Relacje na żywo
 • wszystkie
 • MŚ 2022
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Mistrzyni olimpijska: To może być przełom we wczesnym odkrywaniu talentów sportowych!

Wystartował program badawczy wsparcia naborów do klas o profilu sportowym. Dzięki niemu na wczesnym etapie będzie można ocenić predyspozycje dzieci do sportu i zwiększyć zainteresowanie rekrutacją.

IK
Wystartował program badawczy wsparcia naborów do klas o profilu sportowym Materiały prasowe / "Sportowa klasa" / Wystartował program badawczy wsparcia naborów do klas o profilu sportowym
"Sportowa Klasa" to program wymyślony i opracowany przez Fundację Aktywnego Rozwoju założoną m.in. przez wybitną sportsmenkę Magdalenę Fularczyk-Kozłowską i dziennikarza sportowego Huberta Malinowskiego.

- Na podstawie szczegółowej analizy i wymiernych danych, nasze przedsięwzięcie dostarczy rodzicom, opiekunom oraz nauczycielom odpowiedzi dotyczącej tego, na jakim etapie rozwoju fizycznego znajdują się dzieci, a zauważalny progres w poszczególnych ćwiczeniach zachęci dzieci i rodziców do zapisów do klas sportowych na poziomach pierwszej i czwartej klasy szkoły podstawowej. W związku z tym, bezpośrednimi uczestnikami projektu będą dzieci z zerówek oraz trzecich klas szkół podstawowych - mówi Magdalena Fularczyk-Kozłowska.

Program polega na utworzeniu sieci sportowych zajęć sprawdzająco-doskonalących, które będą odbywały się w stu grupach w całym województwie kujawsko-pomorskim. W każdej z zakwalifikowanych placówek odbędzie się osiem zajęć na przestrzeni ośmiu tygodni.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Andrejczyk na wakacjach. Wybrała nietypowy kierunek

- W zajęciach udział będzie brała każdorazowo ta sama grupa uczestników, około dwudziestu uczniów, uczęszczających do zerówek oraz trzecich klas szkół podstawowych. W trakcie zajęć wykonywany będzie zestaw prostych, ale wymiernych ćwiczeń przygotowujących do testów sprawnościowych do klas sportowych, w tym m.in. udoskonalających szybkość, gibkość, skoczność, wytrzymałość i zwinność. Wykonanie każdego z przedstawionych w metodyce ćwiczeń przez wszystkich uczestników projektu ośmiokrotnie i na przestrzeni ośmiu tygodni, pozwoli na określenie skali dokonywanego postępu - dodaje mistrzyni olimpijska w wioślarstwie z Rio de Janeiro.

Instruktorzy, którzy będą prowadzić zajęcia, zakończyli już szkolenie przeprowadzone w Instytucie Kultury Fizycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Po zakończeniu projektu powstanie analityczna publikacja online. Znajdą się w niej m.in. wnioski odnoszące się do stanu ogólnej sprawność fizycznej dzieci. Powstanie ona przy współpracy ze środowiskiem akademickim, tj. Instytutem Kultury Fizycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Wszystkie dzieci, które wezmą udział w zajęciach, otrzymają specjalny pakiet sportowy, a po zakończeniu uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy, medale i statuetki. Uczestnictwo w programie jest bezpłatne.

- Ten program powstał z moich rodzicielskich doświadczeń. Jako ojciec dwóch małych pływaków przechodziłem z nimi przygotowania do testów sprawnościowych na etapie zerówki. Zadałem sobie wtedy pytanie, ile dzieci w przedszkolu widziało piłkę lekarską lub poznało technikę skoku w dal z miejsca? Z naszym programem wychodzimy na przeciw takiemu zapotrzebowaniu, a dodatkowo chcemy aby udział autorytetów wpływał na motywację dzieci. W tym celu będziemy osobiście odwiedzać grupy biorące udział w programie Sportowa Klasa - dodaje Hubert Malinowski.

Projekt badawczy Fundacji Aktywnego Rozwoju wsparcia naborów do klas o profilu sportowym "Sportowa Klasa" finansowany jest ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu pod nazwą "Nauka dla Społeczeństwa".

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1)
 • gp56 Zgłoś komentarz
  Wydaje mi się że takie programy działają już w wielu krajach. A w dawnym NRD to już w tamtym wieku.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×