Co za wyczyn! Pierwszy medal olimpijski w wieku 41 lat. Złoto dla Szwajcarii

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / GUILLAUME HORCAJUELO / Na zdjęciu: Johan Clarey
PAP/EPA / GUILLAUME HORCAJUELO / Na zdjęciu: Johan Clarey

Beat Feuz okazał się najlepszy w poniedziałkowym zjeździe panów. Na dużą uwagę zasługuje srebrny medal Johana Clarey - Francuz skończył w tym roku 41 lat. Podium uzupełnił Matthias Mayer.

W poniedziałek odbył się zjazd panów na igrzyskach Pekin2022, który miał pierwotnie zostać rozegrany w niedzielę. Został jednak przełożony z powodu złych warunków atmosferycznych. Na starcie nie stanął żaden z Polaków.

Po ładnym przejeździe Vincenta Kriechmayra rywalizacja na długo się zatrzymała. To wszystko dlatego, że Dominik Schwaiger doznał poważnego wypadku. Musiał zostać zwieziony z trasy. Problemy też mieli Christof Innerhofer oraz Matteo Marsaglia.

Pierwszym poważnym konkurentem dla Kriechmayra był dwukrotny mistrz olimpijski w zjeździe Matthias Mayer. On stracił na króciutkim górnym odcinku aż 0,5 sekundy. Dalszą część trasy pojechał jednak jak z nut i to on objął prowadzenie.

Mayera nie zdołal wyprzedzić także jeden z głównych faworytów do złota - Aleksander Aamodt Kilde. Norweg prowadził po dobrej jeździe w górnej części trasy, jednak w decydujacych momentach był znacznie wolniejszy. Przegrał z Austriakiem o 0,35s.

Wybornie zaprezentował się James Crawford. Kanadyjczyk niespodziewanie zaliczył znakomity przejazd i o włos przegrał z Mayerem. Austriaka zdetronizował Beat Feuz. Szwajcar wybornie przejechał dolną część trasy i prowadził o 0,2 sekundy.

Wielkiego wyczynu dokonał 41-letni Johan Clarey. Francuz górną część trasy przejechał szybciej od prowadzącego Feuza. Wprawdzie przegrał z nim na dole, ale ostatecznie mógł się cieszyć ze srebra.