Ostatni ćwierćfinalista turnieju hokeja wyłoniony. Kanada wbiła "piątkę" gospodarzom

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / MARK CRISTINO / Na zdjęciu: Amerykanie cieszą się z gola
PAP/EPA / MARK CRISTINO / Na zdjęciu: Amerykanie cieszą się z gola

Reprezentacja USA pokonała Niemcy i wygrała zmagania w grupie A turnieju hokeja na lodzie podczas igrzysk olimpijskich Pekin 2022. W niedzielę poznaliśmy komplet drużyn, które wywalczyły bezpośredni awans do ćwierćfinału.

W niedzielny wieczór czasu lokalnego rozegrano w Pekinie ostatnie spotkania grupy A. W meczu na szczycie drużyna USA pokonała Niemcy 3:2 i dzięki temu zajęła pierwsze miejsce. Amerykanie jako jedyni wywalczyli komplet punktów i zostali najlepszą drużyną fazy zasadniczej. Po zwycięstwach nad Chinami, Kanadą i Niemcami awansowali do środowego ćwierćfinału.

Niedzielny mecz z Niemcami nie był łatwy. Już w 2. minucie gola dla srebrnych medalistów z Pjongczangu zdobył Patrick Hager. Wyrównał Steven Kampfer i dopiero z czasem Amerykanie uzyskali przewagę na lodzie. W drugiej tercji trafił Matthew Knies, w trzeciej partii na 3:1 podwyższył Nathan Smith. W końcówce zrobiło się nerwowo, bo w 58. minucie kontaktową bramkę zdobył Tom Kuhnhackl. Niemcy atakowali do ostatniej syreny, ale reprezentanci USA utrzymali korzystny rezultat.

Najgorszym zespołem fazy grupowej zostali gospodarze. Chińczykom nie pomogła naturalizacja Kanadyjczyków i Amerykanów oraz umieszczenie ich w klubie Kunlun występującym w lidze KHL. W niedzielę reprezentacja Państwa Środka przegrała zdecydowanie z Kanadą 0:5. Okazja do rewanżu będzie we wtorek, bowiem obie ekipy zmierzą się ze sobą w 1/8 finału. Faworytem znów jednak będzie ekipa z Kraju Klonowego Liścia.

W niedzielę Kanadyjczycy szybko uzyskali przewagę. W pierwszej tercji gole zdobyli Ben Street, Adam Tambellini i Eric O'Dell. Potem faworyci strzelili po jednej bramce w drugiej i trzeciej partii. Uczynili to odpowiednio Kent Johnson i Corban Knight. Hokeiści zza Atlantyku oddali 44 strzały, przy 26 ze strony gospodarzy. Chińczycy po raz drugi w turnieju nie zdobyli gola (wcześniej 0:8 z USA). Udało im się strzelić bramki tylko Niemcom (2:3).

Po zakończeniu niedzielnych meczów poznaliśmy komplet drużyn, które od razu wystąpią w środowych ćwierćfinałach. To USA, Finlandia, Rosyjski Komitet Olimpijski i Szwecja. Pozostali uczestnicy turnieju olimpijskiego w Pekinie zagrają we wtorkowych meczach 1/8 finału.

Wyniki turnieju hokeja na lodzie mężczyzn: Grupa A: Kanada - Chiny 5:0 (3:0, 1:0, 1:0) Grupa A: USA - Niemcy 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy Amerykanie wywalczą medal w Pekinie?