Słowacy wyeliminowali wicemistrzów olimpijskich. Trwa piękny sen debiutanta

Wtorek to dzień rozgrywania meczów barażowych, których stawką jest miejsce w ćwierćfinale turnieju hokeja na lodzie mężczyzn igrzysk olimpijskich Pekin 2022. Z imprezą pożegnali się wicemistrzowie z Pjongczangu, czyli Niemcy.

Rafał Smoliński
Słowacy cieszą się z gola PAP/EPA / MARK CRISTINO / Na zdjęciu: Słowacy cieszą się z gola
Na drodze Niemców stanęła reprezentacja Słowacji i odniosła zwycięstwo 4:0. Patrik Rybar odbił 21 strzałów rywali i zachował czyste konto. Nasi południowi sąsiedzi 34-krotnie uderzali na bramkę przeciwników. Słowacy mieli przewagę na lodzie i zasłużenie awansowali do ćwierćfinału, w którym zmierzą się z Amerykanami.

Pierwszą bramkę w meczu zdobył w 12. minucie Libor Hudacek. W drugiej tercji Słowacja strzeliła dwa gole na przestrzeni 104 sekund. Najpierw trafił Peter Cehlarik, gdy obie drużyny grały 4 na 4. Potem na 3:0 podwyższył Michal Kristof. W 58. minucie wynik meczu ustalił Marek Hrivik. W końcowej fazie spotkania nerwy puściły Davidowi Wolfowi, który został wyrzucony z lodu i musiał udać się do szatni (więcej tutaj).

Znakomitą passę kontynuuje drużyna Danii, która debiutuje w turnieju olimpijskim. Skandynawowie zdobyli w fazie grupowej sześć punktów i rozegrali dobre spotkanie z Rosyjskim Komitetem Olimpijskim. W środę będą mieli okazję do rewanżu, bowiem po zwycięstwie 3:2 nad Łotyszami w meczu barażowym na ich drodze w ćwierćfinale staną właśnie Rosjanie.

Spotkanie Dania - Łotwa mogło się podobać. Obie ekipy zaprezentowały twardy hokej i oddały zbliżoną liczbę strzałów (31-27 na korzyść zwycięzców). Wynik otworzył Morten Poulsen, ale potem dwukrotnie trafił doświadczony Lauris Darzins i było 2:1 dla Łotyszy. Przed końcem drugiej odsłony wyrównał Julian Jakobsen. W 42. minucie było 3:2 dla Danii, a bramkę zdobył Markus Lauridsen. Rywale atakowali, ale nie zdołali już doprowadzić do wyrównania.