Walka z wiatrem także na trasie biathlonowej. Nie było nieomylnych. Polki daleko

Po pierwszych dwóch strzelaniach pojawiła się nadzieja na dobry wynik. Dwa pudła przekreśliły wszystko. Monika Hojnisz-Staręga zajęła 20. miejsce w biathlonowym biegu indywidualnym na 15 km na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

Krzysztof Sędzicki
Monika Hojnisz-Staręga PAP/EPA / Na zdjęciu: Monika Hojnisz-Staręga
W biegu indywidualnym zawodnicy startują co pół minuty, a o miejscu na mecie decyduje czas przebiegnięcia całego dystansu (w tym przypadku pięciu trzykilometrowych okrążeń). Dodatkowo, za każde pudło na strzelnicy doliczana jest karna minuta.

Przed biegiem słychać było z wielu zespołów (także z polskiego) narzekania na wiatr wiejący w Zhangjiakou National Biathlon Centre, który przede wszystkim zmieniał kierunek, przez co niemal wszystkie spośród 89 startujących zawodniczek zaliczały przynajmniej po jednym pudle.

Po pierwszych dwóch wizytach na strzelnicy Monika Hojnisz-Staręga nie zaliczyła żadnego pudła i biegła w okolicach miejsc 5-8. Na trzecim strzelaniu pomyliła się raz, lecz to nie przekreślało jeszcze szans na dobry wynik. Jednak podczas czwartej serii Polka zaliczyła jeszcze jedną pomyłkę i spadła w klasyfikacji na 20. miejsce.

Najlepsza na 15 kilometrów okazała się Niemka Denise Herrmann, która na mecie była o niecałe 10 sekund szybsza od Anais Chevalier z Francji i o 15 sekund szybsza od Norweżki Marte Olsbu Roieseland. Co ciekawe, pierwsza zawodniczka bez pudła to Ukrainka Iryna Petrenko, która zajęła 11. miejsce.

Pozostałe reprezentantki Polski uplasowały się bardzo daleko. Kamila Żuk zajęła 36., Kinga Zbylut 55., a Anna Mąka 85.