Pekin 2022. Medalowe żniwa Amerykanów w slopestyle'u. Mistrz olimpijski w big air poza podium

Rywalizacja w slopestyle'u (narciarstwo dowolne) świetnie ułożyła się dla Amerykanów, którzy zdobyli złoty i srebrny medal. Brąz w igrzyskach olimpijskich w Pekinie padł łupem Szweda.

Alex Hall Getty Images / Ian MacNico / Na zdjęciu: Alex Hall
W środę w XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022 wyłonieni zostali medaliści w kolejnej konkurencji narciarstwa dowolnego. W slopestyle'u wykonuje się różne ewolucje na przeszkodach i skoczniach. O wysokości noty od jury decyduje czystość wykonania manewrów i liczba zaawansowanych trików. W finale najliczniej reprezentowani byli Amerykanie. Wystąpiło ich trzech i dwóch zdobyło medale.

Alex Hall sprawę złota załatwił już w pierwszej części finału. Uzyskał notę 90,01 i do końca rywalizacji nikt nie był w stanie go wyprzedzić. Dla 23-letniego Amerykanina jest to pierwszy medal olimpijski. W ubiegłym roku w mistrzostwach świata w Aspen zdobył brąz.

Nick Goepper otrzymał 86,48 za drugi skok, co zapewniło mu srebro. Dla 27-letniego reprezentanta USA jest to trzeci olimpijski krążek. W Soczi (2014) wywalczył brąz, a w Pjongczangu (2018) jego łupem padło srebro.

W Pekinie brązowy medal zdobył Jesper Tjader, którego pierwszy skok oceniony został na 85,35. Dla 27-letniego Szweda jest to pierwszy medal na imprezie typu igrzyska olimpijskie czy mistrzostwa świata. Na czwartym miejscu sklasyfikowany został najlepszy w kwalifikacjach Szwajcar Andri Ragettli (83,50), mistrz świata z ubiegłego roku.

Na piątej i siódmej pozycji zawody ukończyli Birk Ruud (79,33) i Colby Stevenson (77,41). W Pekinie obaj zdobyli medale w big air. Norweg cieszył się ze złota, a Amerykanin zgarnął srebro. Szósty był Szwajcar Fabian Boesch (78,05), mistrz świata w slopestyle'u z 2015 roku. Pozostałe miejsca zajęli Austriak Matej Svancer (73,05), Kanadyjczyk Max Moffat (70,40), Nowozelandczyk Ben Barclay (67,40) i Szwed Oliwer Magnusson (40,46).

Zawodnicy wykonywali po trzy przejazdy i do wyniku liczyła się nota za ten najlepszy. Awans do finału wywalczyło 12 zawodników z kwalifikacji. W środę rywalizowało 11 narciarzy. Do walki o medale nie przystąpił Szwajcar Kim Gubser, a powodem była kontuzja mięśni prawego uda.

Narciarski slopestyle to amerykańska specjalność. Po raz trzeci odbyła się rywalizacja w igrzyskach olimpijskich i reprezentacja USA ma już sześć medali, w tym dwa złote. W 2014 roku w Soczi najlepszy był Joss Christensen.