Wojna w Ukrainie, wywołana rosyjską agresją, trwa już ponad trzy lata. Konflikt rozpoczął się jednak wcześniej, w 2014 roku, gdy Rosja zaatakowała Krym i Donbas. W odpowiedzi na trwające działania wojenne Ukraina oraz inne kraje nałożyły na Rosję liczne sankcje.
W piątek (18 kwietnia) prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekrety wprowadzające nowe sankcje na Rosję. Dotyczą one 59 rosyjskich obywateli oraz 60 przedsiębiorstw. Decyzja ta jest wynikiem postanowień Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie Karolina Kowalkiewicz nie kryła entuzjazmu. "Odkryłam nową pasję!"
Na liście sankcji znaleźli się znani rosyjscy sportowcy, tacy jak Jelena Wialbe (była biegaczka), Nikita Nagorny (mistrz olimpijski w gimnastyce artystycznej), Sofia Wielika (dwukrotna mistrzyni olimpijska w szermierce), Denis Lebiediew (były mistrz świata w boksie federacji IBF i WBA w wadze ciężkiej) oraz Rusłan Prowodnikow (były mistrza świata WBO).
Oprócz sportowców, sankcje dotkną także rosyjskich aktorów i piosenkarzy.
Nałożone sankcje oznaczają zakaz prowadzenia działalności w Ukrainie, pozbawienie nagród państwowych oraz zakaz dokonywania transakcji finansowych. To kolejny krok Ukrainy w odpowiedzi na rosyjską agresję, który ma na celu osłabienie wpływów Rosji.