Akademickie Mistrzostwa Polski w unihokeju cieszą się dużą popularnością. W tym roku w dwóch półfinałach rozgrywanych w Łodzi i Zielonej Górze udział wzięło łącznie 28 ekip. Tylko najlepsi otrzymali przepustki do stolicy województwa lubelskiego. Decydujący turniej rozgrywany będzie w dniach 16-18 maja. Spotkania toczyć będą się w dwóch halach – obiekcie Politechniki Lubelskiej i hali MOSIR. W ciągu trzech dni odbędzie się aż 40 meczów.
Tradycyjnie zmagania będą prowadzone w formule swiss, co oznacza, że na parkiecie muszą przebywać trzy osoby i jeden bramkarz. Kadra drużyny składać musi się z zawodników oraz zawodniczek i przez cały czas zespoły muszą grać w składach mieszanych. Taka wersja unihokeja różni się od tego sześcioosobowego rozgrywanego na mistrzostwach świata czy nawet w ekstraklasie. Jest to jednak formuła idealnie skrojona pod rozgrywki akademickie.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Znalazła miłość. Córka gwiazdy sportu jest szczęśliwa
– Zamiast sześciu osób do grania w jednym czasie, a do tego doliczyć trzeba też ławkę rezerwowych, można mieć siedem na cały turniej i jeszcze rotować składem. Ważnym ogniwem jest zawodniczka w polu gry. Na początku wydawało mi się to pewnym utrudnieniem. Teraz widzę, że to tylko wzbogaca grę. Zresztą w tym momencie pewnie byłby to problem, żeby zebrać tak licznie wyłącznie żeńskie ekipy studenckie. Taka koedukacyjna rywalizacja ma swój charakter, a dziewczyna na parkiecie nie ustępuje wcale kolegom. Do tego granie na pełnym wymiarze boiska mogłoby ograniczyć liczbę dostępnych obiektów – wymienia Jakub Kańkowski, prezes AZS Politechniki Lubelskiej, organizator imprezy.
Złotego medalu AMP bronić będzie Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, który w finale przed rokiem pokonał Politechnikę Gdańską (10:5). Na jak najwyższe miejsce z pewnością liczą gospodarze, czyli Politechnika Lubelska, która w poprzedniej edycji była siódma. Uczelnia posiada męską drużynę, która w tym sezonie ekstraligi unihokeja zajęła ósmą lokatę, co oznacza spadek do I ligi. – Niestety, bramka stracona na dwie minuty przed końcem meczu sprawiła, że jako AZS Politechnika Lubelska spadliśmy z ekstraligi. Dlatego to będzie okazja, żeby poprawić sobie humor na koniec sezonu. Ja nie będę zapeszać, ale chcemy walczyć o jak najwyższe cele – dodaje Kańkowski.
Odzyskać złoto z pewnością będzie chcieć najbardziej utytułowana ekipa unihokejowych AMP. Krakowska AGH grała w czterech z dotychczasowych pięciu finałów, trzykrotnie je wygrywając. W trzech ostatnich spotkaniach o złoto AMP wystąpiła ekipa Politechniki Gdańskiej, najlepsza w 2022 roku. To one, obok zawsze silnych zespołów z Podkarpacia, wydają się być faworytami. Zabraknie wśród nich trzeciego przed rokiem Uniwersytetu Warszawskiego, który tym razem nie przebrnął pierwszej fazy eliminacji.
– Turniej zapowiada się bardzo ciekawie. Emocji nie zabraknie od samego początku, a najmocniejsza wydaje się w tym momencie grupa D. Zagrają tam trzy mocne uczelnie: AGH Kraków, UEK Kraków i UP w Sanoku. Popularność unihokeja układa się regionami i właśnie przy takich miastach jak Kraków związana jest z rozgrywkami ekstraligi czy I ligi – dodaje organizator turnieju.
Akademickie Mistrzostwa Polski w unihokeju rozpoczną się w piątek, 16 maja. Na inaugurację o godzinie 10 rozegrany zostanie mecz pomiędzy Politechniką Rzeszowską a Szkołą Główną Handlowa w Warszawie, a pół godziny później Politechnika Łódzka zagra z Politechniką Poznańską. Mecz o złoty medal odbędzie się w niedzielę o godzinie 13 w hali MOSIR (Al. Zygmuntowskie 4.). Godzinę wcześniej odbędzie się tam spotkanie o trzecie miejsce.
Organizatorem wydarzenia jest AZS Politechniki Lubelskiej. Partnerami zawodów są Politechnika Lubelska, Miasto Lublin oraz Urząd Marszałkowski Woj. Lubelskiego.
Projekt Akademickich Mistrzostw Polski prowadzony jest przez Akademicki Związek Sportowy i współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem rozgrywek jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Finały AMP 2025 w unihokeju - grupy eliminacyjne:
GRUPA A: 1. Politechnika Rzeszowska, 2. Uniwersytet Zielonogórski 3. Politechnika Lubelska, 4. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
GRUPA B: 1. Politechnika Gdańska, 2. Politechnika Warszawska, 3. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, 4. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
GRUPA C: 1. Politechnika Łódzka, 2. Uniwersytet Gdański, 3. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, 4. Politechnika Poznańska
GRUPA D: 1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, 2. Uczelnia Państwowa w Sanoku, 3. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, 4. Politechnika Śląska w Gliwicach