Pekin 2022. Norweg najlepszy na półmetku kombinacji alpejskiej. Groźne upadki w zjeździe

W czwartkowy poranek na trasie Rock w Dystrykcie Yanqing rozpoczęła się kombinacja alpejska podczas igrzysk olimpijskich Pekin 2022. Po pierwszej konkurencji prowadzi Norweg Aleksander Aamond Kilde.

Michał Gałęzewski
Aleksander Aamond Kilde PAP / PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO / Na zdjęciu: Aleksander Aamond Kilde
Podczas igrzysk olimpijskich kombinacja w narciarstwie alpejskim składa się ze zjazdu oraz ze slalomu, którego start jest zaplanowany na godzinę 7:15. Do rywalizacji zakwalifikowało się 27 zawodników nie tylko z krajów powszechnie kojarzonych z narciarstwem alpejskim, ale również z Chin, Chile, Kosowa czy Monako. Niestety zabrakło reprezentantów Polski.

Ponad 3-kilometrową trasę zjazdu najlepiej pokonał Norweg Aleksander Aamodt Kilde, który ma jednak zaledwie 0.02 sekundy przewagi nad Jamesem Crawfordem z Kanady. Trzeci był rodak Crawforda - Brodie Seger Kolejne dwa miejsca zajęli reprezentanci Austrii. Niestety nie dla wszystkich jazda na trudnej trasie zakończyła się dobrze.

W kilku miejscach wyrzucało zawodników. Rywalizacji nie ukończyli m.in. dwaj Słoweńcy, a bolesny upadek zaliczył Yannick Chabloz. Jadący jako dwudziesty Szwajcar po zapoznaniu się ze strukturą trasy został zabrany z trasy przez sztab medyczny. Wcześniej jeden z faworytów, również Szwajcar, Loic Meillard, niemal wypadł z trasy - ostatecznie się utrzymał, jednak stracił na tym około 2 sekundy.

Ze względu na specjalizację niektórych zawodników - przykładowo zwycięzca zjazdu śmiał się do kamer Eurosportu, że dwa lata nie ubierał nart do slalomu - wyniki kombinacji mogą się zupełnie zmienić po drugiej konkurencji.