem – powodzenia i sukcesów, gospodarzom Igrzysk – udanej organizacji zawodów, a nam wszystkim – emocji i radości ze zdobytych medali" – dodał Ambasador Wojciech Zajączkowski.

„Dzień Polski” to wspólna inicjatywa Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego oraz Prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena – Elżbiety Pendereckiej. W zeszłym roku do grona Partnerów i organizatorów dołączyła Polska Organizacja Turystyczna, a w tym roku Partnerem Głównym została Polska Fundacja Narodowa.

"Igrzyska olimpijskie to nie tylko spotkanie sportowców, ale też cywilizacji, kultur i języków całego świata. Tym, co łączy narody jest zatem nie tylko sport, ale też sztuka i muzyka. Więzi sportu ze sztuką widoczne były już podczas antycznych igrzysk olimpijskich, a także konkursów sztuki i literatury towarzyszących igrzyskom w latach 1912-1948. Polski Komitet Olimpijski pielęgnuje tę cenną tradycję właśnie poprzez „Dni Polskie”. Jestem zaszczycony, że w realizacji naszej misji od wielu lat wspiera nas Stowarzyszenie Pani Elżbiety Pendereckiej, a dziś także inne instytucje życia społecznego, Polska Fundacja Narodowa oraz Polska Organizacja Turystyczna" – podkreślił Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W tym roku koncert fortepianowy w kompozycji Fryderyka Chopina zagrał Krzysztof Książek – półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie imienia Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz laureat III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (2018). Dodatkowym elementem repertuaru Krzysztofa Książka na tę uroczystość był utwór wybitnego chińskiego kompozytora – prof. Zhang Zhao – autora muzyki towarzyszącej m.in. ceremoniom otwarcia szeregu prestiżowych wydarzeń sportowych. Utwór powstały w roku 2007 jest fantazją zatytułowaną „Pi-Huang”, w której mogliśmy odnaleźć muzyczne ślady, brzmienia Opery Pekińskiej – od wesołych i zabawnych (sipi) po smutne i dramatyczne (erhuang), a przy tym – elementy chińskiego folkloru.

Dzień Polski w Centrum Olimpijskim PKOl Dzień Polski w Centrum Olimpijskim PKOl

Polski Komitet Olimpijski, kierując się ideałami założycieli PKOl, dba by Polska promowana była nie tylko na sportowych arenach. Od 2012 roku – podczas każdych Igrzysk Olimpijskich – organizowany jest „Dzień Polski”. Jego celem jest między innymi prezentacja więzi sportu ze sztuką poprzez nawiązanie do antycznych igrzysk olimpijskich. Muzyka i sport – idea harmonijnego łączenia kultury fizycznej i sztuki, zaspokojenia potrzeb ducha i ciała – wznoszą się ponad bariery językowe łącząc ludzi różnych kręgów kulturowych. Paralele te doceniono w Olimpii, wprowadzając na równi z rywalizacją sportową rywalizację poetów i śpiewaków. Sport, sztuka i środowisko to trzy główne filary olimpizmu i na tym oparta jest idea organizacji „Dni Polskich”.

Dotychczas podczas tego wydarzenia miały miejsca wykonania utworów najwybitniejszych polskich kompozytorów – między innymi Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego i Jerzego Kilara.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Materiał Partnera
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×