Szybowcowe MŚ: Zwycięstwo Sebastiana Kawy

Sebastian Kawa zdobył w słowackiej Prievidzy złoty medal szybowcowych mistrzostw świata w klasie standard. Drugi reprezentant Polski - Piotr Jarysz - został sklasyfikowany na ósmej pozycji.

Polska Agencja Prasowa

W rozegranej w sobotę ostatniej, 11. konkurencji mistrzostw pilot Aeroklubu Bielsko-Bialskiego był dziewiąty, ale utrzymał pozycję lidera dzięki bardzo dużej przewadze punktowej, jaką miał nad rywalami.

Kawa uzyskał łącznie 8547 pkt. Srebrny medal wywalczył najlepszy w ostatniej konkurencji Niemiec Mario Kessling - 8466 pkt, a brązowy jego rodak Michael Buchthal - 8417 pkt. Wszyscy medaliści latali na niemieckich szybowcach Discus 2a produkowanych od 1998 roku.

Polski mistrz świata jest z zawodu lekarzem. Swój pierwszy złoty medal zdobył w 2003 roku w klasie światowej w słowackiej Nitrze na polskim szybowcu PW-5. Rok później także był najlepszy w Norwegii, gdzie triumfował w klasie klub na polskim szybowcu Brawo. W 2005 roku do kolekcji dołożył tytuł mistrza Europy w klasie klub wywalczony na Dianie 2 podczas I Światowego Grand Prix w Saint Auban w południowej Francji.

Kawa we wszystkich swoich startach od 2003 roku zwyciężył zarówno w mistrzostwach świata, jak i Europy. Dzięki tym sukcesom jest na pierwszym miejscu w światowym rankingu pilotów FAI.

W klasie klub triumfował Niemiec Arndt Hovestadt - 9315 pkt, srebrny medal zdobył Niemiec Volker Sailer - 9264 pkt, a brązowy Austriak Mario Schupfer - 9243 pkt. Piąte miejsce wywalczył Tomasz Krok - 9077 pkt, natomiast Leszek Duda uplasował się na 12. pozycji - 8614 pkt.

Mistrzem świata w klasie światowej został Francuz Laurent Couture - 7747 pkt, drugie miejsce zajął Czech Martin Hrivna - 7462 pkt, na trzeciej pozycji znalazł się Francuz Denis Guerin - 7434 pkt. Mikołaj Zdun był szósty - 6799 pkt, a Jędrzej Skłodowski dziewiąty - 5878 pkt.