Pekin 2022. Siostrzany duet poprowadził Japonki. Trwa wymarzony debiut Czeszek

Reprezentacje Czech i Japonii odniosły po drugim zwycięstwie w turnieju hokeja na lodzie kobiet podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie. Obie ekipy są o krok od awansu do ćwierćfinału.

Rafał Smoliński
Japonki cieszą się z gola PAP/EPA / ALEX PLAVEVSKI / Na zdjęciu: Japonki cieszą się z gola
W pierwszej serii gier Japonki pokonały Szwedki 3:1. W drugiej kolejce przyszło im się zmierzyć z debiutującą w turnieju olimpijskim Danią. Na inaugurację Dunki przegrały z Chinkami 1:3. W drugim spotkaniu w Pekinie musiały uznać wyższość kolejnej azjatyckiej drużyny, reprezentacji Kraju Kwitnącej Wiśni, dlatego ich szanse na ćwierćfinał znacznie zmalały.

Japonki rozstrzygnęły losy spotkania już w pierwszej tercji, którą wygrały 3:0. Bramki zdobyły Hikaru Yamashita, Haruka Toko i Rui Ukita. W drugiej odsłonie na 4:0 podwyższyła Ayaka Toko (siostra Haruki), ale Dunki odpowiedziały trafieniem Mii Bau Hansen. Jeszcze przed przerwą Akane Shiga przywróciła czterobramkową przewagę.

W trzeciej tercji oba zespoły zdobyły po jednym golu. Najpierw trafiła Haruna Yoneyama, a następnie wynik meczu ustaliła Josefine Jakobsen. Japonki zwyciężyły ostatecznie 6:2 i cieszyły się z drugiej wygranej w grupie B. Zrobiły tym samym bardzo duży krok w kierunku ćwierćfinału.

Blisko występu w fazie pucharowej są również debiutujące w igrzyskach olimpijskich Czeszki. Na inaugurację pokonały Chinki 3:1. W sobotę zwyciężyły takim samym rezultatem Szwedki. Bohaterką meczu została Tereza Vanisova, która zdobyła dwie bramki. Jednego gola dołożyła Klara Hymlarova, a honorowe trafienie dla Trzech Koron uzyskała Emma Muren.

Pokonane Szwedki i Dunki przegrały już dwa spotkania i oddaliły się od ćwierćfinału. Przypomnijmy, że do fazy pucharowej awansują wszystkie zespoły z grupy A (pięć najlepszych drużyn świata) oraz trzy czołowe ekipy z grupy B.